Malthus ve Nüfus Teorisi nedir?

Malthus ve Nüfus Teorisi: Malthus ile özdeşleştirilen nüfus teorisinin özü; doğa gıda maddesi üretiminde cimri ancak insanların çoğalması konusunda cömerttir. Gıda maddeleri artışı aritmetik bir oranla (1.2.3.4…), nüfus artışı ise geometrik bir oranla (2.4.6.8…) gerçekleşir. Bu iki artış arasındaki oran farklılığı insanlık için bir felakettir. Açlık ve sefalet insanlık için kaçınılmazdır. Malthus’a göre pozitif denetimle ölüm oranının artması, önleyici denetimle doğum oranının düşürülmesi nüfus hızını yavaşlatacak temel unsurlardı.

Nüfus ile ücret düzeyi arasında ilişki bulunduğunu öne sürer.Emek arzını arttırdığı için nüfus artışı ücretlerin düşmesine yol açacaktır.Ücretler işçilerin dayanabileceği maksimum düzeye kadar düşecektir.Ücret düzeyinin asgari geçim düzeyinin altına düşmesiyle sefalet ve hastalık artacak,dolayısıyla emek aezı azalacak,ücretler ise yeniden yükselecektir.

Bu tahminler bugün doğrulayıcı kanıta sahip değildir.Söz konusu dönemde ‘malthusyen felaket’in uluslararasıı uzmanlaşma ve dış ticaret yoluyla aşıldığı ve İngiltere’nin bu tehlikeyi,endüstriyel ürünlerle desteklediği,dış ticaret gücüyle aştığı ileri sürülür.Oysa Malthus teorisinde teknolojiyi sabit kabul etmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer yazılar