Kısa süreli psikolojik danışma uygulaması ve değerlendirme raporu (Kendime ait)

teorem
İletişim:

11 Tem 2019 18:30

TERAPİST: Merhaba Kerim Bey hoş geldiniz. Ben Uzman Psikolojik Danışman E.Y. Nasılsınız?
DANIŞAN: Merhaba hocam hoş buldum. Teşekkür ederim siz nasılsınız?
TERAPİST: Teşekkür ederim Kerim Bey. Şimdi size birlikte ilerleyeceğimiz bu süreç hakkında birkaç ön bilgi vermek istiyorum. İlk olarak sizinle durumunuz ve istedikleriniz hakkında yaklaşık olarak 40-50 dakika görüşeceğiz. Bu süreçte sizden burada bulunma amacınızdan bahsetmenizi isteyeceğim. Sonrasında ben odadan ayrılacağım ve bana söylediklerinizi bir süre düşünmek için sizden zaman isteyeceğim. Sonrasında düşüncelerimi ve izlenimlerimi size geribildirim olarak aktaracağım. Eğer varsa tavsiyelerimi de sizinle paylaşıyor olacağım. Süreç hakkında aklınıza takılan herhangi bir şey var mı?
DANIŞAN: (..bir süre düşündükten sonra) Hayır. Şuanda sormak istediğim herhangi bir şey yok.
TERAPİST: Çok güzel. Eğer ilerleyen süreçlerde aklınıza takılan herhangi bir soru olursa sormaktan çekinmeyin lütfen. Memnuniyetle cevaplamaya çalışacağımdan emin olabilirsiniz.
DANIŞAN: Teşekkür ederim. Aklıma takılan bir şey olursa sorarım.
TERAPİST: Peki o zaman biraz bahsedebilir misin? Buraya gelmendeki amaç nedir?
DANIŞAN: Buraya gelmemdeki amacın ne olduğunu bende tam olarak bilmiyorum. Üniversite üçüncü sınıf öğrencisiyim. Öğrenci evinde üç arkadaşımla birlikte kalıyorum. Ev arkadaşlarımla sürekli kavga ediyorum. Artık onlarında beni istemediğini düşünüyorum. Sanırım uzun süreli bir arkadaşlığımız olmasa onlarda çoktan beni kapının önüne koymuşlardı. (Üzgün ve umutsuz bir yüz ifadesiyle.) Artık bir anlam veremiyorum hocam. Neden bu kadar uyumsuz bir insanım acaba?
TERAPİST: Anlıyorum arkadaşlarınla sürekli kavga ettiğin için uyumsuz bir kişi olduğunu düşünüyorsun. (Danışanla aynı yüz ifadesini kullanarak.)
TERAPİST: Ben uyumsuz olmanın senin kişiliğinin bir parçası olduğunu düşünmüyorum. Peki kavga etmediğiniz zamanlar olmuyor mu? (Meraklı, onun hakkında daha çok şey bilmek istediğimi belli eden bir yüz ifadesiyle.)
DANIŞAN: Kavga etmeden eğlendiğimiz zamanlar oluyor ama bazen sohbetin en güzel yerinde canım sıkılıyor ve kalkıp gidiyorum. Bu durum canımı o kadar sıkıyor ki, okula bile gitmek istemiyorum. Zaten birçok dersten devamsızlığım da sınırda. Hatta bir iki dersten de kalmış olabilirim. Bilmiyorum. Emin değilim artık onları bile takip edemiyorum.
TERAPİST: Yani kavga etmediğiniz zamanlarınızın olduğunu ve zaman zaman arkadaşlarınızla eğlenceli vakitler geçirdiğinizi söylüyorsunuz değil mi?
DANIŞMAN: Evet. Doğrudur.
TERAPİST: Arkadaşlarınla kavga etmediğin zamanlar neleri farklı yapıyor oluyorsun?
DANIŞMAN: Ekstradan bir şey yaptığımı düşünmüyorum. Sadece birlikte eğleniyoruz işte. Sonrasında benim ödevlerim oluyor ve birden kalkıp gidiyorum. Sanırım ödevlerimi boş vakitlerimde yapmıyorum. Vaktim olduğu zamanlarımı genelde boş bir şekilde geçiriyorum. Arkadaşlarımla eğlenmeye başladıktan bir süre sonra ödevlerim aklıma geliyor ve ödevlerimi yapmaya gidiyorum. Boş vakitlerimi boşa kullanmak garip gelmiyor ama arkadaşlarımla eğlenirken ödevimin olduğu aklıma geliyor ve o an arkadaşlarımla vakit geçirmeyi vakit kaybıymış gibi hissediyorum. Arkadaşlarımda bu durumdan rahatsız oluyorlar ve benimle kavga ediyorlar. Böyle durumlarda canım sıkılıyor. Odama çekiliyorum. Hatta odama çekildiğimde ödevimi yapmam gerekirken, ben yine uyumsuz bir insan olduğumu düşünüyor, saatlerce ödevimi yapmıyorum. Ödevimi yapmadığım zamanlarda genelde okula gitmiyorum.
TERAPİST: Sence arkadaşların senden neyi farklı yapmanı istiyor olabilirler?
DANIŞAN: Ödevlerimi vaktimde yapmamı ve onlarla daha fazla ilgilenmemi istiyor olabilirler.
TERAPİST: Bu senin istediğin bir şey mi?
DANIŞAN: Evet.
TERAPİST: Senden bir sonraki gün için ödevin olduğu bir günü hayal etmeni ve akşamda arkadaşlarından birlikte vakit geçirmen için teklif aldığın bir günü hayal etmeni istiyorum. Bu gün senin için çok güzel bir gün olacak. Olumsuz hiçbir şey olmayacağını hayal ederek bu günün nasıl olması gerektiğini bana anlatabilir misin?
DANIŞAN: Aslında iki gün sonrası için teslim etmem gereken bir rapor ödevim var ve ben bu ödeve daha hiç başlamadım. Aslında hala vaktim var ama başlayamıyorum. Bu ödevim üzerinden anlatmamda bir sakınca var mı?
TERAPİST: Hayır. Hiçbir sakınca yok. Buyrun anlatabilirsiniz.
DANIŞAN: Bu ödevi yapmak için iki günüm var. Bugün günlerden Cuma. Ödevi Pazartesi teslim etmem gerekli. Cumartesi ve Pazar akşamları ev arkadaşlarımla ortak olan diğer arkadaşlarımız eğlenmek için bize geliyorlar. Yarın akşam ve Pazar akşamı da bizde olacaklar. Eğer her şeyin yolunda gittiğini düşünürsek, ben bu gece her zaman uyuduğum saatten daha erken uyuyacağım. Yarın sabah erkenden kalkıp sakin kafayla ödevimi yapmaya başlayacağım. Muhtemelen Cumartesi günü ödevimin büyük bir kısmını bitirmiş olacağım. Akşam arkadaşlarımız geldiğinde ise ödevimi düşünmek yerine onlarla vakit geçirmenin tadını çıkartacağım. Sürekli ödevimi düşünmek yerine ana odaklanmış olacağım. Ödevim belki tam olarak bitmemiş olsa bile bir sonraki gün kalktığımda ödevimi tamamlamam için hala bolca vaktim olmuş olacak. Cumartesi günü arkadaşlarımla geç saatlere kadar eğlensek bile Pazar günü en geç öğlen kalkıp akşama kadar ödevimi bitirmiş olurum. Akşam ise tekrardan arkadaşlarımla vakit geçirmek için vaktim olur. Sanırım ödevimi bitirdiğim takdirde Pazartesi günü gönül rahatlığıyla okuluma gidebilir ve ödevimi teslim edebilirim.
TERAPİST: Şimdi senden isteğim bir sonraki görüşmemize kadar bu söylediklerini uygulaman yönünde olacak. Bir sonraki görüşmede uyguladıkların hakkında senden geribildirim alıyor olacağım. Sonrasında düşüncelerimi ve izlenimlerimi sana geribildirim olarak aktaracağım. Ve yine tekrardan varsa tavsiyelerimi paylaşıyor olacağım.
DANIŞAN: Teşekkür ediyorum hocam. Sanırım bunları uygularsam hayatım biraz daha düzene girmiş olacak.
TERAPİST: Rica ederim Kerim Bey. O zaman bu söylediklerinizi uygulayacağınıza inanıyor ve bir sonraki danışma oturumumuzu bekliyor olacağım. Bugünlük oturumumuzu sonlandırabiliriz.
DANIŞAN: Teşekkür ediyorum hocam sonlandırabiliriz.
TERAPİST: Kendinize dikkat edin Kerim Bey. Görüşmek üzere.
DANIŞAN: Sizde kendinize dikkat edin hocam. Görüşürüz.

DEĞERLENDİRME RAPORU
​Terapiye başlanmadan önce danışana süreç hakkında ön bilgi verilmiştir. Süreç hakkında bilgi verildikten sonra danışanın aklında soru işaretleri kalmadığından emin olunması amacıyla sürece dair aklına takılan herhangi bir şey olup, olmadığı sorulmuştur.
​Terapötik ilişki için herhangi bir ön oturuma ihtiyaç duyulmamıştır. Çözüm odaklı terapide istenildiği gibi davranılarak, terapötik ilişkinin süreç içerisinde danışana ilgili görünerek gelişmesi amaçlamıştır. Ayrıca terapist onunla ilgilendiğini, onu dinlediğini göstermek amacıyla içerik yansıtma tekniğinden yararlanmıştır.
Çözüm odaklı terapide geçmişten çok gelecek üzerine odaklanma vardır. Problem yerine çözüme odaklanılır. Danışma esnasında istisnalar aranırken geçmişe bakılmıştır ancak bu geçmişi gözden geçirme problem üzerinden değil, problemin olmadığı zamanların tespit edilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir.
Bu danışamada, danışanın problem olarak gördüğü, kendi benliğine atfetmiş olduğu uyumsuzluk özelliğinin aslında onun kişiliğinin bir özelliği olmadığını ve sadece onun bilişsel çarpıtmaları olduğunu ifade edici cümlelerle uyumsuzluk özelliğini onun benliğinden ayrılmaya çalışılmıştır.
Amaç oluşturma aşamasında film oluşturma metaforu tekniği kullanılmıştır. Film oluşturma metaforu tekniği ile danışanın problem olarak gördüğü durumların olmadığı bir günü hayal etmesi istenmiş ve hayal ettiği günü terapi sırasında terapiste aktarması istenmiştir.
​Danışma süreci boyunca terapist danışana herhangi bir çözüm önerisinde bulunmamıştır. “Danışman değil, danışan kendi hayatının uzmanıdır.” görüşü benimsenmiş, danışman, danışanda aslında var olan çözümlerin ortaya çıkarılması yönünde onu desteklemiştir. Danışanının sunduğu çözüm önerisi yönünde onu eyleme geçirmeyi amaçlamıştır.
  • Bilgi
  • Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir