Ödemeler bilançosu açıklarının nedenleri nelerdir?

kurum-sinavlari-mulakat-kavramlari

Ödemeler bilançosu açıklarının nedenleri: İktisadi Dalgalanmalar ( Genişleme aşamasında gelir, harcama ve fiyatlar yüksek olduğu için dış ticaret açığı meydana gelirken, daralma aşamasında tersine bir gelişme görülür ve dış ticaret fazlası oluşur. Enflasyon ve Aşırı değerli para ( Enflasyonist ortamda resmi kurların sabit kalması, ulusal paranın aşırı değerlenmesine yol açar. Bu durum ihracatı pahalılaştırıp, ithalatı ucuzlattığı için ülkeye yabancı sermaye girişinin azalması ve dış ticaret açıklarının büyümesine neden olur. Hammadde yönünden dışa bağlılık( Hammadde dışa bağlı olduğu için ithalat fazla olmasına neden oluyor.) İzleyen sanayileşme stratejisi (Kalkınma hızını gerçekleştirebilmek için makine ve aramalı ithal etmek zorunda olan azgelişmiş ülkelerin dış ödeme açığı vermesi kaçınılmazdır. Uzun vadeli sermaye ihracı ( Sermaye, çıktığı ülkenin ödemeler bilançosuna borç, girdiği ülkenin bilançosuna alacak yazıldığından gelişmiş ülkeler sermaye ihracından olumsuz etkilenir.

AÇIKÖĞRETİM GÜZ DÖNEMİ DÖNEM SONU SINAVI
14 - 15 Ocak 2017

Üye OlŞifremi Unuttum

HAKKIMIZDA
alonot.com; kullanıcılarımızın KPSS & YGS-LYS & ALES & AÖF & YDS gibi sınavlara hazırlanmaları için hem ders notlarına, hem test pratiklere kolayca ulaşıp zaman kaybetmeden en üst düzeyde yarar sağlayabilmeleri amacıyla hizmet vermektedir. Ayrıca Mevzuat&İçtihat&Tezler&Makaleler ve diğer herşeyde! kapsamlı arama yapılabilmesi, aranılan konu ve kavramlara kolayca ulaşılabilmesi ve sonuçlar içerisinde hızla gezilebilmesi amacıyla kurulmuştur. Zamanla öğrencilerin ve kullanıcıların ilgisiyle büyüyen alonot.com sizlerin ilgisiyle ve daha zengin içerikle yayın hayatına devam edecektir. Faydalı olması dileğiyle...
GİZLİLİK POLİTİKASI
alonot.com sitesinde yayınlanan tüm içerik telif yasaları kapsamında koruma altındadır. Site içeriğinin ticari amaçlı ve izinsiz olarak kopyalanması ve kullanılması yasaktır. Ancak, ticari amaçlı olmamak ve link verilmek koşuluyla site içeriğinin kopyalanması ve kullanılması serbesttir. 5846 sayılı kanunun 25. maddesinin ek 4. maddesine göre telif hakkı ihlal edilen öncelikle üç gün içinde ihlalin durdulmasını istemek zorundadır. İçerik sahibinin veya yasal temsilcisinin istekte bulunması halinde, kendisine ait içerik veya dökümanların sitemizden 24 saat içinde yayından kaldırılmasını garantilemekteyiz. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. alonot.com hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir, bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.
Site Yönetimi.
İletişim: alonot.com@alonot.com & alonot.com@gmail.com
Kategoriler