Skip to main content

Hormonal dengeyi normalleştiren ve cildinizi sağlikli yapan 48 yiyecek

Kaçımız saat, ideal hormonal denge ve parlak cilt gibi çalışan bir üreme sistemini reddeder?

Kesinlikle reddetmeyeceğim, üstelik – belirli yiyecekleri yemenin kimsenin bu duruma giden yola yardımcı olacağını biliyorum. İster beğenip beğenmesek de hormonlar ruh halimizi, sindirimimizi, enerjimizi, libidomuzu, metabolizmamızı ve hatta cildimizin nasıl göründüğünü kontrol eder.

Vücudumuza ihtiyaç duyduğu besin maddelerini sunmazsak, vücudumuz doğru miktarda hormon üretemez ve doğru hormonal dengeyi koruyamaz – sadece onları üretecek hiçbir şeyi yoktur.

Bilirsiniz – ne yerseniz, hormon üretimine yardımcı olur veya hormonal sisteminizde başka bir anlaşmazlık yapar.

İnsan vücudunun her üç besin kategorisinin düzenli ve dengeli bir şekilde alınması gerekir: karbonhidratlar, proteinler ve özellikle yağlar.

Yağlar hormonal dengenin en önemli unsurlarından biridir. Uzun yıllar boyunca, gıdaların yağ alımını azaltmanın iyi olduğu ve kolesterol ve doymuş yağların çok kötü olduğu söylendi. Bu bir yalan ve tehlikeli bir yalan. Doğru yağlar, vücudumuzun sağlıklı bir hormonal denge oluşturmak ve korumak için ihtiyaç duyduğu aynı kaynak malzemedir.

Ve işte nedeni: hormon üretimi için belirli yağ asitleri ve kolesterol gereklidir ve yiyeceklerimizde yeterli değilse, kesinlikle hormonal problemlerle karşılaşacağız – çünkü vücudun gerekli hormonları oluşturacak hiçbir şeyi olmadığı için. Bir kez daha tekrar ediyorum – vücudumuz hücreleri geri yüklemek ve hormonları stabilize etmek için belirli yağlara ihtiyaç duyar. Bu özellikle kadın üreme sistemi için önemlidir. 

Olduğu gibi, hormonal dengeyi unutmamak

Diyetinize, sağlıklı yağların, antioksidan açısından zengin sebzelerin ve vücudunuzu enerji ve sağlıkla dolduran şifalı bitkilerin hormonlarını dengeleyen daha saf proteinler ekleyin. Her kategoriden bir ürün seçin – ve basit, normalleştirici hormonlar alacak ve cildinizi sağlıklı bir diyet haline getireceksiniz.

1. Saf protein

 • Sırılsıklam veya Filizlenmiş Fındık
 • fasulye
 • bitkileri
 • quinoa
 • mercimek
 • Organik olarak yetiştirilen tavuk, hindi, sığır eti, domuz eti, yumurta
 • Deniz balığı (okyanusta yakaladı)

2. Hormon üretimi için yararlı sağlıklı yağlar

 • Hindistan cevizi yağı (ve genellikle hindistancevizi ile yapılan tüm ürünler). Cilt için inanılmaz derecede faydalı olan ve hormon üretimine çok elverişli olan laurik asit içerir. Ek olarak, vücudunuzdaki patojenik bakterileri ve virüsleri öldürür, ek enerji sağlar, kolayca emilir ve metabolizmayı hızlandırır.
 • Avokado. Vücudumuzun diğer besinleri emmesine ve kullanmasına yardımcı olan sağlıklı yağlar bakımından zengindirler. Ek olarak, yeterli lif, potasyum, magnezyum, E vitamini, B grubu vitaminleri ve folik asitleri vardır. Bütün bunlar vücudumuzun hormonal dengesini normalleştirmesine yardımcı olur.
 • Tereyağı veya ghee . Suda çözünen A, D, E ve K2 vitaminlerinin en zengin kaynağıdır. Bu besinler vücudumuzdaki hormon üretimi için anahtar yapı taşlarıdır. Yağ, bağışıklık fonksiyonunu destekleyen, metabolizmayı artıran ve antimikrobiyal özelliklere sahip büyük hacimlerde kısa ve orta vadeli yağ asitleri sağlar.
 • Yumurta sarısı. A, D, E, B2, B4, B6, B9 vitaminleri, demir, kalsiyum, iyot, fosfor ve potasyum gibi çeşitli vitaminler ve mikro elementlerle taşarlar ve bu nedenle yumurta sarısı üreme sistemi, hormonal denge ve cilt sağlığı üzerinde inanılmaz derecede faydalı bir etkiye sahiptir. . Ayrıca B4 vitamini ve iyot, tiroid hormonlarının üretiminde anahtar elementlerdir.
 • Fındık ve tahıllar. Çimlenmiş fındık ve tahıllar, zeytin ve zeytinyağı, kenevir ve keten tohumu yağı – tüm bunlar sadece size fayda sağlayabilir.

3. Antioksidan açısından zengin sebzeler

Renge göre seçim yapın, her şey koyu yeşil: kuşkonmaz, brokoli, ıspanak, yeşil lahana, salatalık, kişniş, vb.

Parlak sebzeler de bu açıdan iyidir: yeşil, kırmızı, sarı ve turuncu biber, kırmızı lahana, kırmızı ve beyaz soğan, domates ve havuç.

Nişasta bakımından zengin sebzeleri unutmayın: patates, spagetti balkabağı, tapyoka, pancar, Kudüs enginar, tereyağı fındık ve şalgam.

4. Yararlı baharatlar ve otlar

 • tarçın
 • zerdeçal
 • Kırmızı biber
 • kimyon
 • sarımsak
 • zencefil 

Vücudunuz sadece gerekli tüm besinlere sahip olduğunda sağlıklı bir hormonal dengeye sahip olacaktır. Ve eğer onlara verirseniz, ödül sağlıklı cilt, iyi bir ruh hali, üreme sistemi ve ateşli enerji ile ilgili hiçbir sorun olmayacaktır.

Vücudumuz tüm bunları yapabilir – eğer bir şans verirsek!

( üzerinden )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir