A2 Ehliyeti Motor Dersi Notları


Motosikletlerde Motor : Motor yakıtın yanması sonucu elde edilen ısı enerjisini mekanik hareket enerjisine çeviren mekanizmalara denir. Yani motosiklet motoruda tüm araçlardaki gibi aynı sistemle çalışmaktadır,sadece silindir ve büyüklük farkları vardır.

Motosikletlerde Kadro : Motosikletin her şeyini üzerinde taşıyan genellikle çelikten imal edilen iskeletine denir yani şasesidir.

Motosikletlerde Tekerlekler : Motosikletlerde tekerlerk yol ile teması sağlar ve motosikletin ilerlemesine yardımcı olur. Motosiklet tekerlerklerinin diğer araçlardan farkı ise ince ve yuvarlak oluşudur.

Motosikletlerde Amortisör ve Yaylar : Motosikletlerdeki yay ve amortisör sistemide tıpkı araçlarda olduğu gibi sürücünün rahat etmesini ve motosikletin yol darbelerinden korunmasını ve daha az darbe hissedilmesini sağlar.

Motosikletlerde Sele : Motosikletlerde sele tıpkı bisikletlerde olduğu gibi sürücünün oturması için imal edilmiş kısımdır.

Motorların Çeşitleri

Motosiklerlerde motor çeşitleri yanma,ateşleme,yakıt ve soğutma gibi sistemler açısından 2 ye ayrılır.

Motosikletlerde motorlar tıpkı diğer araçlarda olduğu gibi yanma çeşitlerine göre 2 ye ayrılırlar
a.İçten yanmalı,
b.Dıştan yanmalı

Motorlar zamanlarına görede yine 2 ye ayrılırlar
a.İki zamanlı
b.Dört zamanlı

Motorlar yakıt çeşitlerine göre bilinenin aksine yine 2 ye ayrılırlar.
a.Benzinli motorlar
b.Dizel motorlar hemen hemen yok.İtalya\’da ve bazı ülkelerde var.

Motorlar soğutma sistemlerine görede 2 ye ayrılırlar
a.Hava soğutmalı
b.Su soğutmalı

Motorlar ateşleme sistemlerine görede 2 ye ayrılırlar
a.Manyetolu ateşleme
b.Elektronik Bataryalı ateşleme

MOTORUN İÇ PARÇALARI :

Silindir motor Bloğu: Motorun ana gövdesini oluşturur. Emme ve egzos delikleri bunun üzerinde bulunur. Sıcak motora soğuk su,soğuk motora sıcak su konulduğunda silindir bloğu ve silindir kapağı çatlar.

Silindir Kapağı : Silindir bloğunun üzerini kapatır, yanma odalarını oluşturur. üzerinde bujileri, emme ve egzoz subaplarını taşır, bazılarında şaseye bağlama köprü deliği de bunun üzerindedir

Karter: Silindir bloğunun alt tarafını kapatır. Motor yağına depoluk eder.Krank miline yataklık yaptığı gibi krank milini alt zemin şartlarından korur.

Subap (Külbütör) Kapağı: Subap mekanizmasını ve motoru toz, su ve pisliklerden korur .

Krank Mili: Pistonlardan gelen doğrusal hareketi dairesel harekete dönüştürür. Krank milinin en ucunda bir dişli ve kasnak bulunur. Dişli kam (eksantrik) miline hareket verir. 4 zaman krank milinin 2 devrinde , iki zaman ise krank milinin 1 devrinde gerçekleşir.

Piston: Silindir içerisindeki hareketlerinden dolayı zamanların meydana gelmesini sağlar. (Emme-sıkıştırma-ateşleme- egzoz)

Piston Kolu: Pistondan aldığı doğrusal hareketi krank miline iletir.

Segmanlar: Pistonlar üzerinde bulunur hareketli parçalar arasında sızdırmazlığı sağlar. Segmanlar veya silindir odası aşındığında motor yağ yakar ve egsozdan mavi duman çıkar.

Subaplar : 4 zamanlı motosikletlerde bulunur.Emme ve eksoz subapları olmak üzere iki çeşittir.Emme subabı motorlarda benzin hava karışımının silindire girmesini sağlar. Egzoz subapları ise; yanmış gazların silindir dışına çıkmasını sağlar.Subap ayarı motorda yapılan tek ayardır.

Contalar : Sabit parçalar arasında sızdırmazlığı sağlarlar.

Benzer Yazılar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir