Ses ve görüntüde temel kavramlar ders notu-Sınav soruları

adsiz

SES VE GÖRÜNTÜDE TEMEL KAVRAMLAR

SINAV SORULARI

1) Obvan, eğlence resmi, filmsel zaman, eşik bekçisi kelimelerini açıklayınız. Eşik bekçisinin seçimini belirleyen etkenler nelerdir?

Obvan: Canlı yayın aracına denir.

Eğlence resmi: Çeşitli ülkelerde tiyatro, konser, sirk, varyete, vb. gösterilerden ve sinemalardan belediyelerce alınan resim.

Filmsel zaman: Bir filmde kurgu yoluyla yaratılan, çekimler arasındaki ilişkiden doğan, yalnız görüntülerde var olan, filme özgü zaman.

Eşik bekçisi: Hangi enformasyonun iletişim zincirinden geçeceğini ve ne ölçüde aslına sadık olarak yeniden üretileceğini kararlaştıran kişiler ya da kurumlar. Bir gazete ya da bir yayın istasyonu da izler kitlesine ne sunulacağına karar verdiği için bir eşik bekçisidir. (Mesajları seçen, değiştiren, reddeden ve bu yolla da alıcıya enformasyon akışını etkileyen kişidir. (kitaptaki tanım).

-Yasal sınırlama, haber değeri, kişisel ve mesleki etik eşik bekçisinin seçimini belirleyen etkenlerden bazılarıdır. Kişisel ve mesleki etik mesajların kabul veya reddini ilk aşamada etkiler.

2) Gece çekim yapan kameraların isimlerini yazınız.

A- Termal kameralar,

B- Yıldız ışığı (starlight ) kameralar,

C- Kızılötesi kameralar.

3) Spagetti Western kelimesinin anlamını yazınız.

Kovboy filmlerinin kitabını geçtiğimiz yüzyıldan beri İtalyanlar yazdığı için Amerika’da bu isim kullanılmıştır.

4) Etki alanına göre mikrofonların dört tanesinin ismini yazınız.

A- Dairesel mikrofonlar,

B- Kardioid (Yüreksel) mikrofonlar,

C- Direkt mikrofonlar,

D- Sekiz figürlü mikrofonlar.

AÇIKÖĞRETİM GÜZ DÖNEMİ DÖNEM SONU SINAVI
14 - 15 Ocak 2017

Üye OlŞifremi Unuttum

HAKKIMIZDA
alonot.com; kullanıcılarımızın KPSS & YGS-LYS & ALES & AÖF & YDS gibi sınavlara hazırlanmaları için hem ders notlarına, hem test pratiklere kolayca ulaşıp zaman kaybetmeden en üst düzeyde yarar sağlayabilmeleri amacıyla hizmet vermektedir. Ayrıca Mevzuat&İçtihat&Tezler&Makaleler ve diğer herşeyde! kapsamlı arama yapılabilmesi, aranılan konu ve kavramlara kolayca ulaşılabilmesi ve sonuçlar içerisinde hızla gezilebilmesi amacıyla kurulmuştur. Zamanla öğrencilerin ve kullanıcıların ilgisiyle büyüyen alonot.com sizlerin ilgisiyle ve daha zengin içerikle yayın hayatına devam edecektir. Faydalı olması dileğiyle...
GİZLİLİK POLİTİKASI
alonot.com sitesinde yayınlanan tüm içerik telif yasaları kapsamında koruma altındadır. Site içeriğinin ticari amaçlı ve izinsiz olarak kopyalanması ve kullanılması yasaktır. Ancak, ticari amaçlı olmamak ve link verilmek koşuluyla site içeriğinin kopyalanması ve kullanılması serbesttir. 5846 sayılı kanunun 25. maddesinin ek 4. maddesine göre telif hakkı ihlal edilen öncelikle üç gün içinde ihlalin durdulmasını istemek zorundadır. İçerik sahibinin veya yasal temsilcisinin istekte bulunması halinde, kendisine ait içerik veya dökümanların sitemizden 24 saat içinde yayından kaldırılmasını garantilemekteyiz. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. alonot.com hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir, bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.
Site Yönetimi.
İletişim: alonot.com@alonot.com & alonot.com@gmail.com
Kategoriler