Bir öğretmen olarak kariyeriniz için neler yaparsınız?

Kullanıcı avatarı
öğretmenim
İletişim:

27 Şub 2018 12:17

Bir öğretmen olarak kariyeriniz için neler yaparsınız?

Öğretmen olarak ilk hedefim öncelikle görevimi en iyi şekilde yerine getirmek. Doğuda ya da batıda fark etmez. Türkiye’nin her yerindeki çocuklar için aynı şartlarda eğitim ortamı sağlamak isterim. Okulun şartları elverişsiz olsa bile gerekli malzemelerle onlara zengin bir sınıf ortamı sağlanabilir. Bir süre çalışıp yapacağım birikimle bir okul açmak istiyorum ve sosyoekonomik seviyesi düşük yerlerde ki çocuklarında diğer çocuklarla aynı seviyede eğitim almaları için ufakta olsa bir şey yapmak istiyorum.

Kariyer için yüksek lisansa başlayabilirim. Ayrıca hizmet içi seminerlere elimden geldiğince katılmaya çalışırım. Bir sınıf öğretmeni olduğum için Halk Eğitim Merkezlerinde gelişimime katkı sağlayacak kurslara kayıt olurum. Bir öğretmenin kendini geliştirmesi ve yenilemesi çok önemlidir. Bunun için ayrıca açık öğretim fakültelerinden ikinci bir üniversite okuyabilirim.

Yapmamız gereken ilk şey, oturup geleceğimiz ile ilgili bir kariyer planı yapmaktır. Kariyer planı kariyerimizde ulaşmak istediğimiz hedefe ulaşmamızı kolaylaştıracak bir haritadır. Böylece ihtiyacımız olduğunda, fazla endişelenmeden hazırlamış olduğumuz plana ve stratejilerimize göz atabiliriz. Yaptığımız öğretmenlik mesleğinde iyi olmak için, ne yaptığımızı biliyor olmamız gerekir. Kim olduğumuz, kendimizi nerede görmek istediğimiz, becerilerimiz hepsi bize yapacağımız kariyerde çıkacağımız merdivenler olacaktır. Bu kariyer merdivenleri çıkarken yapacağımız ilk şey zihnimizi yenilemektir tıpkı bir bilgisayar gibi. Yüklenmek zorunda kaldığımız sorumlulukları hakkıyla yerine getirmek için, sürekli olarak kendimizi yeniden gözden geçirme ve yeniden oluşturmak zorundayız. Mesleğimizi sevmemiz ve ilgimizi çevremize yansıtabilmemiz, yeni fikirler geliştirip verimli olabilmemiz açısından oldukça önemlidir. Hevesli olmak bu noktada çok etkili bir faktördür. Hevesimizi öğrencilere yansıtabilmemiz, öğrencilerimizin daha dinamik olmasını sağlayacaktır ve çabalarını arttıracaktır.

Mesleğimizin gerektirdiklerinin farkında olmamız, mesleğimizin ihtiyaçlarını belirleyebilmemiz ve bunları gidermek için harekete geçmemiz, önemli bir farklılık oluşturacaktır. Küreselleşme ve dünyaya açılma farklı dil, kültür, inanç ve ırka mensup bireylerle karşılaşma mesleğimiz açısından kaçınılmazdır. Bu farklılıkları bir çatışma aracı olarak görmeyip, hatta farklı bakış açılarını bir zenginlik olarak değerlendirmek, yaptığımız öğretmenlik mesleğini daha iyi yapmamızı sağlayacaktır. Ve unutmamak gerekir ki kişisel çıkarlar yerine toplumun faydasına olacak şekilde davranmak mesleğimiz açısında en önemli etkenlerden birisidir. Eleştirel düşünce ve sorun çözme, yenilikçilik, iletişim ve işbirliği, bilgi okuryazarlığı, medya okuryazarlığı, bilgi teknolojilerine yatkınlık kabiliyetleri öğretmenlik de kariyer basamaklarını tırmanabilmek için gerekli olan unsurlardandır.