Lerner endeksi nedir?

kurum-sinavlari-mulakat-kavramlari

Lerner endeksi:

Monopolcü-nün Fiyat Belirleme Gücü

Negatif eğimli talep eğrisi ile karşı karşıya olan monopolcü, satış fiyatını MR= MC (marjinal gelir= marjinal maliyetin üzerinde belirleyebilme gücüne sahiptir. Ancak bununda bir sınırı vardır. Örneğin, malın ikamesinin bulunup bulunmadığı veya çiçek ve dayanıksız tüketim malları gibi çabuk bozulabilen mallar durumunda monopol gücü düşebilmektedir. Monopolcü-nün fiyat belirleme gücü ″Lerner Endeksi″ ile ölçülmektedir. Endeks, monopolcü’nün denge koşullarından türetilebilmektedir.

MR=MC eşitliği ile bu endeks bulunmuştur.

Endeks = P_MC/P= 1/ed

P_MC/P → lerner endeksi olarak adlandırılır.

Endeks sıfır ile bir arasında değerler alır. (0≤Le≤1)

Katsayı sıfır olarak bulunursa, monopolcü fiyat belirleme gücü yoktur. Yani tam rekabet koşulları geçerlidir.

Katsayı 1 olarak bulunursa, monopolcü açısından fiyat belirleme gücü tamdır. Yani tekel söz konusudur.

Lerner formülünde görüldüğü gibi, monopol gücü ile talebin fiyat esnekliği arasında ters yönlü bir ilişki vardır.

Talebinfiyat esnekliği büyüdükçe monopol gücü düşer.

Esneklik sonsuz olduğunda ise, monopol gücü sıfırdır. P= MC olur, yani tam rekabet koşulları geçerli olur.

AÇIKÖĞRETİM GÜZ DÖNEMİ DÖNEM SONU SINAVI
14 - 15 Ocak 2017

Üye OlŞifremi Unuttum

HAKKIMIZDA
alonot.com; kullanıcılarımızın KPSS & YGS-LYS & ALES & AÖF & YDS gibi sınavlara hazırlanmaları için hem ders notlarına, hem test pratiklere kolayca ulaşıp zaman kaybetmeden en üst düzeyde yarar sağlayabilmeleri amacıyla hizmet vermektedir. Ayrıca Mevzuat&İçtihat&Tezler&Makaleler ve diğer herşeyde! kapsamlı arama yapılabilmesi, aranılan konu ve kavramlara kolayca ulaşılabilmesi ve sonuçlar içerisinde hızla gezilebilmesi amacıyla kurulmuştur. Zamanla öğrencilerin ve kullanıcıların ilgisiyle büyüyen alonot.com sizlerin ilgisiyle ve daha zengin içerikle yayın hayatına devam edecektir. Faydalı olması dileğiyle...
GİZLİLİK POLİTİKASI
alonot.com sitesinde yayınlanan tüm içerik telif yasaları kapsamında koruma altındadır. Site içeriğinin ticari amaçlı ve izinsiz olarak kopyalanması ve kullanılması yasaktır. Ancak, ticari amaçlı olmamak ve link verilmek koşuluyla site içeriğinin kopyalanması ve kullanılması serbesttir. 5846 sayılı kanunun 25. maddesinin ek 4. maddesine göre telif hakkı ihlal edilen öncelikle üç gün içinde ihlalin durdulmasını istemek zorundadır. İçerik sahibinin veya yasal temsilcisinin istekte bulunması halinde, kendisine ait içerik veya dökümanların sitemizden 24 saat içinde yayından kaldırılmasını garantilemekteyiz. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. alonot.com hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir, bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.
Site Yönetimi.
İletişim: alonot.com@alonot.com & alonot.com@gmail.com
Kategoriler