YDS Anlam çeldiriciler (false friends)

Bazı kelimeler sınavlarda genel olarak bilinen anlamlarının dışındaki anlamları ile karşımıza çıkar. Bunlara “false friends” – ÇELDİRİCİLER diyoruz.

*Genelde bilinen anlamı **** Sınavlarda daha çok kullanılan biçimi

1- *COULD (can’in geçmiş halidir) **** COULD (may, might, would, gibi geniş zaman
ihtimal bildirir). Could un bu anlamı çok sorulur. Past tens deyip zaman parallelliğine bakıp elemeyin. (2011 Kasım kpds’de tam 5 soru “could” tan dolayı doğru cevaptı.)

2- *YET (olumsuz ve soru cümlelerinde, present perfect tens cümlelerin sonunda olur) ****YET (but) anlamında cümle başında kullanılır.)

3- *ANY (olumsuz ve soru cümlelerinde hiç anlamında kullanılır) ****ANY, (herhangi bir, yani “every” anlamında olumlu cümlelerde kullanılır. Anybody can do it.)

4- *PROVİDE (fiil olarak sağlamak anlamındadır)****PROVIDED/PROVIDING THAT, (if anlamındadır)

5- *SHOULD (present gereklilik bildiren modal olarak kullanılır) ****SHOULD (Kısaltılmış veya devrik 1. tip “if” cümlesi olarak kullanılır. Örneğin; Should it rain, we will come back.

6- *SHOULD ( Present gereklilik olarak kullanılır) ****SHOULD HAVE V3 (geçmişte yapılması gerektiği halde getirilmemiş zorunluluk bildirmek için kullanılır)

7- *MUST (present zorunluluk) **** MUST HAVE V3 (geçmiş bir olaydan olumlu sonuç çıkarma amacı için kullanılır, -mış olmalı., anlamındadır.

8- *WITHOUT (preposition) ****WITHOUT (if cümlesi olarakta kullanılır. Örneğin, Without your help, we could not have managed to cross the bridge.)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer yazılar