YDS Duruma uygun düşen ifade için ipuçları

DURUMA UYGUN DÜŞEN İFADE

…’nci – …’ncu sorularda duruma uygun düşen ifadeyi bulunuz.

Durum soruları, İngilizce öğrenme yaklaşımlarından Functional (işlevsel) yöntemi ne kadar iyi algıladığınızı sorar. Bu yöntem, İngilizce’nin dışarıda kullanılacağı yerleri öğretmeyi, hangi durumda nasıl karşılık verilmesi, soru sorulması gerektiğini öğretir.
Bu soru grubunda sorulan her şey sizin yaşantınızdan ve sosyal çevrenizden alınmış gerçek durumlardır. Örneğin, sorularda sıkça sorulan randevunuz varken oraya gidemeyeceğinizi veya zamanında varamayacağınızı fark ettiğinizde ne söylersiniz gibi bir durum varsa, siz hemen gerçek hayatınızda ne yapardım diye düşünürsünüz. Ardından seçeneklerde verilmiş cümleleri okur ve bu durum karşısında gerçekten o söylenir mi diye durumu test edersiniz. Cevap olarak ise en mantıklı olanını seçersiniz.
Şimdi aşağıdaki gibi bir durumda kaldığınızı düşünün.
Siz İstanbul’da belediye otobüsüne biniyorsunuz biletiniz yok ve şoför size bedava seyahat edemeyeceğinizi söylüyor. Ve unutmayın pek çok yerde olduğu gibi İstanbul’da da otobüse bilet atılarak binilir. Pek olası değil ama siz ilk kez otobüse biniyorsanız bu sorun karşısında ne yapacağınızı gayet normal bir şekilde şaşırabilir ve çok değişik tepkilerde bulunabilirsiniz. Ve seçenekler şu şekildedir.

A) Fakat benim geldiğim yerde yolcular inerken ödeme yaparlar.
B) Bir kişi ne kadardı, hemen size para olarak ödeyebilirim.
C) Fakat bu adaletsizlik, insanın parası yoksa bu şehirde bir yere gidemeyecek mi?
D) Tamam haklısınız şoför bey, ama izin verirseniz nedenini açıklayabilirim.
E) Hiçbir yerde bilet bulamadım; içeride yolculardan bir tane istememe izin verir misiniz?

Bu örnek belki biraz ütopik oldu ama bu veya buna benzer karmaşık bir durumla karşılaşabilirsiniz. Eğer siz hayatınızda çok az gözlem yapan, çok az okuyan veya sosyal olmayan bir kişiyseniz bu sorunun altından kalkamayabilirsiniz. Çünkü C ve belki D de bu durumla ilk karşılaşacak kişinin verebileceği olası tepkilerdir. Deneyimi az olan bir kişi cevap E’dir demekte zorlanacaktır, değil mi?
Sadece bu örnek dahi yoğun bir şekilde ders çalışan sizlerin bol okumayı ihmal etmemeniz gerektiğinin bir ispatıdır.
Bu durum için, doğru yanıtı nasıl bulacaksınız? İlk önce soruyu hiç hatasız bir şekilde anlamaya çalışacak ve durumu zihninizde canlandıracaksınız. Bir diğer deyişle o durumu bir film şeridi gibi düşünecek ve kendinizi de bir oyuncu olarak o filmin içine dahil edeceksiniz.
Kesinlikle her seçeneği filmin içine dahil etmeye dikkat edip, soru kökünde belirtilen durumla tam örtüşüyor mu, gereksinimi karşılıyor mu diye kontrol etmelisiniz.
Belki işinizi şu şekilde kolaylaştırabiliriz: Soru kökü sizin “say/ask = söylemek/sormak” tan hangisini yaptığınızı belirtiyordur. Bu belki de seçeneklerin birkaçını elemenizi sağlayacaktır.
Bir söz vardır, gelin onu değiştirelim: “Çok gezen mi yoksa çok okuyan mı Dil Sınavı’nda başarılı olur?” sorusuna cevap tabii ki “çok okuyandır” diyebiliriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar