Kamu tüzel kişiliği nedir?

kurum-sinavlari-mulakat-kavramlari

Kamu tüzel kişiliği nedir?

Hukukta hak ve borç ehliyetine sahip varlığa kişi denir. Kişi hukuki sonuç doğuran irade açıklamasında bulunabilir, tercihler yapabilir, kararlar alabilir. Tüzel kişiler de hak ve borç ehliyetine sahiptir. Tüzel kişiliğin sağladığı avantaj, belediye idaresini ele alacak olursak, belediyenin satın aldığı taşınmazın ya da belediye borçlarının belediye yöneticilerine değil, belediye tüzel kişisine ait olmasıdır.Tüzel kişiler ya özel yarar amacıyla ya da kamu yararı amacıyla kurulur. Kamu yararı amacıyla kurulan tüzel kişiler kamu hukukuna tabidir ve kısaca kamu tüzel kişileri olarak adlandırılır. Özel hukuk tüzel kişileri, kurucuların serbest iradesiyle kurulur, oysa kamu tüzel kişileri bir kamu hukuku işlemiyle (kanun veya kanuna dayalı idari işlem) kurulur. Kamu tüzel kişileri kamu yararı amacıyla hareket ettiği için üstün yetkilerle donatılmıştır oysa özel hukuk tüzel kişileri arasında eşitlik vardır.

AÇIKÖĞRETİM GÜZ DÖNEMİ DÖNEM SONU SINAVI
14 - 15 Ocak 2017

Üye OlŞifremi Unuttum

HAKKIMIZDA
alonot.com; kullanıcılarımızın KPSS & YGS-LYS & ALES & AÖF & YDS gibi sınavlara hazırlanmaları için hem ders notlarına, hem test pratiklere kolayca ulaşıp zaman kaybetmeden en üst düzeyde yarar sağlayabilmeleri amacıyla hizmet vermektedir. Ayrıca Mevzuat&İçtihat&Tezler&Makaleler ve diğer herşeyde! kapsamlı arama yapılabilmesi, aranılan konu ve kavramlara kolayca ulaşılabilmesi ve sonuçlar içerisinde hızla gezilebilmesi amacıyla kurulmuştur. Zamanla öğrencilerin ve kullanıcıların ilgisiyle büyüyen alonot.com sizlerin ilgisiyle ve daha zengin içerikle yayın hayatına devam edecektir. Faydalı olması dileğiyle...
GİZLİLİK POLİTİKASI
alonot.com sitesinde yayınlanan tüm içerik telif yasaları kapsamında koruma altındadır. Site içeriğinin ticari amaçlı ve izinsiz olarak kopyalanması ve kullanılması yasaktır. Ancak, ticari amaçlı olmamak ve link verilmek koşuluyla site içeriğinin kopyalanması ve kullanılması serbesttir. 5846 sayılı kanunun 25. maddesinin ek 4. maddesine göre telif hakkı ihlal edilen öncelikle üç gün içinde ihlalin durdulmasını istemek zorundadır. İçerik sahibinin veya yasal temsilcisinin istekte bulunması halinde, kendisine ait içerik veya dökümanların sitemizden 24 saat içinde yayından kaldırılmasını garantilemekteyiz. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. alonot.com hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir, bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.
Site Yönetimi.
İletişim: alonot.com@alonot.com & alonot.com@gmail.com
Kategoriler