Skip to main content

Her gün tüketmeniz gereken 8 yiyecek

Herkes “Biz yediklerimiz kadar sağlıklıyızdır” sözünü bilir. Aslında, zararlı fast foodların bolluğuna rağmen, zamanımızda giderek daha fazla insan doğru yemenin ne kadar önemli olduğunu anlıyor. Sağlıklı beslenme, kendinizi daha iyi hissetmenize, yaşınızdan daha genç görünmenize ve her zaman iyi durumda olmanıza imkan sağlar. Doğru bir beslenme şekli, hayatı tehdit eden hastalıklar da dahil olmak üzere birçok hastalığı önleyebilir.

Sağlıklı bir beslenmenin  sıkıcı ve zor olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat, menünüzde bulunacak sekiz (yararlı ve lezzetli!) Ürün önereceğiz. Çok fazla yararlı ve sağlıklı ürünler!

1. Ispanak

2014/09/30-Ispanak-başparmak

Yeşil yapraklı ıspanak besleyici bir tür sebze çeşididir. Bu sebze, kalp hastalığı, felç ve osteoporoz riskini azaltan omega-3 asitleri ve folatlar açısından zengin, iyi bilinen bir “ kas yapıcısı ” dır . Ayrıca, folatlar sizi yaşa bağlı cinsel problemlerden koruyacak cinsel organlara kan akışını hızlandıracaktır. Ispanak, maküla dejenerasyonuyla savaşan bir bileşik olan lutein açısından zengindir . Her gün 1 su bardağı taze ıspanak pişirmeye çalışın.

2. Yoğurt

2014/09/30-Yoğurt-başparmak

2000 yıllık yoğurt tarihi boyunca, yararlı özelliklerine meydan okuyacak hiç bir ürün olmadı ve birçok ülke yoğurdu kendi buluşları olarak adlandırdı. Yoğurt, vücudunuzdaki yararlı bakterilerin varlığına destek olarak hizmet eden yüz milyonlarca probiyotik organizmanın oluşumuna neden olur. Bu bağışıklık sistemini güçlendirir ve kanser riskini azaltır .

Tüm yoğurtlar probiyotik değildir, bu yüzden satın almadan önce etiketin “canlı ve aktif kültürler” yazdığından emin olun. Her gün bir bardak protein ve kalsiyumdan zengin tabak yoğurt yemeye çalışın.

3. Domates

tomat

Domates hakkında bilmeniz gereken iki şey var:

  1. Kırmızı domatesler, antioksidan likopen açısından zengin oldukları için diğerlerinden daha iyidir.
  2. Pişmiş domatesler taze olanlar kadar sağlıklıdır, çünkü vücudun likopeni emmesi daha kolaydır.

Çalışmalar likopen açısından zengin bir diyetin mesane, akciğer, prostat, cilt ve mide kanseri riskini azalttığını ve ayrıca kalp krizi olasılığını azalttığını göstermektedir. 8 küçük domates veya bir bardak domates suyuna eşdeğer günde 22 mg likopen tüketmeye çalışın.

4. Havuç

2014/09/30-Havuç-başparmak

Çoğu kırmızı, sarı ve turuncu meyve ve sebzeler karoten – yağ çözücü bileşikler açısından zengindir . Sadece çeşitli kanser türlerinin riskini azaltmakla kalmaz, aynı zamanda vücudun enflamatuar hastalıklara karşı direncini arttırırlar: astım ve romatoid artrit. Hazırlanması en kolay ve düşük kalorili ürün havuçtur. Günde 1/2 adet yemeye çalışın.

5. Yaban Mersini

2014/09/30-Yaban mersini-başparmak

Diğer Kuzey Amerika meyvelerinden daha fazla antioksidan içerir. Yaban mersini , kanser, diyabet ve yaşa bağlı negatif bellek (hafıza kaybı) değişikliklerini önlemeye yardımcı olur (bu yüzden buna “beyin meyvesi” denir). Çalışmalar , lif ve A ve C vitaminleri bakımından zengin yaban mersininin vasküler hastalık riskini azalttığını göstermektedir. Günde 1 bardak taze yaban mersini veya yarım bardak dondurulmuş veya kurutulmuş çilek yemeye çalışın..

6. Siyah fasulye

2014/09/30-BlackBeans-başparmak

Tüm fasulyeler kalp için faydalıdır, ancak hiçbir şey beyni siyah fasulyeden daha iyi aktive etmez. Bunun nedeni, beyin fonksiyonunu iyileştiren antioksidan bileşikler olan antosiyaninler açısından zengin olmalarıdır . Günlük 1/2 bardak porsiyon 8 gram protein ve 7.5 gram lif içerir. Ayrıca, ürün düşük kalorili ve az yağlıdır.

7.Ceviz

2014/09/30-Ceviz-başparmak

Ceviz, kalp dostu omega-3 açısından somondan daha zengindir; Diğer kuruyemişler sadece bir veya iki bileşen içerir, ancak aynı anda üç bileşen içermez. Bir avuç (veya 7 parça) içinde ceviç porsiyonu her zaman iyidir, ayrıca küçük bir atıştırmalık olarak diyetinizde de yararlıdır.

8. Yulaf

2014/09/30-Yulaf ezmesi-başparmak

Yulaflar Kardiyovasküler hastalık riskini azaltan çözünür lif açısından oldukça zengin bir üründür. Yulafta bulunan polifenoller, lipit metabolizmasına aktif olarak katılır ve yağların emilimini arttırır. 1/2 bardak yulaf, vücuda saf yararlı enerji yükü veren 10 gram protein içerir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir