Eğitim kurumlarında aynı yaş gruplarının bir arada bulunmasının olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir?

Kullanıcı avatarı
öğretmenim
İletişim:

27 Şub 2018 11:08

Eğitim kurumlarında aynı yaş gruplarının bir arada bulunmasının olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir?

Olumsuz yönünü ele alacak olursak; eğitim kurumlarında tekdüzelik, sabit statik bir hava oluşur. Tecrübe, bilgi aktarımı üst nesilden alt nesille şeklinde olmaktadır ama herkes aynı yaş grubunda olursa aktarım en alt seviyede olur. Etkileşim az olduğundan ortaya ürün koymada zorluklar yaşanabilir.

Aynı yaş grubunda bulunan öğrenciler için sınıf gelişim düzeyine uygun olarak düzenlenebilecek. Öğretmen sınıfta aynı bedensel ve zihinsel gelişim düzeyinde olan öğrencilere ortak bir dil, anlatım düzeyi kullanmakta zorlanmayacak.

Aynı yaş grubundaki öğrenciler yaşları eşit ve hemen hemen aynı fiziksel gelişimde oldukları için hem derse katılım konusunda hem de sosyalleşebilme ve sınıf içinde rahat olabilme adına olumludur. Olumsuz yanlarından biri ise özellikle küçük sınıflarda öğrenciler aynı yaş grubunda oldukları için biri ne yaparsa diğerleri de aynı şeyi yapmak isteyip sınıf içinde bir kargaşa olabiliyor. Örneğin 5.sınıf Arapça derslerine girdiğim bir sınıfta öğrencinin biri hocam nasıl olmuş bu yazdığım diyerek beni yanına çağırıyor. Tam ona bakarken diğeri çağırıyor, diğeri diğeri derken bir yerden sonra dersi müfredatı yetiştireyim diye diğerlerine bakmayacağımı söylüyorum. Yani küçük sınıflar sürekli bire bir ilgi istedikleri için birbirlerini kıskanıp derse veya arkadaşlarına küsebiliyorlar.

Aynı yaş grubunda bulunan öğrenciler için sınıf gelişim düzeyine uygun olarak düzenlenebilecek. Öğretmen sınıfta aynı bedensel ve zihinsel gelişim düzeyinde olan öğrencilere ortak bir dil, anlatım düzeyi kullanmakta zorlanmayacak. Olumsuz olarak öğrenci akran öğretiminden mahrum kalacaktır çünkü yaş grupları aynıdır öğretim düzeyleri de muhtemelen aynı olacaktır.