Tapu siciline egemen ilkeler nelerdir?

kurum-sinavlari-mulakat-kavramlari

Tapu siciline egemen ilkeler nelerdir?

  1. Taşınmaza sayfa açılması ilkesi: “Ayni sistem” denilen ve her bir taşınmaza tapuda ayrı bir sayfa açılmasını öngören sistemdir. Bu sistemde arazi, tapu kütüğünde ayrı sayfaya kayıtlı bağımsız ve sürekli ayni haklar ve kat mülkiyetine kayıtlı bağımsız bölümler için tapu sicilinde ayrı bir sayfa açılmakta, böylece taşınmaza ilişkin işlemeler ayrı bir sayfada gerçekleştirilmektedir.
  2. Tescil ilkesi: Bir ayni hakkın doğumu, devri ve tesisi için tapu siciline tescil şarttır. Tescil yapılmadıkça ayni hakkın varlığından söz edilemez.
  3. Tapudaki tescilin sebebe bağlılığı ilkesi: Taşınmaza ait tapu sicilinde yapılan tescil, ancak hakkın doğumu için gerekli diğer kurucu unsurların da varlığı halinde ayni hakkı kazandırır.
  4. Tapu siciline güven ilkesi: Tapu sicilindeki kayıtlar taşınmaz üzerindeki ayni hakların durumunu kamuya açıklar. Bu nedenle herkes tapu sicilindeki bir kaydın doğru olduğunu düşünmede haklıdır. Bu kayıtlar yolsuz olsa dahi, böyle bir kayda güvenerek ayni hak kazanan üçüncü kişilerin bu kazanımı korunmuştur.
  5. Tapu sicilinin aleniyeti ilkesi: Hiç kimsenin tapu sicilinde kayıtlı olan bir hususu bilmediğini inkar edememesidir.
  6. Tapu sicilinin tutulmasında devletin sorumluluğu: Tapu sicilinin tutulmasından doğan bütün zararlardan devlet sorumludur. Burada devletin kusursuz sorumluluğu bulunmaktadır.

AÇIKÖĞRETİM GÜZ DÖNEMİ DÖNEM SONU SINAVI
14 - 15 Ocak 2017

Üye OlŞifremi Unuttum

HAKKIMIZDA
alonot.com; kullanıcılarımızın KPSS & YGS-LYS & ALES & AÖF & YDS gibi sınavlara hazırlanmaları için hem ders notlarına, hem test pratiklere kolayca ulaşıp zaman kaybetmeden en üst düzeyde yarar sağlayabilmeleri amacıyla hizmet vermektedir. Ayrıca Mevzuat&İçtihat&Tezler&Makaleler ve diğer herşeyde! kapsamlı arama yapılabilmesi, aranılan konu ve kavramlara kolayca ulaşılabilmesi ve sonuçlar içerisinde hızla gezilebilmesi amacıyla kurulmuştur. Zamanla öğrencilerin ve kullanıcıların ilgisiyle büyüyen alonot.com sizlerin ilgisiyle ve daha zengin içerikle yayın hayatına devam edecektir. Faydalı olması dileğiyle...
GİZLİLİK POLİTİKASI
alonot.com sitesinde yayınlanan tüm içerik telif yasaları kapsamında koruma altındadır. Site içeriğinin ticari amaçlı ve izinsiz olarak kopyalanması ve kullanılması yasaktır. Ancak, ticari amaçlı olmamak ve link verilmek koşuluyla site içeriğinin kopyalanması ve kullanılması serbesttir. 5846 sayılı kanunun 25. maddesinin ek 4. maddesine göre telif hakkı ihlal edilen öncelikle üç gün içinde ihlalin durdulmasını istemek zorundadır. İçerik sahibinin veya yasal temsilcisinin istekte bulunması halinde, kendisine ait içerik veya dökümanların sitemizden 24 saat içinde yayından kaldırılmasını garantilemekteyiz. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. alonot.com hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir, bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.
Site Yönetimi.
İletişim: alonot.com@alonot.com & alonot.com@gmail.com
Kategoriler