YGS LYS KPSS Tarih ders notu-Çin ve makedonya uygarlıkları özellikleri

ygs-lys-ders-notlari

ÇİN UYGARLIĞI

 • Siyasal derinliği yontmataşa dayanır.
 • Hind’in aksine akdenize kapalı olarak gelişir
 • İlk kağıt, pusula, barut ve matbaa’yı bulmuşlardır.
 • Türk, Tibet, Moğol sentezinde kalmıışlardır.
 • Madenlerin azlığından dolayı toprak eşya yapımı gelişmiştir.
 • Madencilik ve askerlikten türklerden etkilenmişlerdir.
 • Çin ipeklerine olan talep yüzünden ipek yolunu oluşturmuşlardır.
 • Sosyal yapı Feodal, toplumsal yapı kölecidir

MAKEDONYA UYGARLIĞI

Konum olarak Trakyanın kuzeyinde kurulan köken olarak yunanlılara yakın olan Makedonya birliğini II. Filip kurmuş olup daha sonra tahta Büyük İskender geçer.

Doğuda sorun ve çatışmaların bilgisizlik ve yunan kültürüne olan yabancılılıktan kaynaklandığını savunan B. iSKENDER amacı yunan kültürünü doğuya taşımaktır. Ege sitelerinin ardından Anadoluya giren ve ionyayı yıkan mısırı alıp mezopotamyaya yönelen B.İskender M.Ö. 330 yılı Geogamela savaşında persleri yıkıp Hind’e kadar ilerler. Perslerin yıkılması ile Helenistik dönem başlar. Helenistik Dönem (M.Ö. 330 – M.Ö. 30)

B.İskender ölünce komutan arasında çıkan kavgalar baş gösterir ve ülke üçe ayrılır.

 • Antıgonikler : Makedonya
 • Selevkiler : Asya
 • Plotemerler : Mısır

* Bu üç devletide Roma yıkar

AÇIKÖĞRETİM GÜZ DÖNEMİ DÖNEM SONU SINAVI
14 - 15 Ocak 2017

Üye OlŞifremi Unuttum

HAKKIMIZDA
alonot.com; kullanıcılarımızın KPSS & YGS-LYS & ALES & AÖF & YDS gibi sınavlara hazırlanmaları için hem ders notlarına, hem test pratiklere kolayca ulaşıp zaman kaybetmeden en üst düzeyde yarar sağlayabilmeleri amacıyla hizmet vermektedir. Ayrıca Mevzuat&İçtihat&Tezler&Makaleler ve diğer herşeyde! kapsamlı arama yapılabilmesi, aranılan konu ve kavramlara kolayca ulaşılabilmesi ve sonuçlar içerisinde hızla gezilebilmesi amacıyla kurulmuştur. Zamanla öğrencilerin ve kullanıcıların ilgisiyle büyüyen alonot.com sizlerin ilgisiyle ve daha zengin içerikle yayın hayatına devam edecektir. Faydalı olması dileğiyle...
GİZLİLİK POLİTİKASI
alonot.com sitesinde yayınlanan tüm içerik telif yasaları kapsamında koruma altındadır. Site içeriğinin ticari amaçlı ve izinsiz olarak kopyalanması ve kullanılması yasaktır. Ancak, ticari amaçlı olmamak ve link verilmek koşuluyla site içeriğinin kopyalanması ve kullanılması serbesttir. 5846 sayılı kanunun 25. maddesinin ek 4. maddesine göre telif hakkı ihlal edilen öncelikle üç gün içinde ihlalin durdulmasını istemek zorundadır. İçerik sahibinin veya yasal temsilcisinin istekte bulunması halinde, kendisine ait içerik veya dökümanların sitemizden 24 saat içinde yayından kaldırılmasını garantilemekteyiz. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. alonot.com hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir, bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.
Site Yönetimi.
İletişim: alonot.com@alonot.com & alonot.com@gmail.com
Kategoriler