Serbest bölge ve faydaları?

kurum-sinavlari-mulakat-kavramlari

Serbest bölge ve faydaları: Ülkenin siyasi sınırları içinde olmakla beraber gümrük hattı dışında sayılan,ülkede geçerli ticari,mali ve iktisadi alanlara ilişkin hukukuki ve idari düzenlemelerin uygulanmadığı veya kısmen uygulandığı,sınai ve ticari faaliyetler için daha geniş teşviklerin tanındığı ve fiziki olarak ülkenin diğer kısımlarından ayrılan yerlerdir.

Serbest bölgede;serbest dolaşımda olmayan eşya herhangi bir gümrük rejimine tabi değildir ve  gümrük vergisi,ticaret ve kambiyo uygulamaları bakımından Türkiye gümrük bölgesi dışında kabukl edilir.Serbest dolaşımdaki eşya ise çıkış rejimi hükümlerine tabidir.

  • Ülke ihracatını ve döviz girdisini arttırır.(Büyümeyi arttırır.)
  • İthal girdi kullanarak üretim yapan yerli firmalara gümrük vergisiz ve KDV’siz mal girişi imkanı sağlayarak,yurt dışındaki rakipleriyle aynı şartlarda üüretim yapma olanağı sağlar.
  • Yabancı sermayeli firmaların,riskin düşük ,karlılığın yüksek olduğu serbest bölgelere yatırım yapmalarını teşvik eder.(Böylece ülkeye yeni teknolojilerin girmesini hızlandırır.)
  • İstihdam artar.
  • Üretim maliyetlerini düşürür.

AÇIKÖĞRETİM GÜZ DÖNEMİ DÖNEM SONU SINAVI
14 - 15 Ocak 2017

Üye OlŞifremi Unuttum

HAKKIMIZDA
alonot.com; kullanıcılarımızın KPSS & YGS-LYS & ALES & AÖF & YDS gibi sınavlara hazırlanmaları için hem ders notlarına, hem test pratiklere kolayca ulaşıp zaman kaybetmeden en üst düzeyde yarar sağlayabilmeleri amacıyla hizmet vermektedir. Ayrıca Mevzuat&İçtihat&Tezler&Makaleler ve diğer herşeyde! kapsamlı arama yapılabilmesi, aranılan konu ve kavramlara kolayca ulaşılabilmesi ve sonuçlar içerisinde hızla gezilebilmesi amacıyla kurulmuştur. Zamanla öğrencilerin ve kullanıcıların ilgisiyle büyüyen alonot.com sizlerin ilgisiyle ve daha zengin içerikle yayın hayatına devam edecektir. Faydalı olması dileğiyle...
GİZLİLİK POLİTİKASI
alonot.com sitesinde yayınlanan tüm içerik telif yasaları kapsamında koruma altındadır. Site içeriğinin ticari amaçlı ve izinsiz olarak kopyalanması ve kullanılması yasaktır. Ancak, ticari amaçlı olmamak ve link verilmek koşuluyla site içeriğinin kopyalanması ve kullanılması serbesttir. 5846 sayılı kanunun 25. maddesinin ek 4. maddesine göre telif hakkı ihlal edilen öncelikle üç gün içinde ihlalin durdulmasını istemek zorundadır. İçerik sahibinin veya yasal temsilcisinin istekte bulunması halinde, kendisine ait içerik veya dökümanların sitemizden 24 saat içinde yayından kaldırılmasını garantilemekteyiz. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. alonot.com hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir, bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.
Site Yönetimi.
İletişim: alonot.com@alonot.com & alonot.com@gmail.com
Kategoriler