İbni Haldun ve iktisat

kurum-sinavlari-mulakat-kavramlari

İbni Haldun: Modern historiyografinin, sosyolojinin ve iktisadın öncülerinden kabul edilen 14. yüzyıl düşünürü, devlet adamı ve tarihçisidir. 1377’ de Mukaddime adli eseri yazan İbni haldun iş bölümünden,ekonomik büyümeden bahsetmiş,vergi ekonomik büyüme ilişkisinden bahsetmiş ve bunları teorik bir süreçle açıklamış, ve ayrıca şunları demiş:’Devletler devlet gelirlerini hızlıca artırmak için vergi oranlarını artırdıklarında, isletmeler bu ağır vergi yükü altında ezilirler ve karlarını ve ödedikleri vergileri karşılaştırır ve sonuçta ağır vergiler karşısında yatırım ve iş yapma heveslerini kaybederler.Yavaşça üretim düşer ve bunun sonucunda da toplanan vergi gelirleri azalir.Büyük  imporatorluklarin düşmesinde, yok olmasinda aşırı vergilerin de etmenlerden biri oldugunu iddia etmistir. Kısaca Laffer ve arz  yönlü  iktisatçilarin anlattıklarına yüzyıllar önce deginmiştir.

Bunun yanında paranın işlevleri konusunda da açıklamaları vardır.Paranın değer saklayıcı,koruyucu bi araç olmasını,bir değişim aracı olmasını açıklamıştır.Bunun dışında emeğin değer teorisi üzerine tezlerde bulunmuştur.Değerin kaynağının emek olmasından bahsetmiş,karın ve yaratılan sermayenin içinde emeğin olduğundan ve emeksiz bunların yaratılmayacağından bahsetmiştir.

AÇIKÖĞRETİM GÜZ DÖNEMİ DÖNEM SONU SINAVI
14 - 15 Ocak 2017

Üye OlŞifremi Unuttum

HAKKIMIZDA
alonot.com; kullanıcılarımızın KPSS & YGS-LYS & ALES & AÖF & YDS gibi sınavlara hazırlanmaları için hem ders notlarına, hem test pratiklere kolayca ulaşıp zaman kaybetmeden en üst düzeyde yarar sağlayabilmeleri amacıyla hizmet vermektedir. Ayrıca Mevzuat&İçtihat&Tezler&Makaleler ve diğer herşeyde! kapsamlı arama yapılabilmesi, aranılan konu ve kavramlara kolayca ulaşılabilmesi ve sonuçlar içerisinde hızla gezilebilmesi amacıyla kurulmuştur. Zamanla öğrencilerin ve kullanıcıların ilgisiyle büyüyen alonot.com sizlerin ilgisiyle ve daha zengin içerikle yayın hayatına devam edecektir. Faydalı olması dileğiyle...
GİZLİLİK POLİTİKASI
alonot.com sitesinde yayınlanan tüm içerik telif yasaları kapsamında koruma altındadır. Site içeriğinin ticari amaçlı ve izinsiz olarak kopyalanması ve kullanılması yasaktır. Ancak, ticari amaçlı olmamak ve link verilmek koşuluyla site içeriğinin kopyalanması ve kullanılması serbesttir. 5846 sayılı kanunun 25. maddesinin ek 4. maddesine göre telif hakkı ihlal edilen öncelikle üç gün içinde ihlalin durdulmasını istemek zorundadır. İçerik sahibinin veya yasal temsilcisinin istekte bulunması halinde, kendisine ait içerik veya dökümanların sitemizden 24 saat içinde yayından kaldırılmasını garantilemekteyiz. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. alonot.com hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir, bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.
Site Yönetimi.
İletişim: alonot.com@alonot.com & alonot.com@gmail.com
Kategoriler