Eğitim teknolojileri alanında milli eğitim projeleri nelerdir?

Kullanıcı avatarı
öğretmenim
İletişim:

27 Şub 2018 11:48

Eğitim teknolojileri alanında milli eğitim projeleri nelerdir?

Fatih projesi, PISA Türkiye, TIMSS Türkiye, Okullar Hayat Olsun Projesi, Kamu Denetçiliği Kurumu Çocuk İnternet Sayfası, EBA, ITEC ve bunun gibi birçok proje ile çocukların internet üzerinden çalışmalar yapmalarını, derslerinde yardımcı olacak siteler, Türkiye genelinde eğitim seviyesinin kontrolü için forum sayfaları ile eğitim teknoloji ile iç içedir.

FATİH (Fırsatları artırma ve teknolojiyi iyileştirme hareketi) projesi: FATİH projesi 2011-2012 öğretim yılında 17 ilde 51 okulda pilot uygulaması başlatılan ve 2013-2014 yılında tüm okullarda uygulanması planlanan, Milli Eğitim Bakanlığı’nın okullarda teknoloji kullanımını artırmayı ve eğitimi günümüz şartlarına uyarlamaya çalıştığı bir projedir.

EBA (Eğitim Bilişim Ağı): Öğretmen ve öğrencilerin FATİH Projesi kapsamında ihtiyaç duydukları ders materyallerini çevrimiçi olarak sunmaktadır. Eğitime yardımcı olacak içerikler genel ağ üzerinden hizmet veren eba.gov.tr sitesinde kategorik şekilde yüklenmektedir. 17.5 milyon öğrenci ve 993 bin öğretmenin elektronik ortamda ders içeriklerine ulaşmasını sağlamaktadır.
iTEC: Öğrenci merkezli, proje tabanlı yenilikçi pedagojinin yenilikçi teknolojiler ile uygulanmasıdır. Geleceğin sınıfları projesidir.

eTwinning: Avrupa'daki okullar için oluşturulmuş bir topluluktur.
FATİH projesi Milli Eğitim Bakanlığı’nın okullarda teknoloji kullanımını artırmayı ve eğitimi günümüz şartlarına uyarlamaya çalıştığı bir projedir. EBA projesi hem öğrencilerin hem öğretmenlerin hem de velilerin yararlanabileceği bir bilgilendirme projesidir.