Hukuk devletinin özellikleri nelerdir?

kurum-sinavlari-mulakat-kavramlari

Hukuk devletinin özellikleri nelerdir?

Hukuk devleti kavramı “keyfi idare” kavramına karşı ortaya çıkmıştır ve kuralların sadece vatandaşlar için değil, aynı zamanda devlet organları içinde bağlayıcılık taşımasını amaçlamaktadır. Hukuk devleti yanlıları keyfi idare yerine, idari faaliyetin öngörülebilir olmasını ve idarenin hukuk kurallarını çiğnemesi halinde yargı yolu denetlenebilmesini talep etmişlerdir. Hukuk devleti ideali “insanların değil, kanunların hakimiyeti” şeklinde özetlenebilir.

Hukuk devletinin özellikleri:

  1. İdarenin hukuka tabi olması: “İdarenin her türlü eylem ve işlemine karşı yargı yolu açıktır.” Bunun istisnaları vardır. İdare kendi eylem ve işlemlerinden doğan zararları ödemekle yükümlüdür.
  2. Yasamanın hukuka tabi olması: “Kanunlar Anayasaya aykırı olamaz”. Yasama işlemlerinin Anayasaya uygunluğunun denetlenmesi için 1961 Anayasasıyla kurulan Anayasa mahkemesi 1982 Anayasasında da yerini ve işlevini korumuştur.
  3. Yargı bağımsızlığı: Yargı organlarının özellikle yasama ve yürütme organları karşısında bağımsız olmasını ifade eder. “Hakimler, Anayasaya, kanuna ve hukuka uygun olarak vicdani kanaatlerine göre hüküm verirler. Hiçbir organ, makam, merci veya kişi, yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hakimlere emir ve talimat veremez, genelge gönderemez ve telkinde bulunamaz.”

AÇIKÖĞRETİM GÜZ DÖNEMİ DÖNEM SONU SINAVI
14 - 15 Ocak 2017

Üye OlŞifremi Unuttum

HAKKIMIZDA
alonot.com; kullanıcılarımızın KPSS & YGS-LYS & ALES & AÖF & YDS gibi sınavlara hazırlanmaları için hem ders notlarına, hem test pratiklere kolayca ulaşıp zaman kaybetmeden en üst düzeyde yarar sağlayabilmeleri amacıyla hizmet vermektedir. Ayrıca Mevzuat&İçtihat&Tezler&Makaleler ve diğer herşeyde! kapsamlı arama yapılabilmesi, aranılan konu ve kavramlara kolayca ulaşılabilmesi ve sonuçlar içerisinde hızla gezilebilmesi amacıyla kurulmuştur. Zamanla öğrencilerin ve kullanıcıların ilgisiyle büyüyen alonot.com sizlerin ilgisiyle ve daha zengin içerikle yayın hayatına devam edecektir. Faydalı olması dileğiyle...
GİZLİLİK POLİTİKASI
alonot.com sitesinde yayınlanan tüm içerik telif yasaları kapsamında koruma altındadır. Site içeriğinin ticari amaçlı ve izinsiz olarak kopyalanması ve kullanılması yasaktır. Ancak, ticari amaçlı olmamak ve link verilmek koşuluyla site içeriğinin kopyalanması ve kullanılması serbesttir. 5846 sayılı kanunun 25. maddesinin ek 4. maddesine göre telif hakkı ihlal edilen öncelikle üç gün içinde ihlalin durdulmasını istemek zorundadır. İçerik sahibinin veya yasal temsilcisinin istekte bulunması halinde, kendisine ait içerik veya dökümanların sitemizden 24 saat içinde yayından kaldırılmasını garantilemekteyiz. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. alonot.com hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir, bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.
Site Yönetimi.
İletişim: alonot.com@alonot.com & alonot.com@gmail.com
Kategoriler