Yedek hukuk kuralları nelerdir?

kurum-sinavlari-mulakat-kavramlari

Yedek hukuk kuralları nelerdir?

Yedek hükümler 3’e ayrılır:

  1. Tamamlayıcı Hükümler: Aksi kişiler tarafından kararlaştırılabilen fakat aksi kararlaştırılmadığı zaman uygulama alanı bulan kurallara denir. Hükümde ‘aksine sözleşme geçerlidir’ veya ‘aksi kararlaştırılmadıkça’ gibi ifadelerin bulunduğu hükümler tamamlayıcı hükümlerdir.
  2. Yorumlayıcı Hükümler: Belli bir durumun kararlaştırıldığı veya belli bir davranışta bulunulduğu halde, bundan ne anlaşılması gerektiği tespit edilmemişse, bu durumda uygulanan hükümlere yorumlayıcı hükümler denir. Örneğin, borcunu ayın ortasında ödeyeceğini belirten kimsenin bu ifadesinden borcunu ayın on beşinde ödeyeceği anlaşılır.
  3. Tanımlayıcı Hukuk Kuralları: Bir hukuk kavramının veya kurumunun anlamını, onun gerekli yasal unsurlarını ve şartlarını belirleyen kurallardır. Kanun koyucu genelde kavram ve kurumları tanımlamaz ve bu tanımları doktrine bırakır. Ancak bazen tanım yaptığı da görülmektedir.

AÇIKÖĞRETİM GÜZ DÖNEMİ DÖNEM SONU SINAVI
14 - 15 Ocak 2017

Üye OlŞifremi Unuttum

HAKKIMIZDA
alonot.com; kullanıcılarımızın KPSS & YGS-LYS & ALES & AÖF & YDS gibi sınavlara hazırlanmaları için hem ders notlarına, hem test pratiklere kolayca ulaşıp zaman kaybetmeden en üst düzeyde yarar sağlayabilmeleri amacıyla hizmet vermektedir. Ayrıca Mevzuat&İçtihat&Tezler&Makaleler ve diğer herşeyde! kapsamlı arama yapılabilmesi, aranılan konu ve kavramlara kolayca ulaşılabilmesi ve sonuçlar içerisinde hızla gezilebilmesi amacıyla kurulmuştur. Zamanla öğrencilerin ve kullanıcıların ilgisiyle büyüyen alonot.com sizlerin ilgisiyle ve daha zengin içerikle yayın hayatına devam edecektir. Faydalı olması dileğiyle...
GİZLİLİK POLİTİKASI
alonot.com sitesinde yayınlanan tüm içerik telif yasaları kapsamında koruma altındadır. Site içeriğinin ticari amaçlı ve izinsiz olarak kopyalanması ve kullanılması yasaktır. Ancak, ticari amaçlı olmamak ve link verilmek koşuluyla site içeriğinin kopyalanması ve kullanılması serbesttir. 5846 sayılı kanunun 25. maddesinin ek 4. maddesine göre telif hakkı ihlal edilen öncelikle üç gün içinde ihlalin durdulmasını istemek zorundadır. İçerik sahibinin veya yasal temsilcisinin istekte bulunması halinde, kendisine ait içerik veya dökümanların sitemizden 24 saat içinde yayından kaldırılmasını garantilemekteyiz. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. alonot.com hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir, bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.
Site Yönetimi.
İletişim: alonot.com@alonot.com & alonot.com@gmail.com
Kategoriler