YDS Anlam çeldiriciler (false friends)

yds-ders-notlari

Bazı kelimeler sınavlarda genel olarak bilinen anlamlarının dışındaki anlamları ile karşımıza çıkar. Bunlara “false friends” – ÇELDİRİCİLER diyoruz.

*Genelde bilinen anlamı **** Sınavlarda daha çok kullanılan biçimi

1- *COULD (can’in geçmiş halidir) **** COULD (may, might, would, gibi geniş zaman
ihtimal bildirir). Could un bu anlamı çok sorulur. Past tens deyip zaman parallelliğine bakıp elemeyin. (2011 Kasım kpds’de tam 5 soru “could” tan dolayı doğru cevaptı.)

2- *YET (olumsuz ve soru cümlelerinde, present perfect tens cümlelerin sonunda olur) ****YET (but) anlamında cümle başında kullanılır.)

3- *ANY (olumsuz ve soru cümlelerinde hiç anlamında kullanılır) ****ANY, (herhangi bir, yani “every” anlamında olumlu cümlelerde kullanılır. Anybody can do it.)

4- *PROVİDE (fiil olarak sağlamak anlamındadır)****PROVIDED/PROVIDING THAT, (if anlamındadır)

5- *SHOULD (present gereklilik bildiren modal olarak kullanılır) ****SHOULD (Kısaltılmış veya devrik 1. tip “if” cümlesi olarak kullanılır. Örneğin; Should it rain, we will come back.

6- *SHOULD ( Present gereklilik olarak kullanılır) ****SHOULD HAVE V3 (geçmişte yapılması gerektiği halde getirilmemiş zorunluluk bildirmek için kullanılır)

7- *MUST (present zorunluluk) **** MUST HAVE V3 (geçmiş bir olaydan olumlu sonuç çıkarma amacı için kullanılır, -mış olmalı., anlamındadır.

8- *WITHOUT (preposition) ****WITHOUT (if cümlesi olarakta kullanılır. Örneğin, Without your help, we could not have managed to cross the bridge.)

AÇIKÖĞRETİM GÜZ DÖNEMİ DÖNEM SONU SINAVI
14 - 15 Ocak 2017

Üye OlŞifremi Unuttum

HAKKIMIZDA
alonot.com; kullanıcılarımızın KPSS & YGS-LYS & ALES & AÖF & YDS gibi sınavlara hazırlanmaları için hem ders notlarına, hem test pratiklere kolayca ulaşıp zaman kaybetmeden en üst düzeyde yarar sağlayabilmeleri amacıyla hizmet vermektedir. Ayrıca Mevzuat&İçtihat&Tezler&Makaleler ve diğer herşeyde! kapsamlı arama yapılabilmesi, aranılan konu ve kavramlara kolayca ulaşılabilmesi ve sonuçlar içerisinde hızla gezilebilmesi amacıyla kurulmuştur. Zamanla öğrencilerin ve kullanıcıların ilgisiyle büyüyen alonot.com sizlerin ilgisiyle ve daha zengin içerikle yayın hayatına devam edecektir. Faydalı olması dileğiyle...
GİZLİLİK POLİTİKASI
alonot.com sitesinde yayınlanan tüm içerik telif yasaları kapsamında koruma altındadır. Site içeriğinin ticari amaçlı ve izinsiz olarak kopyalanması ve kullanılması yasaktır. Ancak, ticari amaçlı olmamak ve link verilmek koşuluyla site içeriğinin kopyalanması ve kullanılması serbesttir. 5846 sayılı kanunun 25. maddesinin ek 4. maddesine göre telif hakkı ihlal edilen öncelikle üç gün içinde ihlalin durdulmasını istemek zorundadır. İçerik sahibinin veya yasal temsilcisinin istekte bulunması halinde, kendisine ait içerik veya dökümanların sitemizden 24 saat içinde yayından kaldırılmasını garantilemekteyiz. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. alonot.com hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir, bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.
Site Yönetimi.
İletişim: alonot.com@alonot.com & alonot.com@gmail.com
Kategoriler