Zilyetlik,Kazanılması ve Türleri nelerdir?

kurum-sinavlari-mulakat-kavramlari

Zilyetlik,Kazanılması ve Türleri
Eşya üzerinde sahip olunan fiili iktidara zilyetlik, bu fiili iktidara sahip olan kimseye de zilyet denir.Maddi unsur olan fiili hakimiyet ile manevi unsur olan zilyetlik iradesine ihtiyaç vardır. Zilyetlik aslen veya devren kazanılır.
1-Aslen kazanma: Zilyetliğin, başka bir kişinin devre ilişkin iradesi olmaksızın kazanılmasıdır. Örneğin denizden tutulan balıklar üzerindeki zilyetlik gibi.
2-Devren kazanma: Bir şey üzerindeki zilyetliğin zilyedin kendi rızası ile bir başkasına devredilmesi yoluyla kazanılan zilyetliktir.Zilyetliğin devri veya zilyetliğin nakli iki türlüdür: ”Teslimle kazanma” ve “teslimsiz kazanma”.Teslimle kazanma,eşyanın teslimi
ile olur.Teslimsiz kazanma ise,hükmen teslim, kısa elden teslim,zilyetliğin havalesi, eşyayı temsil eden senetlerin devri, miras yoluyla olabilir.
Türleri:
1-Asli zilyetlik-Feri zilyetlik
2-Vasıtalı-Vasıtasız zilyetlik
3-Tek zilyetlik-Birlikte zilyetlik
4-Eşya Zilyetliği-Hak zilyetliği
5-Zilyet Yardımcığı

AÇIKÖĞRETİM GÜZ DÖNEMİ DÖNEM SONU SINAVI
14 - 15 Ocak 2017

Üye OlŞifremi Unuttum

HAKKIMIZDA
alonot.com; kullanıcılarımızın KPSS & YGS-LYS & ALES & AÖF & YDS gibi sınavlara hazırlanmaları için hem ders notlarına, hem test pratiklere kolayca ulaşıp zaman kaybetmeden en üst düzeyde yarar sağlayabilmeleri amacıyla hizmet vermektedir. Ayrıca Mevzuat&İçtihat&Tezler&Makaleler ve diğer herşeyde! kapsamlı arama yapılabilmesi, aranılan konu ve kavramlara kolayca ulaşılabilmesi ve sonuçlar içerisinde hızla gezilebilmesi amacıyla kurulmuştur. Zamanla öğrencilerin ve kullanıcıların ilgisiyle büyüyen alonot.com sizlerin ilgisiyle ve daha zengin içerikle yayın hayatına devam edecektir. Faydalı olması dileğiyle...
GİZLİLİK POLİTİKASI
alonot.com sitesinde yayınlanan tüm içerik telif yasaları kapsamında koruma altındadır. Site içeriğinin ticari amaçlı ve izinsiz olarak kopyalanması ve kullanılması yasaktır. Ancak, ticari amaçlı olmamak ve link verilmek koşuluyla site içeriğinin kopyalanması ve kullanılması serbesttir. 5846 sayılı kanunun 25. maddesinin ek 4. maddesine göre telif hakkı ihlal edilen öncelikle üç gün içinde ihlalin durdulmasını istemek zorundadır. İçerik sahibinin veya yasal temsilcisinin istekte bulunması halinde, kendisine ait içerik veya dökümanların sitemizden 24 saat içinde yayından kaldırılmasını garantilemekteyiz. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. alonot.com hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir, bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.
Site Yönetimi.
İletişim: alonot.com@alonot.com & alonot.com@gmail.com
Kategoriler