Skip to main content

Karaciğer temizliği için 5 altın kural!

Karaciğer en önemli organlarımızdan biridir ve tüm sindirim sistemi ile yakından etkileşen kanı işleyen ve temizleyen kalbimiz gibi sürekli çalışma halindedir. Karaciğer günün her saatinde dinlenmeden çalışır, kanımızı temizler, işler, tüm toksinleri giderir ve tekrar kardiyovasküler sisteme sokar.

Temel kurallar:

  1. Kahvaltı sabah erken yapılmalıdır. Aksi takdirde, safra vücuttan zamanında çıkarılmaz ve toksik maddeler ertesi sabaha kadar vücudumuza yerleşir.
  2. Kahvaltı öncesi en sevdiğiniz çaydan bir fincan veya yarım bardak kuşburnu çayı olabilir. Bir gece önce hazırlanabilir ve bir termosta bir gece dinlenmek için bırakılabilir.
  3. Safra yollarının ve karaciğerin iyi çalışması için, küçük porsiyonlarda sık yemekler önerilir. Bu yöntem, vücudun sindirim süreci boyunca her iki saatte bir düzenli olarak safra çıkarmasını sağlar.
  4. Bu yemekler büyük porsiyonlar halinde olmak zorunda değildir. Bir elma, bir avuç kuru üzüm, küçük bir kraker veya birkaç fındık vücut için yeterli olacaktır. Bu, taşları “ezmenize” ve ortaya çıkan kumu safra kanallarından çıkarmanıza yardımcı olacaktır.
  5. Safra sisteminin açıklığı ve normal çalışması, geri yüklenebilir. Sadece sabahları, uykudan hemen sonra, yataktan kalkmadan yapılabilir. Öğle yemeğinden sonra ve ertesi sabaha kadar, her türlü sıvı alımında keskin bir kısıtlama yapılmalıdır.

Karaciğerin ve tüm sindirim sisteminin işleyişini normalleştirmek ve iyileştirmek için, sabahları tuvalete gittiğinizde kendinize masaj yapmanız gerekir. Avuç içlerinizi dairesel bir hareketle mide etrafında gezdirin, ardından hafifçe içe doğru itin, ortada toplamak için avuç içlerinizle hafifçe sıkın ve sonra merkezden kenarlara doğru devam edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir