Turistik yerlerde bulunan yabancı tabelalar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kullanıcı avatarı
öğretmenim
İletişim:

27 Şub 2018 11:34

Turistik yerlerde bulunan yabancı tabelalar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yabancı dillerin özellikle İngilizcenin dilimiz üzerindeki etkisi son yıllarda gittikçe yıkıcı bir hâl alıyor. Yabancı kelimelerin sık kullanılması dışında yabancı dildeki eklerin Türkçe kelimelere eklenerek yeni kelimeler türetilmesi gibi acayiplikler de dikkat çekiyor. Turistik yerlerdeki yabancı tabelalar kullanılmasının olumlu ve olumsuz birçok yönü var. Doğru yazılmayan tabelalar, bazı mekân isimlerinin yabancı dilde olması Türkçemizin yozlaşmanın neden oluyor.

Bence Türkçemiz bilinçsizce dejenere ediliyor. Turistler Türkiye'yi gezip görmek istiyorlarsa Türkçe öğrenmeye gayret etmeliler. Çünkü hiçbir yabancı ülkede Türkçe ismi kullanılmıyor. Ayrıca biz Türkler yabancı bir ülkeye gidince çat pat da olsa hemen İngilizce konuşma gayretine giriyoruz. O halde ülkemize gelen turistler de bunu yapabilir. Bununla birlikte artık turistik yerler dışında bile bu tarz tabelaları görmek mümkün. Zamanla özentiye dönüştü maalesef. Bence Türkçemiz çok zengin bir dil. Yabancı tabelalar Türkçeye çevrilmeli.

Turistik yerlerde bulunan yabancı dildeki tabelaları yeterli bulmuyorum. Çünkü bu tabelalarda sadece İngilizce açıklamalar yer almakta ve çoğunda Türkçe tercüme dahi yazmamaktadır. Bence bu önemli bir eksikliktir. Birincisi bu tabelalarda yazılan bilgiler daha açıklayıcı, daha uzun şekilde yer almalıdır. İlginç özelliklere ve kültürel değerlerimize vurgu yapacak şekilde hazırlanan tanıtım tabelaları birden fazla yabancı dilde yazılmalı ve yazılan yazının Türkçe tercümesi mutlaka tabelada yer almalıdır.

Turistik yerlerde bulunan yabancı tabelalara olumlu bakmıyorum. Çünkü her ne sebeple olursa olsun böylesi durumlarla dilimizin yozlaştırılmaya çalışıldığını düşünüyorum. Tabii ki her dil konuşulmaya değerdir. Fakat kendi öz dilini konuşmak bağlı bulunduğun milletin olmazsa olmazıdır. Bu bağlamda dilimize önem vermeli ve yozlaştırılmaya çalışılmasına göz yummalıyız. Dilin önemine vurgu yapmak için Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu'nun birkaç cümlesine yer vermek istiyorum. "Dil, bir milletin şerefidir. Ancak şerefini koruyan milletler dünyada ciddiye alınır. Dil olmazsa kültür olmaz. Kültür olmazsa kimlik, kimlik olmazsa haysiyet, şeref olmaz."

“Öğretmenlik Mülakat Soruları” sayfasına dön

• Bilgi
  • Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir