Kusursuz sorumluluk nedir?

kurum-sinavlari-mulakat-kavramlari

Kusursuz sorumluluk nedir?

İdare hukukunda kusursuz sorumluluk, kişilerin gördüğü zararda idarenin veya kamu görevlisinin kusuru olmasa da idarenin sorumlu tutulmasını ifade eder. Buna göre, idari davranış ile zarar arasında nedensellik bağının bulunması halinde, kusur şartı aranmaksızın, idarenin sorumlu olduğu kabul edilmektedir.

İdare hukukunda kusursuz sorumluluk hali ikiye ayrılır:

  1. Tehlike (Risk) ilkesi: Tehlikeli işlerde çalışan kamu görevlilerinin uğradığı zararın tazmini cihetine gidilir. Aynı zamanda, terör olaylarından zarar görenlerin zararlarının da İdarece tazmin edilmesi bu kapsamdadır.
  2. Fedakarlığın denkleştirilmesi ilkesi: İdarenin kamu yararı düşüncesi ile giriştiği bir faaliyetin belirli kişileri zarara uğratması halinde, bu zararın idarece karşılanması gerekir.

Borçlar hukukunda kusursuz sorumluluk halleri:

  1. Hakkaniyet Sorumluluğu: Hakkaniyer gerektiriyorsa hakim, ayırt etme gücü bulunmayan kişinin verdiği zararın kısmen veya tamamen tazmin edilmesine karar verebilir.
  2. Özen Sorumluluğu:
  3. Adam çalıştıranın sorumluluğu: Koşulları: – Adam çalıştıran bulunması

– Çalışan bulunması

– Bağımlılık ilişkisinin bulunması

– Üçüncü bir kişinin zarar görmesi

– Zararın, işin görüldüğü sırada ve işin görülmesi                                                                ile ilgili doğması

– Adam çalıştıranın kurtuluş kanıtı getirmemiş olması gerekir.

  1. Yardımcı kişilerin fiillerinden sorumluluk (TBK m. 116)
  2. Hayvan bulunduranın sorumluluğu
  3. Ev başkanının sorumluluğu
  4. Yapı malikinin sorumluluğu
  5. Tehlike Sorumluluğu: Özellikle bazı faaliyetlerin ciddi ve ağır tehlikeler barındırması karşısında, o faaliyeti yürüten kişi veya faaliyeti yürüten işletme sahibi ya da işleten aleyhine kabul edilen, sorumluluktan kurtulma imkanının bulunmadığı, ağırlaştırılmış bir kusursuz sorumluluk halidir.

AÇIKÖĞRETİM GÜZ DÖNEMİ DÖNEM SONU SINAVI
14 - 15 Ocak 2017

Üye OlŞifremi Unuttum

HAKKIMIZDA
alonot.com; kullanıcılarımızın KPSS & YGS-LYS & ALES & AÖF & YDS gibi sınavlara hazırlanmaları için hem ders notlarına, hem test pratiklere kolayca ulaşıp zaman kaybetmeden en üst düzeyde yarar sağlayabilmeleri amacıyla hizmet vermektedir. Ayrıca Mevzuat&İçtihat&Tezler&Makaleler ve diğer herşeyde! kapsamlı arama yapılabilmesi, aranılan konu ve kavramlara kolayca ulaşılabilmesi ve sonuçlar içerisinde hızla gezilebilmesi amacıyla kurulmuştur. Zamanla öğrencilerin ve kullanıcıların ilgisiyle büyüyen alonot.com sizlerin ilgisiyle ve daha zengin içerikle yayın hayatına devam edecektir. Faydalı olması dileğiyle...
GİZLİLİK POLİTİKASI
alonot.com sitesinde yayınlanan tüm içerik telif yasaları kapsamında koruma altındadır. Site içeriğinin ticari amaçlı ve izinsiz olarak kopyalanması ve kullanılması yasaktır. Ancak, ticari amaçlı olmamak ve link verilmek koşuluyla site içeriğinin kopyalanması ve kullanılması serbesttir. 5846 sayılı kanunun 25. maddesinin ek 4. maddesine göre telif hakkı ihlal edilen öncelikle üç gün içinde ihlalin durdulmasını istemek zorundadır. İçerik sahibinin veya yasal temsilcisinin istekte bulunması halinde, kendisine ait içerik veya dökümanların sitemizden 24 saat içinde yayından kaldırılmasını garantilemekteyiz. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. alonot.com hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir, bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.
Site Yönetimi.
İletişim: alonot.com@alonot.com & alonot.com@gmail.com
Kategoriler