Hukukun bilgi kaynakları nelerdir?

kurum-sinavlari-mulakat-kavramlari

Hukukun Bilgi Kaynakları

 

–    Hukukun bilgi kaynakları ‘’mevzuat’’ , ‘’yargı kararları’’ , ve ‘’bilimsel eserler’’ diye 3e ayrılır

 

  • Mevzuat : anayasaya , khk , uluslararası ant. , tüzük , yönetmelik ve diğer düzeleyiciler

 

  • Mevzuata ulaşmanın en sağlam kaynağı resmi gazetelerdir.

 

  • Resmi gazete gün içinde ikinci sayı çıkarırsa buna ‘’mükerrer sayı’’ denir

 

  • Yargı kararları : kanun çıkaran hangi mahkemeyse o mahkemenin dergisinde veya internet sitesinde bu kararlara ulaşılabilir emsal teşkil ettiği için önemlidir.

 

  • Bilimsel eserler : genel eserler , monografiler ve makaleler diye 3e ayrılır

 

  • Genel eserler belirli bir hukuk dalının bütünü hakkında bilgi verirler örneğin borçlar hukuku kitabı bir genel eserdir

 

  • Monografiler daga özele belirli bir konuyu derinleştiren kitaplardır örneğin kira sözleşmesi üzerine yazılmış bir kitap.

 

  • Makaleler sayılı hukuk dergisinde yayınlanan kısa inceleme yazılarıdır

AÇIKÖĞRETİM GÜZ DÖNEMİ DÖNEM SONU SINAVI
14 - 15 Ocak 2017

Üye OlŞifremi Unuttum

HAKKIMIZDA
alonot.com; kullanıcılarımızın KPSS & YGS-LYS & ALES & AÖF & YDS gibi sınavlara hazırlanmaları için hem ders notlarına, hem test pratiklere kolayca ulaşıp zaman kaybetmeden en üst düzeyde yarar sağlayabilmeleri amacıyla hizmet vermektedir. Ayrıca Mevzuat&İçtihat&Tezler&Makaleler ve diğer herşeyde! kapsamlı arama yapılabilmesi, aranılan konu ve kavramlara kolayca ulaşılabilmesi ve sonuçlar içerisinde hızla gezilebilmesi amacıyla kurulmuştur. Zamanla öğrencilerin ve kullanıcıların ilgisiyle büyüyen alonot.com sizlerin ilgisiyle ve daha zengin içerikle yayın hayatına devam edecektir. Faydalı olması dileğiyle...
GİZLİLİK POLİTİKASI
alonot.com sitesinde yayınlanan tüm içerik telif yasaları kapsamında koruma altındadır. Site içeriğinin ticari amaçlı ve izinsiz olarak kopyalanması ve kullanılması yasaktır. Ancak, ticari amaçlı olmamak ve link verilmek koşuluyla site içeriğinin kopyalanması ve kullanılması serbesttir. 5846 sayılı kanunun 25. maddesinin ek 4. maddesine göre telif hakkı ihlal edilen öncelikle üç gün içinde ihlalin durdulmasını istemek zorundadır. İçerik sahibinin veya yasal temsilcisinin istekte bulunması halinde, kendisine ait içerik veya dökümanların sitemizden 24 saat içinde yayından kaldırılmasını garantilemekteyiz. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. alonot.com hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir, bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.
Site Yönetimi.
İletişim: alonot.com@alonot.com & alonot.com@gmail.com
Kategoriler