Yaygın eğitim ile örgün eğitimi karşılaştırınız.

Kullanıcı avatarı
öğretmenim
İletişim:

26 Şub 2018 17:05

Yaygın eğitim ile örgün eğitimi karşılaştırınız.

Örgün eğitim belli bir yaş grubunu kapsar. Örneğin; ana sınıfına başlama yaşı 4,5-5,5 yaş civarını kapsar. Belli kademeler halinde verilir. İlkokulu bitirmeden ortaokula geçemez. Yaygın eğitim belli bir yaş kapsamı yoktur. Bireyin isteği doğrultusunda istediği eğitim istediği kurumdan alabilir ama örgün eğitimde zorunluluk vardır üniversiteye kadar olan kademelerde.

Örgün Eğitim, Milli eğitimin vermiş olduğu eğitimdir. Eğitim kurumu okuldur. Kademeli yani aşamalıdır.(1. sınıf, 2. sınıf ) Ön şartı vardır.(İlkokulu bitirmeden ortaokula başlanmaz.) Bitirene belge vardır. Biz buna diploma deriz. Yaygın eğitim ise okulda değil herhangi bir kursta verilir. Bu kurs devletin ya da özel bir kurum da olabilir. Kademe yoktur.(1. sınıf, 2. sınıf gibi kademeler yoktur.) Örgün eğitime göre esnek ve özgür bir yapıdadır. (Kendi iradenizle istediğiniz zamanda başlayabilir veya bırakabilirsiniz.) Sertifika verilir. Ama diplomayla denk değildir.

Örgün eğitim, belirli bir yaş grubundaki bireylere okul çatısı altında verilen eğitimken, yaygın eğitim örgün eğitim sistemine hiç girmemiş herhangi bir kademesinde bulunan veya bu kademelerinden birinden ayrılmış olan bireylere ilgi ve gereksinimleri doğrultusunda verilen eğitimdir.
Örgün eğitim kademeleri:
1. Okul öncesi eğitim
2. İlköğretim
3. Ortaöğretim
4. Yükseköğretim
Yaygın eğitimin kademeleri:
1. Halk eğitimi
2. Hizmetiçi eğitim

Yaygın eğitim ile örgün eğitim arasındaki en temel farklardan biri örgün eğitim okullarda yürütülen bir sistem iken yaygın eğitim Okul dışında herhangi bir kursta verilebilir. Örgün eğitim kademeden oluşmaktadır.(okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve yüksek eğitim). Bir kademe bitmeden diğer kademeye geçilemez. Yaygın eğitimde böyle bir kademe söz konusu değildir. Örgün eğitimde belge verilirken yaygın eğitimde sertifika verilir. Ve yaygın eğitim örgün eğitime göre saha esnek bir yapıdadır.
Örgün eğitim: Okul çatısı altında gerçekleştirilen belirli bir yaş aralığını kapsayan ve planlı programlı yapılan eğitimdir. Uzman olan kişiler tarafından rehberlik edilir.

- Aşamalar halinde gerçekleştirilir.
- Bu eğitim sonunda bireye diploma verilir.
- Bazı kademelerinde zorunluluk vardır
Yaygın Eğitim: Örgün eğitimin herhangi bir kademesinden ayrılmış ya da hiç girmemiş bireyin ilgi, istek ve yetenekleri doğrultusunda aldığı eğitimdir
- Yaygın eğitimde zorunluluk yoktur.
- Bu eğitim sonunda bireye sertifika verilir
- Belirli bir yaş sınırlaması yok