Skip to main content

Şu anda sigarayi birakirsaniz ne olur?

Birçok insan sigara içmenin tüm sonuçlarını bilmese de, sağlığa iyi bir şey getirmediği iyi bilinmektedir. Reklamverenler, film ve televizyon şovlarında son birkaç on yıl içinde sigara içme fikrini başarılı bir şekilde kafamıza itti, ancak neyse ki, insanlar artık olumsuz sağlık etkileri ve çocuklar üzerindeki etkileri hakkındaki gerçeği biliyorlar. Tabii ki, tüm sigara içenler alışkanlıklarından vazgeçmek istemiyorlar, ancak isteyenler sigarayı bıraktıktan sonra ne olduğunu bulmak için sürpriz olabilir.

Sigarayı bıraktığınızda ne olur?

Ağzınızda sigara varsa, sigara iç. Belgelediyseniz – bir sonrakine ulaşmayın. Şu anda sigarayı bırakırsanız, vücudunuzda son sigarayı bitirdikten 20 dakika sonra başlayacak bir dizi şaşırtıcı değişiklik gerçekleşir.

Sigara içmenin sağlık etkileri korkunç olabilir, ancak bu kötü alışkanlıktan kurtulmanın etkileri olağanüstü olabilir. Kötü bir alışkanlıktan kurtulmanın faydalarının bu olumlu hesaplanması, sigarayı bırakmazsanız ortaya çıkabilecek olumsuz sonuçları listelemekten daha iyi bir motivasyon olacaktır. Ve elbette, tasarruf ettiğiniz inanılmaz miktarda paradan bile bahsetmeden.

Sigarayı bıraktıktan sonra, vücudunuza olmaya başlayan şey budur:

  • 20 dakika sonra kan basıncınız ve nabzınız düşer ve kollarınızın ve bacaklarınızın sıcaklığı artar.
  • Yaklaşık 8-12 saat sonra , kandaki karbon monoksit seviyesi normale düşer ve kandaki oksijen seviyesi normale yükselir.
  • 24 saat sonra kalp krizi riski önemli ölçüde azalacaktır.
  • 48 saat sonra , koku ve tat tomurcukları duygusu normal hale gelecektir.
  • 2 haftadan 3 aya kadar olan sürede kan dolaşımı düzelecek, yürümesi kolaylaşacak, öksürme ve hırıltı daha az rahatsız edici olacaktır. Mukus sekresyonu azalır ve 3 ay sonra akciğer fonksiyonu tamamen geri yüklenir.
  • 1 ila 9 ay arasında, yukarıda açıklanan avantajlara ek olarak, burun sinüs tıkanıklığı ve yorgunluğunda bir azalma ve nefes darlığından kurtulursunuz. Akciğerlerden mukusu teşvik eden kirpikler normal fonksiyonu geri yükler.
  • Bir yıl sonra, sigara içenlere kıyasla koroner kalp krizi ve büyük kalp krizi riski yarı yarıya azalır.
  • Sigara bırakma tarihinden itibaren 5 ila 15 yıl arasında, şok riski sigara içmeden önceki ile aynı olacaktır.
  • 10 yıl sonra , akciğer kanseri, ağız boşluğu, boğaz, yemek borusu, mesane, böbrek ve pankreas dahil olmak üzere çeşitli kanser türlerini geliştirme olasılığı önemli ölçüde azalacaktır. Akciğer kanseri riski sigara içmeyenlerle aynı olacaktır. Aslında, diyet ve sigara içme alışkanlıkları kanserlerin yüzde 60’ına neden olmaktadır.
  • 15 yıl sonra, koroner kalp hastalığı ve kalp krizi gelişme riski, daha önce sigara içmemiş bir kişiyle aynı seviyeye getirilir. Ölüm riski sigara içmeyenlerle aynı seviyeye düşer.

( üzerinden )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir