Okul öncesi 300 önemli not

meyra02
İletişim:

18 Tem 2019 11:26

300 MADDEDE SON TEKRAR
1. Türkiye’de okul öncesi eğitim kurumunu açan kişi Satı bey.
2. J.J Rousseau :Emile
3. Okul öncesi eğitimi g.m. 1992 de kuruldu
4. İlk anaokulu Almanya da froebel tarafından açıldı
5. İlk açık hava okulu Pastelozzi tarafından açıldı
6. İlk psikoloji laboratuvarini açan bilim adamı ₩undt
7. “Derslerinde daha basarili olmasini istiyorsaniz cocugun ilk yaslarinda oyun ic gudulerinden faydalanin”diyen kuramci.JOHN LOCKE
8. İlk okulöncesi lisans programı 1998-1999
9. .ilk mezun 2002.
10. Okulöncesi lisans programı üniversiteye 2547 yasa ile devredildi
11. Döküntülü hastalıklar kabakulak su çiçeği kızımın kızıl kizamikçik 5.hastalık 6.hastalik
12. Okulöncesi egitim programı ilk 1989 da hazırlanmış
13. topuk kanı incelemesinde fenilketonüri ve Hipotiroid hastalıklarının erken tanısı yapılır.
14. La Fontaine masallarini ilk çeviren kişi Şinasi
15. Gezici anaokulu ilk Malatya’da MEB ve belediyenin işbirliği ile faaliyete geçmiştir.
16. yeni doğan bebeğe K vitamini enjekte edilmelidir.
17. DSM-4 ve ICD-10 ruhsal bozuklukların doğru olarak tanımlanması sınıflandırılması tanilanmasinda ruh sağlığı uzmanlarına yol gösterici olarak düzenlenmiş el kitapları
18. İlk kez çocukların yaş ve ilgi alanlarını dikkate alıp kitap yazan kişi: John Nevberry..
19. pika .yenilebilir olmayan maddelerin en az bir ay süre ile yenmesi. demir eksikliğinden kaynaklanır
20. Dengeyi sağlayan orta kulak
21. 1983 yılında yürürlüğe giren “özel eğitime muhtaç çocuklar yasası” özel gereksinimli çocukların ilk yasasıdır…
22. Aynen ilk doğumda 18 . Haftada bebeğini hisseder 2.doğumda 20.hafta hisseder
23. Ruh sağlığı biyolojiktir diyen Hipokrat
24. İlk eğitimci milletlerin Öğr ,eğitimin babası j .comenius
25. Kuvasiorkor protein yetersizliği
26. Noktalama işreti kullanan ilk kişi — Şinasi–Kullandığı eser–şair evlenmesi
27. Şiirde noktalama işeri kullanan–Tevfik Fikret–Kullandığı eser—Şermin
28. kalın bağırsakta kimyasal sindirim yoktur fakat besin emilimi vardır
29. proteinlerin sindirimi midede başlar
30. yağların sindirimi ince bağırsakta başlar
31. karbonhidratların sindirimi ağızda başlar
32. Marasmus protein ve enerji eksikliği
33. Resimde sarı renk mutluğu
34. Ilkögretim programının ilk aşaması ve ilk öğesi nedir?ilk aşama ihtiyaç belirleme ilk öğesi hedef
35. 2013 programına göre yıllık plan yok
36. Vücutta en çok görülen kıkırdak çeşidi: Hyalin…
37. Oyun bahçesi frobel
38. Normal gebelik 38 -40 hafta
39. Jimnastik eğitimi, bedenin yöntemlice sertleşmesini öneren ilk eğitimci; John locke…
40. Yeni doğan bebeklerin ağırlığı 3.200 gr
41. Yenidoğan boyu 50 cm
42. Osmanlı da eğitim kurumu olarak kurulmayan ancak okul öncesi işlevi gören kurumlar Daruleytam-i Osmani Islahhaneler Sıbyan mektepleri
43. Alt islatma 5 yasindan sonra 3 ayda en az 2 defa gorulmeli ki hastalik sayilabilsin
44. SHCEK’e bağlı olanlar ; kres/gündüz bakimevleri , çocuk yuvaları
45. Osmanlı da kurulan kurumlar İstanbul beyazıt ta özel yuva Çocuk bahçesi Ana mektebi
46. 3yaş civarında gece idrar atımının 2-3 kat azalmasına sebep olan hormon; 5-8
47. Düşük gelirli ailelerin cocuklarina yönelik hazirlanan program; head start
48. Kızların eğitimi -Fenelon
49. Büyük didaktika -comenius
50. Emile –rousseau
51. Kuğuların şarkısı – pastelozzi
52. Dünyadaki ilk resimli kitap ? Comenius – orbis piltus
53. Türkiyedeki ilk resimli kitap? can goknıl kırpı masalı
54. Kıskançlık çocuklarda 2 yaş civarında görülür
55. Carl orff 1923 te dansçı dorothe gunther ile tanışıp GÜNTER SCHULLE nin açılmasını sağlamıştır bu okulda genellikle vurmalı çalgılar kullanılmaktadır
56. Çocuk psikolojisinin babası- Stanley hall
57. Masalcı baba – eflatun cem güney
58. Ruh sağlığı tedavisinde ilk ciddi adımı atarak psikoterapi ilkelerini belirleyen ilk bilim insanı PHIILPE PINEL DIR
59. Bağlılık duygusunun kazanılmasında “beslenmenin” önemine dikkat çeken kuram: öğrenme teorisi…
60. MALNÜTRİSYON içerek veya miktar açısından yetersiz besin tüketme
61. Oyunun evcilleştirilmesi sutton smith oyuncaklar senfonisi Mozart
62. MORO REFLEKSI 4.aydan sonra kaybolmazsa merkezi sinir sisteminin bozuldugunu gösterir..
63. Charles perrault eserleri.. kul kedisi, parmak çocuk, mavi sandal, kırmızı başlıklı kız, çizmeli kedi, uyuyan güzel
64. Dünyada Bilmece türünün İlk örneklerine hangi kaynaklarda rastlanır ? – Codex comenuis
65. Türk dünyasında bilmece türünün ilk örneklerine nerede rastlanır ?- Divanı Lugatı Türk
66. Tekerlemenin en belirgin özelliği nedir ? – Ana konularının olmaması
67. 18yy da ilk kez çocukların yaş ve ilgi alanlarını dikkate alıp kitap yazan kişi JOHN NEWBERY şarkı ve tekerlemelerden oluşan Ana Kaz (Mother Goose) adlı bir dize kitap yazmıştır
68. Kurum merkezli okul öncesi egitim modelinin ilk örnegi ingiltere de Robert Owen tarafindan acilmistir.
69. Almanya da halk masallarını çocuk edebiyatına kazandıran kişi; Grim Kardeşler…
70. Kodaly – Şarkı söyleme, Çalma, Besteleme, Nota Okuma, Dinleme, Değerlendirme
71. Ilk okul öncesi kurum kindergarten fleöbel
72. Uzman çağdaş Türk psikiyatrisinin kurucusu; Mazhar Osman
73. manipülatif hareketler nesne kontoludur tutma yakalama germe çekme itme …
74. İlk çocuk psikiyatri birimi 1958 de Hacettepe Çocuk Hastanesinde kurulmuştur…
75. Dünya çocuk hakları günü 20 kasım dır. Türkiye de çocuk hakları sözleşmesinin yürürlüğe girdiği tarih 1995
76. Eğitim ve öğrenim yerini ev değil okul olarak gören ilk cağ filozofu Quintilianus
77. Cocuk 5 yasindan önce egitime sokulmamali : Aristo
78. Cocuklar devlet okullarinda devletin cikarlarini gozeten bireyler olarak yetistirilmeli : Platon
79. Anadolu müziğini iyileştirme projesi orff
80. Omuriligin disarida olmasi : sipina bifida
81. yaratıcı düşünmede hazırlık, kuluçka, aydınlanma, üretme basamaklarının oldugunu savunan düşünür : G. Wallas
82. Satı bey açmış olduğu anaokulunu pestalozzi froebel ve montessori nin görüşleri doğrultusunda açmıştır
83. Zorunlu eğitimin sekiz yıl olması anne baba eğitimi ve okul öncesinin iki yıl olması kararları 15. Milli eğitim şurasında gorusulmustur
84. 5 yas cocuklarında ‘once-sonra-ilk-ikinci’ gibi sıralama kavramları becerisi gelişir.
85. Hareket eğitimi deniyorsa –>Dalcroze
86. Beden perküsyonu deniyorsa–> Orff;
87. fonomimi deniyorsa–>Kodaly(Fonomimi el işaretleriyle öğretim i)
88. Bebeklere ilk dört ay verilmemesi gereken besinler nisastali yiyecekler..
89. V. Eğitim Surasında okul oncesı donem cocuklarının eğitimine ilk defa değinilmiştir.
90. İlk anne baba okulu çalışmalarını başlatan ihsan Şükrü Aksel
91. İlk modern ruh sağlığı hastanesini kuran ise Mazhar Osman Usman
92. 23 eylül 1913 tarihinde anaokullarının ilkogretıme baglı olarak ülkenın her tarafına acılmasını öngoren TEDRİSATI İPTİDAİYE KANUNU MUVAKKAT (Gecıcı ilkogretım yasası) cıkarılmıstır.
93. cocuklarda evrensel olarak kabul edılen ve 1-2 yas donemınde gorulen sanat evresi : KARALAMA EVRESİ
94. Temel bilimsel sürecler:
Gözlem,
karsılastırma,
sınıflama,
ölçme,
iletişim becerileri
95. beyni iki yarım küreye ayıran derin yarık fissura longitudinalis cerebri
96. çocuk psikolojisi babası stanley Hall
97. montessorı ve reggıo emılıa okul oncesı yaklasımları ılk kez ve en cok ıtalya’da uygulanmsıtır.
98. okul oncesınde velı toplantıları her donem bır defa olmak uzere yılda en az 2 defa olması gerekır.
99. ACEP. 5 yaşındaki okul öncesi egitim almayan cocuklarin annelerine verilen eğitimdir. Iki aşamadan oluşur
100. Çocukların gelisimleriyle ilgili davranış veya becerilerin var olup olmadığını ortaya koymak amacıyla kullanılan araclardir Gözlem listeleri
101. Derecelendirme olceklerinde yapılan hatalar_
Genelleme
,kişisel yanlilik(bonkor cimri nankör merkeze yigma ),
mantık,
gözlem yetetsizligi,
anlam hatasi
102. Çocukluk çağında büyüme ve gelişmeyi etkileyen iki esas hormon:büyüme hormonu ve troid hormonu.
103. Normal gebelik süresi 40 haftadır
104. Ketosin:vücutta yeterli karbonhidrat alınmaması sonucu koma olgusudur.
105. Derecelendirme olcekleri sayısal grafiksel betimsel
106. Pnömoni(zatüre)
107. Rett sendromu sadece kızlarda görülür
108. Kırık belirtileri:şişlik,deformite,ağrı ve hassasiyet,hareket kısıtlılığı,gıcırdama hissi
109. Quantilianus eğitime 7 yaşında değil 1 yaşında başlanmalı.
110. orff : konusma, sarkı soyleme, hareket, dogaclama, calgılar ve beden perküsyonu
111. Comenius büyük didaktika
112. Çocuk kitaplarında konunun çocuğa yansıtılması bakımından en önemli faktör GÖRSELLER
113. Hipospadias sadece erkek çocuklarında görülen hastalıktır.
114. Romantik dramacı– Peter slade, Eğitimde drama– Henry Caldwell cook
115. 1962 de Anaokulları ve Anasınıfları yönetmeliği çıkarılmıştır.
116. 1973 de 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’nda okul öncesi eğitime örgün eğitim sistemi içinde yer verilmiş ve okulların nasıl kurulacağı belirtilmiştir.
117. 1965 de okul öncesi eğitim kurumlarının özel eğitim kurumları olarak açıklması yer almıştır.
118. 1983 de çockların bakımı ve eğitimi ile ilgili kurumların açılması ve denetlenmesini kurum görevleri arasında saymıştır.
119. osmanlı imparatorluğu döneminde anaokulu işlevini yerine getiren kurumlar: sıbyan okulları, ıslahaneler, daruleytam-ı osmani, darüleytamlar.
120. ıslahaneler 1863 den itibaren Mithat paşa öncülüğünde kurulmuştur.
121. Sıbyan mektepleri fatih sultan Mehmet zamanında açıldı
122. Çocuk minyatür bir yetişkindir görüşü Orta Çağa aittir.
123. Psikodramanin kurucusu moreno
124. Etkili ogretim temelinde ogrenci vardir !!!
125. Toplumsal öğrenme kuramcı Banduranın söz ettiği bilissel özellikleri ayrıntilandiran psikolog Mischel’dir
126. Doğumda, 1.ayın sonunda ve 6.ayın sonunda olmak üzere tüm çocuklara 3 doz olarak uygulanan aşı HEPATİT B aşısıdır.
127. the play way kitabıyla bilinir. Egitimde drama olarak kabul edilebilck ilk kapsamlı programı tarif eden kişi H.C.Cook
128. bireyin gelişimini bebeklik,çocukluk,ergenlik olarak donemlere ayıran düşünür quintilian
129. oyun davranışlarını “daha cok oyun” veya “daha az oyun” biçiminde gruplayan: Pellegrini
130. Türkiye’de okula zorunlu olarak başlama yaşı 66 aydır.
131. Otonom sinir sistemi istemli çalışmaz
132. Çocukluğun yokoluşu > Postman
133. Çocuklar kitapla 6. Ayda tanistirilmalidir
134. Baş kemikleri arasında hareketli olan tek kemik çene kemiği
135. DOPAMİN fazla salgılanırsa; ŞİZOFRENİ , az salgılanırsa ; PARKİNSON hastalığına neden olur
136. Su ürünleri ve anne sütü omega-3 bakımından zengindir
137. Çocuklardaki ”Davranım Bozukluğunun” yetişkinlikte görülen biçimi ”Antisosyal Kişilik Bozukluğu”
138. Toplama va çıkarmanın temelinin atıldığı beceri siniflamadir
139. Okul öncesi eğitim Rusya da zorunlu
140. Çocuğun aile içindeki yasantisini ilk inceleyen eğitimci Froebel
141. modern oyun kuramları: psikoanalitik kuram, haz arama kuramı, üst iletişim kuramı, bilişsel kuram
142. Klasik oyun kuramları: fazla enerji kuramı, rahatlama ve eğlenme kuramı, hazırlık veya ön egzersiz kuramı, rekapittülasyon(tekrarlama) kuramı
143. Dramaya ayrılan zaman esnektir. 1 saatten 1 aya kadar uzayabilir
144. Dramada olmasi gereken iki teknik rol oynama ve doğaçlama
145. Çocukta yazı anlayışının aşamaları sırasıyla karalama Doğrusal tekrarlama Rastgele harf oluşturma Seslerle iliskilendirerek yazma Hecelemeye geçiş Normal yazma
146. Dinleme becerisinin en temel ve en basit basamağı FARKETMEDIR
147. OMURİLIK SOGANI Solunum dolaşım sindirim ve bosaltimi düzenler
148. BEYİNCIK Görme işitme kas hareketleri arasında uyum sağlar
149. Anne sütünde bulunan maddeler Sodyum magnezyum çinko potasyum kalsiyum
150. Drama çalışmaları yapılırken sırayla Pandomim Taklit Rol oynama Dramatizasyon Doğaçlama
151. 5li karma aşı difteri bogmaca tetanoz cocuk felci menenjit 2. 4. Ve 6. Ay sonunda ve rapel dozu 18.ay bacaktan yapılır
152. Posa kolon kanserinden korur. Posa : sindirim sistemi nin calismasında görev alır, sindirilemez.
153. Prososyal davranış :Önemli sosyal yetkinliklerden biridir. Fedakarlık, yardımseverlik ve empati gibi davranislari icerir.
154. Oruntuler :genelleme,tahmin etme, akıl yürütme süreçlerini içerir
155. Havinghurst:gelişim sürecinde biyolojik, sosyal ve kültürel değişkenlerin birbirini etkilemesi sonucu olarak açıklar. Gelişim yasam boyu öğrenmede.
156. Kretenizim : bebekle de iyot eksikliğinden kaynaklanir. Zeka geriliği yapar
157. çocuklarla yapılan görüşme süresi 3 yaş ➡30 dk , 4 yaş ➡45 dk, 5 yaş ve üstü 1 saat
158. Troid: vücudun saati de denir. Tüm hücrelerin çalışma hızlarını ayarlar.
159. Suziki yaklaşımı, anadili yaklaşımı olarak da bilinir
160. Protein kalitesi en fazla olan besin; yumurta
161. Su çiçeği aşısı, ileride çıkabilecek zona hastalığını önlemeye yardımcıdır
162. Müzik herkes içindir Kodaly
163. Meb Trt işbirliği ile yürütülen uzaktan eğitim programı TOMURCUKLAR
164. Hücrenin hem solunum hemde enerji depolayan merkezi MİTOKONDRİ
165. Gobek kordonunda bulunan doku:mukoz bag doku
166. Beşinci hastalıkta ise yanaklarda kelebek şeklinde döküntü
167. Altıncı hastalık ateş vardır ve önce göğüste başlayan döküntü vücuda yayılır.
168. Okul oncesi temel egitim müdürlüğüne bagli olarak calisir.Bir yil toplam 180 is günü ve her ders saati 50dk dir.min 10 max 25 ogrenci.kaynastirma ogrencileri 10 ogrenciye 2, 10 ve uzeri 1 ogrenci olacak sekilde alinabilir
169. Bazı hastaliklarin kulucka suresi Kızıl-1-7 gun Kizamik 10-12 gun Kizamikcik 14-21 gun 5. Hastalik 4-14 gun 6. Hastalik 5-15 gun Su cicegi 11-21 gun
170. embrıyo donemı 2-8 hafta ve organlar olusur.
171. ekolojık kuram ; mıkro,mezo,egzo,makro,krono
172. 3. hafta ve 3. ay arası sosyal gülümseme
173. ADLER: cocugun kardeslerı arasında kacıncı sırada oludgu kısılılık gelısımını etkıler
174. morfolojık sentez:tranfer ve bırlesımlerle bamnaska urun elde etmek
175. ozellık lısteleme:degısımlerle yenı sonuclar elde etmek
176. cocuk yazın turlerı
:masallar,
oykuler,
romanlar,
bıyografık eserler,
gezı yazıları,
sıırler,
cızgı romanlar,
tıyatro eserleri
177. vygosky e gore mıs gıbı yapma 1 yasında baslar
178. tırnak yeme:3 -4 yas
179. saldırganlık 1-3 yas
180. enkopresiz: buyuk dıskıyı kaçırma
181. enkopresiz: buyuk dıskıyı kaçırma
182. bıreyın bır gruba aıt olma duygusunu yasadıgı ılk alt sıstem :kardes alt sıstem
183. yenı dogan olumlerının %42 si enfeksıyon
184. Reflekslere bağlı gülme: 0-6 hafta Duyarlı gülme: 6-8 hafta Sosyal gülme: 2-3 ay Farkında olunan gülme: 6 ay Seçici gülme: 9 ay
185. Piromani:bilerek yangın çıkarma hastalığı
186. Karaciğerde birden fazla çekirdek bulunur
187. Temel egitm mudurlugu 2011 de kuruldu.
188. ulku ovat umit ogretmen ay nasil uyur cizgiler dunyasi
189. Folik asit ihtiyacı hurma dan alinabilir
190. Trikotilomani = belirgin şekilde saç kaybı ile sonuçlanacak kadar kişinin saçını tekrarlayan nir tarzda koparma davranışı
191. Piromani= bir çok kez istekli ve kasıtlı olarak yangın çıkarma
192. Pika= yiyecek dışındaki ( kil, toprak, kireç, cam vb.) Şeyleri yeme
193. Tırnak saç ve deri üzerinde etkili olan vitamin= H vitamini
194. Duyu ve heyecanla ilgili sistem= limbik sistem
195. Uluslar arası yasalara göre 14 YASIN ALTINDAKI çocuklar çalıştırılamaz.
196. Disleksi: okumada Diskalkuli: matematik terimlerde, sembolleri ve şekillerde Disgrafi: yazmada karşılaşılan güçlüklerdir.
197. Dış eti kanaması: c vitamini Raşitizm: d vitamini Kansızlık: demir Cücelik: çinko eksikliği
198. Yaraticilikta evreler deney 0/4 Sembol 4/9 Gercekci 9/
199. ilkel reflekslerden biri sorulabilir tanım olarak.Eğitimde babinski refleksini sordukları gibi. ilkel refleksler:babinski,moro,palmer,planter,landeu,rooting,tonik boyun,eksremite,emme,yüzme.
200. Sayıkorunumu:5-7yaş
madde korunumu:7-8 yaş
uzunluk koronumu:7-8 yaş
alan koronumu:8-9 yaş
201. Nesne devamlılıgı çocugun hafızasını kullanmaya başladığının en önemli işaretidir.
202. high scope: planla -yap-degerlendir.Zihinsel gelişim önemlidir.ilgi köşeleri
203. benim ailem projesi baba mektuplarını içerir.
204. Sanat Eğitiminin babasi FRANZ CIZEK
205. Karaciğerin tam olarak olgunlaşmaması nedeniyle yeni doğan bebeğin kanında fazla bulunan kırmızı kan hücrelerinin yeterince yok edilememesi sonucu SARILIK HASTALIĞI gerçekleşir.
206. Normal bir bebeğin kilosu 3.2 boyu 50 cm.dir.
207. Çoçugun sanatsal gelişim evreleri:
sanatsal gelişim,
düzensiz çizme ve karalama dönemi,
şematik dönem,
resimde saydamlık
208. Türkçe programı öğrenme alanında yer alanlar :dinleme, konuşma, görsel okuma, sunu ve yazmadır
209. Robenson evresi : ilköğretim dönemidir
210. Head start yaklaşımi : eğitim, sağlık, ebeveyn katılımı ve sosyal hizmetler
211. Okulöncesi dönem müzik eğitimi sırasında kullanılabilecek olan yapıtlardan ‘ oyuncaklar senfonisi ‘ adlı yapıt kime aittir?- Mozart
212. Çocuk edebiyatı ilkleri:
-Gazete dergi mümeyyiz
- Ani turu benim kucuk dostlarim
-Ilk cocuk romani bagriyanik omer
-Kahramani cocuk ilk roman kucuk pasa
-Abc kitabi nuhbetul etfal
-Fabl harname
-Sureli yayin arkadaş
-Resimli kitap can goknil
213. Okulöncesinde çocukların ilgilerini açığa çıkarmanın en iyi yolu hangisidir?- Tartışma.
214. çocuk resimlerinde tasarım elemanları:
Renk
Doku Biçim ve uzam Çizgi
215. urt çapında doğumda rolü olan tüm sağlık personelinin eğitimi “Neonotal Resüsitasyon Prog.”
216. Sağlık Bakanlığınca sürdürülen projeler: Demir Gibi Türkiye Kampanyası İshalli Hastalıkların Kontrolü Prog. Akut Solunum Yolu Enfeksiyonlarının Kontrolü Prog. Büyümenin İzlenmesi Prog.
217. ⭐Yenidoğan bebekten topuk kan örneği alınması “Fenilketonüri” hastalığının taraması için yapılır
218. Büyüme ve gelişmede en önemli hormon “Büyüme ve Troid Hormonu”
219. ⭐İlk dişler 6-8.ayda çıkmaya başlar
220. İlk çıkan dişler “Alt orta kesiciler”
221. Bebeğin baş çevresinin doğumdan itibaren 24aylık olana dek izlenmesi gerekir
222. Beyin zarı iltihabı “Menenjit”
223. Cilt hastalığı “İmpetigo”
224. Sarılık ve karaciğer iltihabını engellemek yapılan aşı “Hepatit A”
225. Gebelikten korunma yöntemlerinde geri dönüşsüz yöntemler: Kadınlarda Tüp ligasyonu Erkeklerde Vazektomi
226. Lohusalıkta oluşabilecek meme hastalıkları: Angarjman Meme çatlağı Mastit
227. Çocuklarda zayıflığın ifadesi “Boya göre ağırlığın 3.persentilin altında olması”
228. Makatta kaşıntı yapan parazit “Oksiyür(kıl kurdu)”
229. Gebelikte memenin süt yapımına hazırlanması “Mamogenez”
230. Doğum için uygun pelvis tipi “Jinekoid”
231. İnsüline bağlı tip “Tip 1″
232. Yaralanmalarda ilk yardım yöntemi “PRİCE” P- Korumak R- Dinlenme İ- Soğuk uygulamak C- Kompresyon E- Yükseltmek
233. En sık oyun yaralanmaları 5-9 yaşta görülür
234. 5-14yaş arası en sık yaralanan bölge kol ve bacaklar
235. Süt çocukluğu dönemi 1-2yaş
236. Oyun çocukluğu dönemi 2-3yaş
237. 3aydan büyük çocuklarda kemik yaşı değerlendirmesinde “Sol el bilek filminden” yararlanılır
238. Pelvik muayene doğum başlangıcından itibaren 2-3saat aralıklarla yapılmalıdır
239. Doğum öncesi dönemler: Gestasyonel dönem Antenatal dönem Prenatal dönem İntrauterin dönem
240. Yeni doğan dönemi Neonatal dönem
241. Yeni doğan sonrası Postnatal dönem
242. Human Parvovirüs B19 “5.hastalığa” neden olur
243. Morbilivirüs “Kızamığa” neden olur
244. Kızıl bebeklerde görülmez
245. Gebelik evreleri Dölüt evresi ilk 2 hafta Embriyo evresi 2-8 hafta Ferüs evresi 10 haftadan doğum kadar olan süre
246. En uzun evre “Fetüs”
247. En kritik evre “Embriyo” (organların oluşumu)
248. Heimleich Manevrası= Diyaframın kuvvetle kasılarak akciğeri sıkıştırmasının sağlanması ile yabancı cismin mideden atılması
249. İlk yardım ABC’si: A- Hava yolunun değerlendirilmesi B- Solunumun değerlendirilmesi C- Dolaşımın değerlendirilmesi
250. Döküntülü (Viral) Hastalıklar: Kızamık Kabakulak Kızamıkçık Su çiçeği 5.hastalık 6.hastalık
251. Solunum Yolu Hastalıkları: Verem Bronşiolit İmpetigo Menenjit Epiglottit Gastroenital hastalık Nezle Solunum yolu enfeksiyonu
252. Yapılması zorunlu aşılar (Güncel): Hepatit B Hepatit A Verem(BCG) Çocuk felci (Polio) Zatürre(Pnömoni) Su çiçeği Kızamık Kabakulak Kızamıkçık (3′lü aşı)
Difteri Tetanos Boğmaca Polio (4′lü aşı) Difteri Tetanos Boğmaca Polio Hib (5′li aşı)
253. ”Yapı inşası” kavramını ortaya atan-bruner
254. Bir düşüncenin, problemin, senaryonun, imgenin ya da nesnenin unsurlarında değişimler yaparak yeni sonuçlar elde etmeye yarayan teknik?-özellik listeleme
255. Omega 6=Karaciğer
256. Omega 3=Balık ve Anne sütü
257. Kanın pıhtılaşmasını sağlayan K vitamini
258. Et yerine geçen ve örnek protein olan Yumurta
259. Yağda eriyenler A D E K
260. Suda eriyenler B grubu, C vit. ve Niasin
261. Karbonhidrat oranı en yüksek Bal, en düşük Süt
262. B12 vit. sadece hayvansal besinlerde bulunur
263. Folik asit gebeliğin 12. haftasına kadar alınmalı
264. Tamamlayıcı besinler 6.ay itibariyle verilmeli
265. Bebeklere inek sütü kansızlığa yol açtığı için verilmez
266. Bebek günde ortalama 700-800 mL süt emmektedir
267. WHO tarafından belirlenen tuz tüketim miktarı 5-6 gram olmalıdır
268. Günün çinko alımı 9mg olmalı
269. Bebek yardımsız oturmaya 4-9.aylarda başlar
270. enidoğan bebeğin kilosu ortalama 3-3.5
271. Büyüme eğrisinin yönü yukarı doğru ise iyi, aşağı doğru ise tehlikelidir
272. Şekerler, Oligosakkaritler ve Polisakkaritler Karbonhidrat türlerindendir
273. eterli karbonhidrat alınmaması sonucu organizmanın asitlik düzeyinin yükselerek koma olgusunun gerçekleşmesi “Ketozis”
274. Kalsiyum bakımından en zengin Süt ve süt ürünleridir
275. Gebelikte C vit. tüketimi günlük 60-90mg olmalı
276. Gebelik döneminde karbonhidrata karşı intolerans olarak tanımlanan kavram “Gestasyonel Diyabet”
277. İnek sütü bebeklere sulandırılarak 3.aydan başlayarak verilebilir
278. Anne sütünde bulunan karbonhidrat “Laktoz”
279. Süt ve süt ürünleri çocuklarda günlük 3-4 öğündür
280. 0-5 yaş çoçuk ölümlerinin başlıca nedeni İshalli hastalıklardır
281. Malnutrisyon kötü beslenme olarak adlandırılır
282. Erken Adolesan Dönemi 11-14yaş
283. Adolesan çağı gebelik 18yaş altında gebe kalanlar için kullanılır
284. En çok enerji veren besin “Yağ”
285. Gebelik döneminde toplam 77000 kkalori alınmalıdır
286. Sütte; A, E, B6, B12 vitaminleri bulunur demir bulunmazz
287. Doğumdan sonraki bir kaç gün salgılanan süte Kolostrum denir
288. Doğum sonrası bir aylık döneme Lohusalık denir
289. Beden Kütle İndeksi formülü: Vücut Ağırlığı/Boy uzunluğunun karesi
290. Büyümenin izlenmesinde; beden kitle inseksi, baş çevresi, üst orta kol çevresi ve deri kıvrımları ölçüt alınır
291. Kemik kitlesinin azalması ve kemik dokusundaki yapısal değişiklikler sonucu kırık riskinin artması ile seyreden kemik hastalığı “Osteoporoz”
292. MAKROmineraller: Kalsiyum, fosfor, Magnezyum, sodyum, potansyum, kükürt, klor
293. MİKROmineraller: Demir, manganez, bakır, iyot, çinko, kobalt, florür, selenyum
294. ulkemizde uygulanan cocuk felci asisi canli aşıdır.
295. Dramatizasyon cogunlukla bi metne bagli konunun canladrmasi.
296. Rol oynama bu surclerde kullanilan bi teknik( birinin yada bir varlığın rolünü üstlenme söz konusu
297. iskelet sistemini meydana getiren kemik grupları arasında
-Düzensiz kemikler
-Kısa kemikler
-Uzun kemikler
-Yassı kemikler
298. Bir okul öncesi öğretmenini drama etkinliğini planlarken hangisini dikkate almaz?SENERYO SEÇİ Mİ
299. Okul öncesi eğitimnkurumlarında kendine güveni olmayan çocuklarla müzik çalışmalarına hangi ritim aracıyla başlamak daha doğru olur?-ZİL
300. Cumhuriyet dönemi çocuk kitaplarında önde gelen isimler arasında
-Ragıp Çalapala
-Reşat Nuri Gültekin
-Ahmet Mithat
-Mahmut Yesari
-Abdullah Ziya
Dosyaları indirebilmeniz için BURADAN kayıt olmanız gerekiyor.
  • Bilgi
  • Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir