Mülakatta Konuşma Tarzı Nasıl Olmalı ?

mulakatta-konusma-tarzi

Mülakat sırasında çok az bir sürede görüşmeyi yapan kişiye ne kadar akıllı, yetenekli, kendine güvenli olduğunu göstermen gerekiyor. Bu durumda konuşma tarzın çok önemli. Çünkü işe girip girmediğini belirleyecek olan bu kısa sürede hata yapmamalısın. Peki konuşurken hata yapmamak için en çok dikkat etmen gereken noktaları biliyor musun?

Konuşma tarzın önemli
Görüşme sırasında sadece ne söylediğin değil, nasıl söylediğinin de önemli olduğu unutulamamalısın. İyi konuşuyor muyum? Sesim profesyonel çıkıyor mu? Sorularım açık ve anlamlı mı? diye mülakat sırasında kendini yoklamalısın. Görüşme sırasında kullandığın kısaltmalar görüşmeyi yapan kişiyi şaşırtabilir, kişi kullandığın sözcüklere yabancı olabilir. Bilgili görünmek için bu tarz jargonlar kullanmana ihtiyacın yok. Kısacası, görüşme sırasında konuşmalarının açık ve anlaşılır olması önemli. Kendine güvenli, tutarlı konuşmaya özen göstermen yeterli.

Soru sorulurken sen de cevabını düşün
Soruları nasıl yanıtlayacağınızı biliyorsun, tek yapman gereken konuşma tarzına dikkat etmek. Görüşmeyi yapan kişi sana sorusunu yöneltirken boşlukları doldurman gerektiğini hissedebilirsin. Ancak günlük kullanımda sıkça kullandığın “Eee, hmm” gibi sesler iş yaşamında mümkün olduğunca az kullanılmalı. Mülakatı yapan kişi sana soruları sorarken yanıtları da düşünürsen, hem yanıt vermen kolaylaşır hem de bu tarz sesleri kullanmazsın. Bu tekniği günlük yaşantında da kullanırsan daha kolay alışkanlık kazanırsın.

Anlaşılır olmaya çalış, argo sözcükler kullanma
Görüşme sırasında asla argo kelimeler kullanma. Görüşmeyi yapan kişiye çalışma arkadaşın veya patronunmuş gibi resmi bir şekilde hitap et. Sesin ve konuşmaların profesyonel ve nazik olmalı. Asla ve asla görüşmeyi yapan kişiye sözle bile olsa saygısızlık yapma. İş görüşmesinde böyle davranışlara yer yoktur.
Sabırlı ol, sakın karşındakinin sözünü kesme

Görüşme sırasında iyi bir etki bırakmak, bilgili, kendine güvenli görünmek istiyorsun. Bu yüzden görüşmeyi yapan kişi sorusunu size yöneltirken hemen atlar ve yanıtlarsın değil mi? SAKIN! Bu gerçekten büyük bir yanlış!

Mülakatlarda söz kesme çok kaba ve yanlış bir davranış olarak karşılanır. Hızlıca soruyu yanıtlamak isterken soruyu yanlış anlayabilir, yanlış bir yanıt verebilirsin. Görüştüğün kişinin sorularını dikkatle dinle. Karşındaki sorusunu sorarken sakince vereceğiniz yanıtı düşün ve ardından derin nefes alarak soruları yanıtla. Bu gerçekten en iyi yol.

Görüşme sırasında sakin ve kibar olmaya her zaman özen göstermelisin. Mülakat sırasında kendinden emin ve tutarlı yanıtların sayesinde başarılı mülakatlar yaşarsın. Bol şanslar…

AÇIKÖĞRETİM GÜZ DÖNEMİ DÖNEM SONU SINAVI
14 - 15 Ocak 2017

Üye OlŞifremi Unuttum

HAKKIMIZDA
alonot.com; kullanıcılarımızın KPSS & YGS-LYS & ALES & AÖF & YDS gibi sınavlara hazırlanmaları için hem ders notlarına, hem test pratiklere kolayca ulaşıp zaman kaybetmeden en üst düzeyde yarar sağlayabilmeleri amacıyla hizmet vermektedir. Ayrıca Mevzuat&İçtihat&Tezler&Makaleler ve diğer herşeyde! kapsamlı arama yapılabilmesi, aranılan konu ve kavramlara kolayca ulaşılabilmesi ve sonuçlar içerisinde hızla gezilebilmesi amacıyla kurulmuştur. Zamanla öğrencilerin ve kullanıcıların ilgisiyle büyüyen alonot.com sizlerin ilgisiyle ve daha zengin içerikle yayın hayatına devam edecektir. Faydalı olması dileğiyle...
GİZLİLİK POLİTİKASI
alonot.com sitesinde yayınlanan tüm içerik telif yasaları kapsamında koruma altındadır. Site içeriğinin ticari amaçlı ve izinsiz olarak kopyalanması ve kullanılması yasaktır. Ancak, ticari amaçlı olmamak ve link verilmek koşuluyla site içeriğinin kopyalanması ve kullanılması serbesttir. 5846 sayılı kanunun 25. maddesinin ek 4. maddesine göre telif hakkı ihlal edilen öncelikle üç gün içinde ihlalin durdulmasını istemek zorundadır. İçerik sahibinin veya yasal temsilcisinin istekte bulunması halinde, kendisine ait içerik veya dökümanların sitemizden 24 saat içinde yayından kaldırılmasını garantilemekteyiz. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. alonot.com hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir, bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.
Site Yönetimi.
İletişim: alonot.com@alonot.com & alonot.com@gmail.com
Kategoriler