Skip to main content

Hangi muzlari yemelisiniz: yeşil veya koyu noktalarla

Bazılarımız sık sık ne zaman muz yiyebileceğimizi merak ediyor? Ne zaman sararmış veya tamamen karanlık noktalarla kaplanmış mıydı? Bütün bunlar, bir muzun beslenme arka planının olgunlaşması sırasında değişmesi nedeniyle karmaşıktır.

Bir muz ne kadar olgunlaşırsa, o kadar tatlı olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Bunun nedeni, meyvedeki enzimlerin her zaman nişastayı (şekerin uzun polimer formu) yok etmesi ve muzu daha tatlı hale getiren basit şekerler (monosakkaritler, disakkaritler) haline getirmesidir.

Bu yüzden olgunlaşmış muzun tadına bakmaya çalışırken, aslında saf şeker yiyorsunuz! Ama hepsi bu kadar değil!

Japonlar , muzun anti-kanser ve antioksidan özelliklere sahip olduğunu kanıtladı . Ve bu eşsiz özellikler, muz koyu lekelerle kaplandığında en iyi şekilde ortaya çıkar. Kimyagerler bu noktaları TNF bileşiği olarak adlandırırlar ve vücudunuzdaki anormal hücrelerle oldukça etkilidirler. Muzda ne kadar koyu leke varsa, bağışıklığınızı o kadar iyi güçlendirir!

Bu nedenle, olgun bir muzun en etkili anti-kanser ajanlarından biri olduğunu unutmayın. Ve sağlığa faydaları açısından koyu lekelere sahip sarı bir muz 8 kat daha iyidir.

Yukarıdakilerin hepsine ek olarak, vücudunuzun şeker seviyelerinde hızlı bir artışa ihtiyacı olduğunda, olgunlaşmış bir muz mükemmel bir seçimdir. Örneğin, kendinizi çok depresyonda ve yorgun hissettiğinizde!

Bununla birlikte, muzların kalorilerde çok yüksek olduğunu hatırlamakta fayda var, bu yüzden kilonuzla mücadele ediyorsanız, seçiminiz yeşil meyvedir. Kalorilerde çok yüksek değiller. 3 ve 4 sayılarının altındaki şekilde bulunanları seçin.

Mağazalarımızın raflarındaki muzların çoğunun yem olduğunu da hatırlamakta fayda var. Yukarıdaki bilgiler özellikle onlar için geçerlidir. Gerçek muzlar, daha küçük, sözde “bebek” çeşitleri, yeşil formda daha kullanışlıdır.

Yeşil küçük muzlar bol miktarda vitamin ve mineral içerir. Böyle bir meyve, insan vücudunun su-tuz dengesini korumak için gerekli olan yaklaşık 300 mg sodyum içerir. Günlük sodyum alımı 1 g olmalıdır, yani vücudu desteklemek için 3 mini muz tüketmek yeterlidir.

Kısa bir kimyasal bileşik ile spesifik yağ asitlerinin varlığı, gastrointestinal sistemin aktivitesini normalleştirmeye yardımcı olur. Ve meyvelerin posası midede asidi nötralize etmeye yardımcı olur.

Ancak ana avantajları, kalsiyumun vücutta tutulmasıdır. Günlük kahve, siyah çay, gazlı içecek tüketimi vücuttaki kalsiyumu azaltmaya yardımcı olur. Günlük yeşil muz normunu yiyerek, vücudumuzun iskelet sisteminin temeli olan hayati eser elementi kurtarabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir