Eğitim sadece formal düzeyde mi olmalıdır?

Kullanıcı avatarı
öğretmenim
İletişim:

27 Şub 2018 11:49

Eğitim sadece formal düzeyde mi olmalıdır?

Eğitim sadece formal düzeyde olmayabilir. İnformal de olabilir. Kitle iletişim araçlarında, aile ortamında, arkadaş ortamında da eğitimin bazı aşamaları gerçekleşebilir. Ancak toplumdaki düzen için planlı, programlı, her yaş kesimi için ayrı, düzenli, konuların belirlenmiş olduğu, çocukların seviyesine uygun olarak konuların ayrıldığı bir toplum düzeni istiyorsak eğitim formal olmalıdır. Katı bir kuralla informali silip atamayız ancak formal eğitime daha ağırlık verebiliriz.

Eğitim sadece formal olmamalıdır. Hayatta kullanacağımız asıl bilgilerimizi aslında informal öğrenmeyle öğreniriz. Çünkü formal eğitim okullarda olurken informal eğitim her yerde olabilir. Evde, işte, sokakta her yerde öğrenebiliriz. Formal eğitim tek başına yeterli değildir. İnformal eğitimle desteklenmelidir.

Eğitim sadece formal düzeyde olmamalıdır. Formal eğitim nasıl ki eğitimin bir yanını temsil ediyorsa diğer yanını da informal eğitim oluşturuyor. Hayatımızın her alanında informal bir eğitimle karşı karşıyayız. Kültürümüzü, adetlerimizi, gelenek ve göreneklerimizi informal bir eğitimle hayatımıza geçiririz. İnformal eğitim yeri ve zamanı geldiğinde kendiliğinden gerçekleşir. İnformal eğitimde en yaygın öğrenme yolu gözlem ve taklittir. Elbette olumsuz yanları da mevcuttur fakat ayrıştırma yapmamız söz konusu olamaz.