Mahkumların açmazı (Prisoner’s Dilemma-Tutsak İkilemi) nedir?

kurum-sinavlari-mulakat-kavramlari

Mahkumların açmazı (Prisoner’s Dilemma-Tutsak İkilemi): A.W. Tucker tarafından geliştirilen ve oyun teorisinin klasik bir oyunu olan Mahkumların açmazı şu şekilde ifade edilebilir:

Elde iki mahkum vardır.Bu mahkumlar,birbirlerinin söylediklerinden habersiz olmakla beraber aynı suçtan dolayı tutulmaktadır.ikisine de üç seçenek verilir.1-susma,2-diğerini ele verme,3-itiraf etme.Şu duruma göre,birbirinin söylediklerinden habersiz olan mahkumlar,en iyi strateji olarak birbirlerini suçlamayı tercih edeceklerdir.Bu durumda birinci mahkum,ikinci mahkumun kendini ele verdiğini düşünerek,onu ele vermesi halinde daha az ceza alabilecektir.Ancak ele vermemiş olması durumunda,kendisi onu ele verirse bu sefer hiç ceza almama ihtimali doğacaktır.Mahkum açmazında ana sorun,kişilerim birbirinin söylediklerinden habersiz olmaları, bu durumda denge oluşturmak yerine kendi kazançları doğrultusunda hareket etmeye eğilim göstermeleridir. Oyun teorisinde de olduğu gibi bu oyunda da oyuncuların yegane amacı, diğer oyuncudan bağımsız olarak, kendi kazancını maksimize etmektir.(Hakim strateji)

AÇIKÖĞRETİM GÜZ DÖNEMİ DÖNEM SONU SINAVI
14 - 15 Ocak 2017

Üye OlŞifremi Unuttum

HAKKIMIZDA
alonot.com; kullanıcılarımızın KPSS & YGS-LYS & ALES & AÖF & YDS gibi sınavlara hazırlanmaları için hem ders notlarına, hem test pratiklere kolayca ulaşıp zaman kaybetmeden en üst düzeyde yarar sağlayabilmeleri amacıyla hizmet vermektedir. Ayrıca Mevzuat&İçtihat&Tezler&Makaleler ve diğer herşeyde! kapsamlı arama yapılabilmesi, aranılan konu ve kavramlara kolayca ulaşılabilmesi ve sonuçlar içerisinde hızla gezilebilmesi amacıyla kurulmuştur. Zamanla öğrencilerin ve kullanıcıların ilgisiyle büyüyen alonot.com sizlerin ilgisiyle ve daha zengin içerikle yayın hayatına devam edecektir. Faydalı olması dileğiyle...
GİZLİLİK POLİTİKASI
alonot.com sitesinde yayınlanan tüm içerik telif yasaları kapsamında koruma altındadır. Site içeriğinin ticari amaçlı ve izinsiz olarak kopyalanması ve kullanılması yasaktır. Ancak, ticari amaçlı olmamak ve link verilmek koşuluyla site içeriğinin kopyalanması ve kullanılması serbesttir. 5846 sayılı kanunun 25. maddesinin ek 4. maddesine göre telif hakkı ihlal edilen öncelikle üç gün içinde ihlalin durdulmasını istemek zorundadır. İçerik sahibinin veya yasal temsilcisinin istekte bulunması halinde, kendisine ait içerik veya dökümanların sitemizden 24 saat içinde yayından kaldırılmasını garantilemekteyiz. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. alonot.com hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir, bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.
Site Yönetimi.
İletişim: alonot.com@alonot.com & alonot.com@gmail.com
Kategoriler