Mükellef nedir?

kurum-sinavlari-mulakat-kavramlari

Mükellef: Vergi kanunlarına göre kendisine vergi borcu tekabül eden gerçek veya tüzel kişilere mükellef denir. GVK göre; gerçek kişiler KVK göre; sermaye şirketleri, iktisadi kamu işletmeleri, Kooperatifler, İş ortakları, Komanditer ortaklar, dernek veya vakıflara ait iktisadi işletmelerdir. Tam mükellef: Türkiye’de yerleşik olanlar ile resmi daire ve müesseselerle, merkezi Türkiye’de bulunan kuruluşların ve işleri dolayısıyla yabancı ülkelerde oturan Tük vatandaşlarının, Türkiye içinde ve dışında elde ettikleri kazanç ve iratların, tamamı üzerinden vergilendirilmesidir. Dar mükellef: K.V. açısından kanuni ve işmerkezlerinin her ikiside Türkiye’de bulunmayan kurumların sadece Türkiye’de elde etmiş olduğu kazançlar üzerinden vergilendirilmesi esasına dar mükellefiyet denir. G.V. açısından Türkiye’de yerleşmiş sayılmayan gerçek kişilerin sadece Türkiye’de elde ettikleri kazanç ve iratları üzerinden vergilendirilmesi esasına dar mükellefiyet denir. Kanuna göre Türkiye’de ikametgâhı bulunmayanlar ve bir takvim yılı içerisinde Türkiye’de devamlı 6 aydan fazla oturmayanlar, Türkiye’de yerleşmiş sayılmazlar. Bununla birlikte, belli bir geçici görev ve iş için Türkiye’ye gelen iş, ilim ve fen adamları, uzmanlar, memurlar, istirahat veya seyahat maksadıyla gelenler ve tutukluluk, hükümlülük yahut hastalık gibi elde olmayan sebeplerle Türkiye’de alıkonulmuş olanlar 6 aydan fazla Türkiye’de kalsalar dahi yerleşmiş sayılmazlar.

AÇIKÖĞRETİM GÜZ DÖNEMİ DÖNEM SONU SINAVI
14 - 15 Ocak 2017

Üye OlŞifremi Unuttum

HAKKIMIZDA
alonot.com; kullanıcılarımızın KPSS & YGS-LYS & ALES & AÖF & YDS gibi sınavlara hazırlanmaları için hem ders notlarına, hem test pratiklere kolayca ulaşıp zaman kaybetmeden en üst düzeyde yarar sağlayabilmeleri amacıyla hizmet vermektedir. Ayrıca Mevzuat&İçtihat&Tezler&Makaleler ve diğer herşeyde! kapsamlı arama yapılabilmesi, aranılan konu ve kavramlara kolayca ulaşılabilmesi ve sonuçlar içerisinde hızla gezilebilmesi amacıyla kurulmuştur. Zamanla öğrencilerin ve kullanıcıların ilgisiyle büyüyen alonot.com sizlerin ilgisiyle ve daha zengin içerikle yayın hayatına devam edecektir. Faydalı olması dileğiyle...
GİZLİLİK POLİTİKASI
alonot.com sitesinde yayınlanan tüm içerik telif yasaları kapsamında koruma altındadır. Site içeriğinin ticari amaçlı ve izinsiz olarak kopyalanması ve kullanılması yasaktır. Ancak, ticari amaçlı olmamak ve link verilmek koşuluyla site içeriğinin kopyalanması ve kullanılması serbesttir. 5846 sayılı kanunun 25. maddesinin ek 4. maddesine göre telif hakkı ihlal edilen öncelikle üç gün içinde ihlalin durdulmasını istemek zorundadır. İçerik sahibinin veya yasal temsilcisinin istekte bulunması halinde, kendisine ait içerik veya dökümanların sitemizden 24 saat içinde yayından kaldırılmasını garantilemekteyiz. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. alonot.com hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir, bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.
Site Yönetimi.
İletişim: alonot.com@alonot.com & alonot.com@gmail.com
Kategoriler