Yetkisiz temsil nedir?

kurum-sinavlari-mulakat-kavramlari

Yetkisiz temsil nedir?

Temsil yetkisi olmadan başkası adına hukuki işlem yapılması halinde yetkisiz temsil söz konusu olur.Temsil yetkisinin hiç olmaması , gerekli kapsamda olmaması , geri alınması veya kısıtlanması halinde olur.Mevcut sınır aşıldığında aşılan sınır bakımından yetkisiz temsil söz konusu olur.

Yetkisiz temsilde önce , temsilci ile 3. kişi arasındaki ilişkiyi ele almak gerekir.Yetkisiz temsilcinin 3. kişilerle yapmış olduğu işlem, temsil olunanı bağlamaz.Bu işlem temsil olunan adına hak ve borç doğurmaz.Onun hukuk alanında sonuç doğurmaz.Meğer ki temsil olunan kimse bu işleme icazet vermiş olsun.İcazet verildikten sonra sakatlığın sonuçlarını bertaraf eder ve artık temsil olunanı bağlar.

Temsilcinin temsil yetkisi bulunmadığı hallerde ve 3. kişinin korunduğu durumlarda temsilci BK md 39 gereği 3 . kişinin kişinin zararını tazmin etmek zorundadır. Temsilci temsil yetkisi olmadığını bildiği halde, temsil yetkisinin alındığı bildirildiği halde, iyiniyetli 3. kişilere işlem yapmışsa , bu durumda 3. kişi BK md 96 ya dayanarak temsil olunandan zararını isteyebilir.

AÇIKÖĞRETİM GÜZ DÖNEMİ DÖNEM SONU SINAVI
14 - 15 Ocak 2017

Üye OlŞifremi Unuttum

HAKKIMIZDA
alonot.com; kullanıcılarımızın KPSS & YGS-LYS & ALES & AÖF & YDS gibi sınavlara hazırlanmaları için hem ders notlarına, hem test pratiklere kolayca ulaşıp zaman kaybetmeden en üst düzeyde yarar sağlayabilmeleri amacıyla hizmet vermektedir. Ayrıca Mevzuat&İçtihat&Tezler&Makaleler ve diğer herşeyde! kapsamlı arama yapılabilmesi, aranılan konu ve kavramlara kolayca ulaşılabilmesi ve sonuçlar içerisinde hızla gezilebilmesi amacıyla kurulmuştur. Zamanla öğrencilerin ve kullanıcıların ilgisiyle büyüyen alonot.com sizlerin ilgisiyle ve daha zengin içerikle yayın hayatına devam edecektir. Faydalı olması dileğiyle...
GİZLİLİK POLİTİKASI
alonot.com sitesinde yayınlanan tüm içerik telif yasaları kapsamında koruma altındadır. Site içeriğinin ticari amaçlı ve izinsiz olarak kopyalanması ve kullanılması yasaktır. Ancak, ticari amaçlı olmamak ve link verilmek koşuluyla site içeriğinin kopyalanması ve kullanılması serbesttir. 5846 sayılı kanunun 25. maddesinin ek 4. maddesine göre telif hakkı ihlal edilen öncelikle üç gün içinde ihlalin durdulmasını istemek zorundadır. İçerik sahibinin veya yasal temsilcisinin istekte bulunması halinde, kendisine ait içerik veya dökümanların sitemizden 24 saat içinde yayından kaldırılmasını garantilemekteyiz. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. alonot.com hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir, bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.
Site Yönetimi.
İletişim: alonot.com@alonot.com & alonot.com@gmail.com
Kategoriler