Ülkemizdeki halk eğitim merkezlerinin çalışmasını yeterli buluyor musunuz? Geliştirilmesi için neler yapılabilir?

Kullanıcı avatarı
öğretmenim
İletişim:

27 Şub 2018 11:06

Ülkemizdeki halk eğitim merkezlerinin çalışmasını yeterli buluyor musunuz? Geliştirilmesi için neler yapılabilir?

Halk eğitim merkezleri değişen dünya düzenine toplumu adapte etmek ve belirli eğitimlerle insanı hem geliştirmek hem kazanç sağlamak için açılmıştır. Burada kültürel sosyal spor el sanatları gibi kurslar verilir. Unutulmaya yüz tutmuş geleneksel sanatlarımız icra edilir. Engelli vatandaşlarımız içinde kurslar olması açısından çok yararlıdır. Birçok insanın monoton olan hayatına renk katarken aynı zamanda aile ekonomisine katkıda bulunmasını da sağlar. Gelişimi için bir kamu spotu oluşturulabilir ya da sosyal medya ve sergi yoluyla daha geniş kitlelere ulaştırılabilir.

Yeterli bulmuyorum. Çünkü her merkezde aynı denetim ve uzman kadro yok. Düşünce ve yapılanma güzel fakat geliştirilmesi gerekli.

Öncelikle alanında uzman kişiler olmalı ve bu kişiler elemeden geçirilerek kadroda görevlendirilmelidir. Daha sonra ise performans değerlendirmesi yapılmalı ki bu değerlendirmede kursiyerlerin görüşleri ön planda olmalıdır. Kursiyerlerin öğrenme düzeyine göre eğitim verip vermemesi çok önemlidir. Bu olumsuzlukların dışında elbette olumlu yanları da var. İstenilen kursun talep edilebilmesi en önemli artısıdır. Sadece bir dönem değil sık aralıklarla kursların açılması da olumlu tarafıdır.