Skip to main content

Asla tüketmemeniz gereken 7 ürün

Ürün Etiketlerindeki karmaşıklığı sıralamanıza yardımcı olmak için bu makalede, alışveriş listenizde asla olmaması gereken 7 içerik listelenmektedir:

1. Aspartam

Ürün etiketinde aspartam için “Eşit” veya “NutraSweet” diyorsa, hemen rafta bırakın. Fenilalanin ile dolu kimyasal bir tatlandırıcıdır. Fenilalanin, birçoğunun beyin aktivitesini etkileyebileceğine, yetişkinlerde davranışsal değişikliklere neden olabileceğine ve hatta içeriğine sahip ürünler hamile anneler tarafından hamilelik sırasında tüketildiğinde yeni doğan bebeklerde zihinsel geriliğe neden olabileceğine inanılan bir nörotoksindir. Ayrıca, yan etkiler içerisinde baş ağrısı, kramplar, adet düzensizlikleri ve sindirim sistemi rahatsızlıkları bulunur.

2. BHA ve BHT

Bu iki benzer kimyasal, yağ içeren ürünlerin kokuşmaması için kullanılır. Yararlı maddeler gibi görünürler… evet, bunlar sadece laboratuvar çalışmaları sırasında sıçanlarda, farelerde ve hamsterlarda kansere neden olan kanserojenler olarak biliniyor. Veba gibi BHA ve BHT’den kaçının.

3. Gıda boyaları

Yiyecekleri daha çekici hale getirmek için üretildiler, ancak oldukça fazla çirkin tarafları var. Parlak karamel renkler endüstriyel çözücüler ve kanserojenler kullanılarak üretiliyor. Bu nedenle, 3 numaralı kırmızı boya, tümörlerin büyümesi ile ilişkilidir ve kırmızı boya No. 40 ve sarı boya No. 6, çocuklarda agresif davranış ve kontrol eksikliği ile ilişkilidir. Mümkün olduğunca uzak durun.

4. Hidrolize bitkisel protein

Hidrolize bitkisel protein, sodyum glutamat gibi tadı artıran,  kimyasal olarak oluşturulmuş bir protein maddesidir. Hidrolize bitkisel protein ile ilgili sorun, glutamat sodyumunun tat arttırıcı özelliklerinden hala sorumlu olmasıdır. Bunu tükettiğinizde,  monosodyum glutamata bağlı olan her şeyi elde edebileceğiniz anlamına gelir: baş ağrısı, migren, kalp problemleri vb. Kaçınılması gereken iki tane daha sodyum glutamat bulunur, otolize maya özütü ve hidrolize maya özütüdür. Bu maddeler kişilerde ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

5. Parabenler

Parabenler, kozmetiklerde en çok bulunan kimyasal koruyuculardır, ancak maalesef sadece içinde değildir. Ekmek, kek, turta, hamur işleri, tahıllar ve hatta bazı işlenmiş etler gibi birçok hamur işinde de bulunabilirler. Küf büyümesine karşı koymak için oluşturuldular, ancak son laboratuvar çalışmaları, gıda parabenlerinin meme kanseri gibi kadınların hormonal problemlerinde ve erkeklerde testosteron seviyelerinin düşürülmesinde önemli bir rol oynayabildiğini gösteriyor. Uzak durulması şiddetle tavsiye ediliyor.

6. Kısmen hidrojenlenmiş yağ

Kısmen hidrojenlenmiş yağ ve trans yağ temelde aynı şeydir. Evet, elbette, bu madde ambalajlı ürünün bozulma olasılığını azaltır, ancak aynı zamanda arterlerinizi tıkar, vücuttaki kötü kolesterol seviyesini arttırır ve iyi kolesterol seviyesini düşürür. İhtiyacınız var mı?

7. Nitritler

Et satıştan önce işlenmezse, çürümeye başlayacak ve son derece çirkin görünmeye başlayacaktır. Ama biraz nitrit ekleyin, buzdolabına koyun – ve daha uzun süre saklanabilecek ve daha iyi görünecektir. Peki etle birlikte bir nitrit dozu aldığınızda size ne olur? Sadece baş ağrılarına ve alerjik reaksiyonlara neden olmakla kalmaz, aynı zamanda son çalışmaların gösterdiği gibi malign tümörler riskine neden olurlar.

Nitritli gıdalardan kaçınmanızı tavsiye etsek de, ancak bu önlenemezse, yemeğinize antioksidanlarla başlayın – vücudunuzu korumaya yardımcı olacak C ve E vitaminleri. (Not: Bazı sebzelerde bulunan doğal nitritler sağlık sorunlarına neden olmaz, bu yüzden korkmanıza gerek yoktur – sebzeler size zarar vermez!)

SONSÖZ

Unutmayın – etiketleri dikkatle okurken, daha sağlıklı ürünler seçebilirsiniz, size daha radikal ve daha basit bir seçenek öneriyorum: etiketli yiyecek satın almayı bırakın ve doğal organik olarak üretilen ürünlere geçin. Tam olarak istediğinizi alacaksınız – ve vücudunuzun ihtiyaç duymadığı herhangi bir yapay katkı maddesi kullanmış olmayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir