Skip to main content

Daha fazla salatalik yemenin 9 nedeni

Salatalık, karpuz ve kabak ile aynı bitki ailesine aittir (Cucurbitaceae ailesi). Karpuz gibi, çoğunlukla salatalıkta sudan oluşur (yüzde 95’i sudur), bu da sıcak bir yaz gününde salatalık tüketerek vücudun susuz kalmasını önleyebileceğiniz anlamına gelir.

Bununla birlikte, sadece yaz aylarında değil, genellikle yıl boyunca salatalık yemenin birçok faydalı nedenleri vardır. K, B vitaminleri, bakır, potasyum, C vitamini ve manganez içeren salatalıklar, tipik diyetimizin karakteristiği olan vitamin ve minerallerin eksikliğinden kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Buna ek olarak, salatalık vücudunuzdaki kronik hastalık olasılığını azaltmaya yardımcı olan benzersiz polifenoller ve diğer organik bileşikler ve daha fazlasını içerir!

Peki, daha fazla salatalık yemenin nedenleri nelerdir ve bunu her gün yapmanız neden tavsiye edilir?

1. Beyninizi korurlar

Salatalık, beyninizin sağlığının korunmasında önemli bir rol oynayan anti-enflamatuar flavon fisetin içerir. Fisetin sadece hafızanızı geliştirmekle kalmaz aynı zamanda sinir hücrelerinizi yaşlılık nedeniyle ölmekten korur, aynı zamanda salatalığın laboratuvar farelerinde yapılan çalışmalarda Alzheimer hastalığının neden olduğu hafıza ve öğrenme bozukluğunu tedavi ettiği gözlemlenmiştir.

2. Kanser riskini azaltırlar

Salatalık, meme, yumurtalık ve prostat kanseri riskini azaltan lignanlar (pinorezinol, larisirisinol ve secoisolaricresinol) adı verilen polifenoller içerir. Ve salatalıkta bulunan cucurbitacinler de anti-kanser özelliklerine sahiptir.

“Bilim adamları, kanser hücrelerinin gelişimi için gerekli olan birkaç farklı sinyal yolunun (örneğin, JAK-STAT ve MAPK yolları), cucurbitacinlerin etkisi ile engellendiğini belirlediler.”

3. Vücudun enflamatuar süreçlere dayanmasına yardımcı olurlar

Salatalıklarda bulunan faydalı maddeler vücudunuzdaki enflamatuar süreçleri “yok etmeye” yardımcı olur. Laboratuar hayvanlarında yapılan bilimsel çalışmalar, bu maddelerin iltihaplanma riskini ve iltihaplanmaya neden olan enzimleri (siklooksijenaz-2 dahil) nötralize etmek de dahil olmak üzere iltihaplanma yoğunluğunu azaltmaya yardımcı olduğunu kanıtlamıştır.

4. Antioksidan bakımından zengindirler.

Salatalık, iyi bilinen C vitamini ve beta-karoten dahil olmak üzere büyük miktarda antioksidan içerir. Ek olarak, birçok ek faydalı özelliğe sahip olan quercetin, apigenin, luteolin ve kempferol gibi antioksidan özelliklere sahip flavonlar içerirler.

Bu nedenle, örneğin, quercetin, doğal olarak antihistaminikler olarak ortaya çıkan quercetin açısından zengin gıdaları yapan histaminlerin salınmasını da önleyen bir antioksidandır. Kempferol, kanser ve kronik kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olur.

5. Nefesinizi tazeler.

Damağınızda birkaç dakika salatalık tutarak, ağız kokusuna neden olan bakteri sayısını önemli ölçüde azaltabilirsiniz. Bilim adamları, salatalık yemenin, ağız kokusunun ana nedeni olarak gördükleri midede aşırı sıcaktan kurtulmaya yardımcı olduğuna inanıyorlar.

6. Stresle başa çıkmanıza yardımcı olurlar.

Salatalık B1 vitamini, B5 vitamini ve hatta B7 vitamini (biyotin) dahil olmak üzere B vitaminleri bakımından zengindir. Bilimsel çalışmalar, B vitaminlerinin endişe duygularının yoğunluğunu azaltmaya yardımcı olduğunu ve stresin olumsuz etkilerinin çoğunu düzelttiğini göstermektedir.

7. İyi sindirimi teşvik ederler.

Salatalık, sindirim sisteminizin düzgün çalışması için gerekli iki bileşen bakımından zengindir: su ve lif. Mide ekşimesi çekiyorsanız, muhtemelen akut saldırısından geçici olarak kurtulmanın en hızlı yolunun, midedeki pH’ı artıracak bir bardak su içmek olduğunu biliyorsunuzdur. Su açısından zengin salatalıkların buna benzer bir etkisi vardır.

Salatalığın kabuğu, dışkılarınıza ekstra hacim ekleyen çözünmeyen lifler içerir. Bu, yiyeceklerin bağırsaklarınızdan daha hızlı geçmesine ve zamanla vücuttan atılmasına yardımcı olur.

8. Yağ almamanıza yardımcı olurlar

Salatalık kalorisi düşüktür, ancak çok doyurucudur (bir bardak kıyılmış salatalıkta sadece 16 kalori bulunur). Ek olarak, sindirildiğinde, salatalıklarda bulunan çözünür lifler, sindirim sürecini hızlandırmaya yardımcı olan jel benzeri bir kıvama dönüşür. Bu da daha uzun süre tok hissetmenize ve daha az yemenize yardımcı olur – bu nedenle lif bakımından zengin gıdalar kilo vermek isteyenler için çok yararlıdır.

9. Kalp sağlığına katkıda bulunurlar.

Salatalıklarda kan basıncınızı güvenli bir seviyede tutmaya yardımcı olan potasyum bulunur. Vücudunuz, hem hücrelerinizde hem de ötesinde uygun potasyum dengesi olmadan düzgün bir şekilde işlev göremez.

Elektrolitlerde potasyum, pozitif yüklü bir iyondur ve işlevlerini düzgün bir şekilde yerine getirebilmesi için, vücut hücrelerindeki konsantrasyonu, bunların dışındaki konsantrasyondan 30 kat daha yüksek olmalıdır). Vücuttaki potasyum fonksiyonları, sinir uyarılarının iletimini, kas kasılmasını ve kalp fonksiyonunu kontrol etmeye yardımcı olan sodyum ile etkileşimi içerir.

Salatalık sebze suyu için mükemmeldir

Salatalık çiğ, tuzlanmış ve turşu olarak tüketilebilir, ancak yeni ve sıra dışı bir şey denemek istiyorsanız, salatalıklardaki nötr tat ve yüksek nem içeriğinin onları sebze suyu için mükemmel bir besin yaptığını bilin. Bu nedenle, sadece sebze sularının faydalarını keşfedenler için, salatalık ve kerevizden basit bir meyve suyu ideal olacaktır.

O zaman marul, ıspanak, hindiba salatası, maydanoz ve kişniş gibi sebzeler ve yeşillikler ekleyerek sebze suyunuzu yapabilirsiniz. Genel olarak, salatalık yemenin en iyi yolu, onlardan sebze suyu yapmaktır.

Sonuçta, taze hazırlanmış sebze suyu içtiğinizde, neredeyse ihtiyacınız olan vitamin, mineral ve enzimlerin intravenöz enjeksiyonunu alırsınız – sonuçta vücudunuza en kısa sürede girerler ve ürünlerini çıkarmak için enerji harcamak zorunda değilsinizdir. Vücudunuz tüm besin maddelerine yeterince sahip olduğunda ve pH’ınız en iyi şekilde dengelendiğinde, enerji dolu hissedeceksiniz ve bağışıklık sisteminiz her zaman dış bir tehditle baş etmeye hazır olacaktır.

Organik salatalıklar tercih edin

Hangi salatalıkları seçtiğinizi düşünüyorsanız – organik veya geleneksel şekilde yetiştirilmiş, organik seçmenizi tavsiye ederim. Çevre Araştırma Grubu raporları, salatalıkların en kontamine gıdalar listesinde 12. sırada, ikincisi ise kanserojen pestisit içeriğinde olduğunu göstermektedir.

Ayrıca, hasattan sonra genellikle salatalıklar, nakliye sırasında hasar ve dokunmalardan korunmak için balmumu benzeri bileşiklerle kaplanır. Bu kaplama resmen yemek için güvenli kabul edilmesine rağmen, birkaç şekilde gelir:

  • Karnauba mumu (karnauba avucundan çıkarılır)
  • balmumu
  • Gomalak (belirli böcek türlerinden hasat edilir)
  • Yağ bazlı mum

Doğal olarak, doğal bazlı bir balmumu kaplaması sentetik olana göre daha çok tercih edilir, özellikle ikincisi çözücü veya reçine karışımları içerebilir. Evet, şu ana kadar, balmumu ile kaplanmış ürünler henüz herhangi bir özel şekilde etiketlenmemiştir, ancak organik sebze ve meyveleri seçerken, en azından sentetik bazda balmumu içermediklerinden emin olabilirsiniz (sebze karnauba içerebilmelerine rağmen) böcek bazlı balmumu veya gomalak).

Balmumu kaplaması ile ilgili bir başka sorun da, zirai ilaçları ve kimyasalları yüzeyde sızdırmaz hale getirerek sıradan su ile çıkarılmasını çok daha zorlaştırmasıdır. Meyve ve sebzelerinizin yüzeyine ulaşmak ve onları iyi yıkamak için, yüzeylerinden verniği kaldırabilen sağlık dostu bir temizleyiciye ihtiyacınız olacaktır. Tabii ki, sadece kabuğu kesebilirsiniz, ancak salatalığın bu kısmı en çok besin ve lif bakımından zengindir (tohumlar hariç) ve bu nedenle mümkünse, tohumlarla birlikte salatalık yemek daha iyidir.

Salatalık başka ne işe yarar?

Salatalıklarda bulunan flavonlar ve taneler sadece serbest radikalleri ortaya çıkarmakla kalmaz, aynı zamanda hafif bir analjezik etkiyede  sahiptir. Ve salatalık geleneksel tıbbın bazı tariflerinde kullanılır. Genç bir Eczacı bunun hakkında şöyle yazmıştır: “Bu bitki geleneksel olarak baş ağrılarını hafifletmek için kullanılmıştır. Tohumlarının diüretik ve antipiretik özellikleri vardır ve salatalık suyu sadece besleyici değildir, aynı zamanda akne ilaçlarında da kullanılır. ”

Salatalık, Dünya’da en yaygın olan dördüncü “sebze” dir (teknik olarak bir salatalık bir meyve olmasına rağmen) ve bu nedenle salatalığı bulmak bir sorun olmayacaktır, ancak yine de  pazardan organik bulmak daha mantıklı ve sağlıklıdır.  Bir yazlık eviniz varsa, neden kendiniz için salatalık yetiştirmeye çalışmıyorsunuz? İnanın, bundan daha kolay bir şey yok! Salatalığı saksılarda bile yetiştirilebilirsiniz.  Boş zamanınız varsa kesinlikle salatalığı kendiniz yetiştirmelisiniz. Hemde organik bir tohum bularak…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir