Okul öncesi öğretmenliği genel tekrar

nurtas
İletişim:

18 Tem 2019 23:42

1. Türkiye’de okul öncesi eğitim kurumunu açan kişi Satı bey.
2. J.J Rousseau :Emile
3. Okul öncesi eğitimi g.m. 1992 de kuruldu
4. İlk anaokulu Almanya da froebel tarafından açıldı
5. İlk açık hava okulu Pastelozzi tarafından açıldı
6. İlk psikoloji laboratuvarini açan bilim adamı ₩undt
7. “Derslerinde daha basarili olmasini istiyorsaniz cocugun ilk yaslarinda oyun ic gudulerinden faydalanin”diyen kuramci.JOHN LOCKE
8. İlk okulöncesi lisans programı 1998-1999
9. .ilk mezun 2002.
10. Okulöncesi lisans programı üniversiteye 2547 yasa ile devredildi
11. Döküntülü hastalıklar kabakulak su çiçeği kızımın kızıl kizamikçik 5.hastalık 6.hastalik
12. Okulöncesi egitim programı ilk 1989 da hazırlanmış
13. topuk kanı incelemesinde fenilketonüri ve Hipotiroid hastalıklarının erken tanısı yapılır.
14. La Fontaine masallarini ilk çeviren kişi Şinasi
15. Gezici anaokulu ilk Malatya’da MEB ve belediyenin işbirliği ile faaliyete geçmiştir.
16. yeni doğan bebeğe K vitamini enjekte edilmelidir.
17. DSM-4 ve ICD-10 ruhsal bozuklukların doğru olarak tanımlanması sınıflandırılması tanilanmasinda ruh sağlığı uzmanlarına yol gösterici olarak düzenlenmiş el kitapları
18. İlk kez çocukların yaş ve ilgi alanlarını dikkate alıp kitap yazan kişi: John Nevberry..
19. pika .yenilebilir olmayan maddelerin en az bir ay süre ile yenmesi. demir eksikliğinden kaynaklanır
20. Dengeyi sağlayan orta kulak
21. 1983 yılında yürürlüğe giren “özel eğitime muhtaç çocuklar yasası” özel gereksinimli çocukların ilk yasasıdır…
22. Aynen ilk doğumda 18 . Haftada bebeğini hisseder 2.doğumda 20.hafta hisseder
23. Ruh sağlığı biyolojiktir diyen Hipokrat
24. İlk eğitimci milletlerin Öğr ,eğitimin babası j .comenius
25. Kuvasiorkor protein yetersizliği
26. Noktalama işreti kullanan ilk kişi — Şinasi–Kullandığı eser–şair evlenmesi
27. Şiirde noktalama işeri kullanan–Tevfik Fikret–Kullandığı eser—Şermin
28. kalın bağırsakta kimyasal sindirim yoktur fakat besin emilimi vardır
29. proteinlerin sindirimi midede başlar
30. yağların sindirimi ince bağırsakta başlar
31. karbonhidratların sindirimi ağızda başlar
32. Marasmus protein ve enerji eksikliği
33. Resimde sarı renk mutluğu
34. Ilkögretim programının ilk aşaması ve ilk öğesi nedir?ilk aşama ihtiyaç belirleme ilk öğesi hedef
35. 2013 programına göre yıllık plan yok
36. Vücutta en çok görülen kıkırdak çeşidi: Hyalin…
37. Oyun bahçesi frobel
38. Normal gebelik 38 -40 hafta
39. Jimnastik eğitimi, bedenin yöntemlice sertleşmesini öneren ilk eğitimci; John locke…
40. Yeni doğan bebeklerin ağırlığı 3.200 gr
41. Yenidoğan boyu 50 cm
42. Osmanlı da eğitim kurumu olarak kurulmayan ancak okul öncesi işlevi gören kurumlar Daruleytam-i Osmani Islahhaneler Sıbyan mektepleri
43. Alt islatma 5 yasindan sonra 3 ayda en az 2 defa gorulmeli ki hastalik sayilabilsin
44. SHCEK’e bağlı olanlar ; kres/gündüz bakimevleri , çocuk yuvaları
45. Osmanlı da kurulan kurumlar İstanbul beyazıt ta özel yuva Çocuk bahçesi Ana mektebi
46. 3yaş civarında gece idrar atımının 2-3 kat azalmasına sebep olan hormon; 5-8
47. Düşük gelirli ailelerin cocuklarina yönelik hazirlanan program; head start
48. Kızların eğitimi -Fenelon
49. Büyük didaktika -comenius
50. Emile –rousseau
51. Kuğuların şarkısı – pastelozzi
52. Dünyadaki ilk resimli kitap ? Comenius – orbis piltus
53. Türkiyedeki ilk resimli kitap? can goknıl kırpı masalı
54. Kıskançlık çocuklarda 2 yaş civarında görülür
55. Carl orff 1923 te dansçı dorothe gunther ile tanışıp GÜNTER SCHULLE nin açılmasını sağlamıştır bu okulda genellikle vurmalı çalgılar kullanılmaktadır
56. Çocuk psikolojisinin babası- Stanley hall
57. Masalcı baba – eflatun cem güney
58. Ruh sağlığı tedavisinde ilk ciddi adımı atarak psikoterapi ilkelerini belirleyen ilk bilim insanı PHIILPE PINEL DIR
59. Bağlılık duygusunun kazanılmasında “beslenmenin” önemine dikkat çeken kuram: öğrenme teorisi…
60. MALNÜTRİSYON içerek veya miktar açısından yetersiz besin tüketme
61. Oyunun evcilleştirilmesi sutton smith oyuncaklar senfonisi Mozart
62. MORO REFLEKSI 4.aydan sonra kaybolmazsa merkezi sinir sisteminin bozuldugunu gösterir..
63. Charles perrault eserleri.. kul kedisi, parmak çocuk, mavi sandal, kırmızı başlıklı kız, çizmeli kedi, uyuyan güzel
64. Dünyada Bilmece türünün İlk örneklerine hangi kaynaklarda rastlanır ? – Codex comenuis
65. Türk dünyasında bilmece türünün ilk örneklerine nerede rastlanır ?- Divanı Lugatı Türk
66. Tekerlemenin en belirgin özelliği nedir ? – Ana konularının olmaması
67. 18yy da ilk kez çocukların yaş ve ilgi alanlarını dikkate alıp kitap yazan kişi JOHN NEWBERY şarkı ve tekerlemelerden oluşan Ana Kaz (Mother Goose) adlı bir dize kitap yazmıştır
68. Kurum merkezli okul öncesi egitim modelinin ilk örnegi ingiltere de Robert Owen tarafindan acilmistir.
69. Almanya da halk masallarını çocuk edebiyatına kazandıran kişi; Grim Kardeşler…
70. Kodaly – Şarkı söyleme, Çalma, Besteleme, Nota Okuma, Dinleme, Değerlendirme
71. Ilk okul öncesi kurum kindergarten fleöbel
72. Uzman çağdaş Türk psikiyatrisinin kurucusu; Mazhar Osman
73. manipülatif hareketler nesne kontoludur tutma yakalama germe çekme itme …
74. İlk çocuk psikiyatri birimi 1958 de Hacettepe Çocuk Hastanesinde kurulmuştur…
75. Dünya çocuk hakları günü 20 kasım dır. Türkiye de çocuk hakları sözleşmesinin yürürlüğe girdiği tarih 1995
76. Eğitim ve öğrenim yerini ev değil okul olarak gören ilk cağ filozofu Quintilianus
77. Cocuk 5 yasindan önce egitime sokulmamali : Aristo
78. Cocuklar devlet okullarinda devletin cikarlarini gozeten bireyler olarak yetistirilmeli : Platon
79. Anadolu müziğini iyileştirme projesi orff
80. Omuriligin disarida olmasi : sipina bifida
81. yaratıcı düşünmede hazırlık, kuluçka, aydınlanma, üretme basamaklarının oldugunu savunan düşünür : G. Wallas
82. Satı bey açmış olduğu anaokulunu pestalozzi froebel ve montessori nin görüşleri doğrultusunda açmıştır
83. Zorunlu eğitimin sekiz yıl olması anne baba eğitimi ve okul öncesinin iki yıl olması kararları 15. Milli eğitim şurasında gorusulmustur
84. 5 yas cocuklarında ‘once-sonra-ilk-ikinci’ gibi sıralama kavramları becerisi gelişir.
85. Hareket eğitimi deniyorsa –>Dalcroze
86. Beden perküsyonu deniyorsa–> Orff;
87. fonomimi deniyorsa–>Kodaly(Fonomimi el işaretleriyle öğretim i)
88. Bebeklere ilk dört ay verilmemesi gereken besinler nisastali yiyecekler..
89. V. Eğitim Surasında okul oncesı donem cocuklarının eğitimine ilk defa değinilmiştir.
90. İlk anne baba okulu çalışmalarını başlatan ihsan Şükrü Aksel
91. İlk modern ruh sağlığı hastanesini kuran ise Mazhar Osman Usman
92. 23 eylül 1913 tarihinde anaokullarının ilkogretıme baglı olarak ülkenın her tarafına acılmasını öngoren TEDRİSATI İPTİDAİYE KANUNU MUVAKKAT (Gecıcı ilkogretım yasası) cıkarılmıstır.
93. cocuklarda evrensel olarak kabul edılen ve 1-2 yas donemınde gorulen sanat evresi : KARALAMA EVRESİ
94. Temel bilimsel sürecler:
Gözlem,
karsılastırma,
sınıflama,
ölçme,
iletişim becerileri
95. beyni iki yarım küreye ayıran derin yarık fissura longitudinalis cerebri
96. çocuk psikolojisi babası stanley Hall
97. montessorı ve reggıo emılıa okul oncesı yaklasımları ılk kez ve en cok ıtalya’da uygulanmsıtır.
98. okul oncesınde velı toplantıları her donem bır defa olmak uzere yılda en az 2 defa olması gerekır.
99. ACEP. 5 yaşındaki okul öncesi egitim almayan cocuklarin annelerine verilen eğitimdir. Iki aşamadan oluşur
100. Çocukların gelisimleriyle ilgili davranış veya becerilerin var olup olmadığını ortaya koymak amacıyla kullanılan araclardir Gözlem listeleri