Aday Öğretmenlik-Müdür-Müdür Yardımcılığı Yükselme Sınavı

alaaddin
İletişim:

20 Mar 2017 21:08

1. Devlet memurları kamu hizmetleri ile ilgili gizli bilgileri aşağıdaki merciilerden hangisinin yazılı izni ile açıklayabilir?
A) Cumhurbaşkanının.
B) Milli Savunma Bakanının.
C) Yetkili bakanın.
D) Görev yaptığı ildeki valinin.
2. Aşağıdakilerden hangisi 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre çalıştırılan memurların sınıfları arasında yer almaz?
A) Genel İdare Hizmetleri.
B) Teknik Hizmetler.
C) Adalet Hizmetleri.
D) Din Hizmetleri.
3. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre aşağıdakilerden hangisi memurlara tanınan genel haklardan değildir?
A) Müracaat, şikâyet ve dava açma hakkı.
B) Uygulamayı isteme hakkı.
C) Kovuşturma ve yargılamayla ilgili haklar.
D) Grev hakkı.
4.“Fertlerin genel ve mesleki eğitimlerinin hayat boyunca devam etmesi esastır. Gençlerin eğitimi yanında, hayata ve iş alanlarına olumlu bir şekilde uymalarına yardımcı olmak üzere, yetişkinlerin sürekli eğitimini sağlamak için gerekli tedbirleri almak da bir eğitim görevidir.” ifadesi 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’nun aşağıdaki ilkelerinden hangisi ile ilgilidir?
A) Fırsat ve imkan eşitliği
B) Süreklilik
C) Her yerde eğitim
D) Planlılık
5. 222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu’na göre ılkogretım cagı aşağıdakilerden hangisinde doğru verilmiştir?
A) 7-14 yaş arası
B) 6-15 yaş arası
C) 6-13 yaş arası
D) 7-15 yaş arası
6. Birleştirilmiş sınıflar da dahil olmak üzere bir öğretmene düşen öğrenci sayısı kaçtan fazla olamaz?
A) 30
B) 35
C) 40
D) 45
7.Nüfusu az ve dağınık olan ve Milli Eğitim Bakanlığınca gerekli görülen yerlerde, ortaöğretimin, genel, mesleki ve teknik öğretim programlarını bir yönetim altında uygulayan ortaöğretim kurumu aşağıdakilerden hangisidir?
A) Meslek lisesi
B) Anadolu lisesi
C) Mesleki eğitim merkezi
D) Çok proğramlı lise

8. 222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu’na göre okula gelir sağlamak maksadıyla seçilen topraklar, kaç dekardan fazla olamaz?
A) 10
B) 20
C) 30
D) 50
9. Meyhane, kahvehane, kıraathane, bar, elektronik oyun merkezleri gibi umuma açık yerler ile açık alkollü içki satılan yerlerin, okul binalarından kapıdan kapıya en az kaç metre uzaklıkta bulunması zorunludur?
A) 100 m
B) 150 m
C) 200 m
D) 300 m
10. 652 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’ye göre aşağıdakilerden hangisi Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğünün görevleri arasında yer almaz?
A) 5018 sayılı Kanun hükümleri çerçevesinde, kiralama ve satın alma işlerini yürütmek,
temizlik, güvenlik, aydınlatma, ısınma, onarım, taşıma ve benzeri hizmetleri yapmak veya
yaptırmak.
B) Eğitim faaliyetleri ile ilgili dokümantasyon, yayım ve arşiv hizmetlerini yürütmek.
C) Bakanlık sivil savunma ve seferberlik hizmetlerini planlamak ve yürütmek.
D) Ders kitaplarını, kaynak ve yardımcı eğitim dokümanlarını, ders ve laboratuvar araç ve
gereçleri ile basılı eğitim malzemelerini, makine, teçhizat ve donatım ihtiyaçlarını temin
etmek.

11. 652 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’ye göre Bakanlıkta, özel önem ve öncelik taşıyan konularda
Bakana yardımcı olmak üzere en fazla kaç Bakanlık Müşaviri atanabilir?
A) 5
B) 10
C) 25
D) 30

12. 652 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’ye göre Özel Öğretim Kurumları Kanunu kapsamında açılan
özel eğitim okulları ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde verilen destek eğitimini alabilmeleri için engellilerin asgarî olarak hangi oranda engelli raporu olmalıdır?
A) %20
B) %40
C) %50
D) %70
13. 652 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’ye göre aşağıda yer alan görev – birim eşleştirmelerinden hangisi doğru değildir?
A) Kamulaştırma işlemlerini yürütmek - İnşaat ve Emlak Grup Başkanlığı
B) Yurtdışı eğitim ve öğretim kurumlarından alınmış, ilköğretim ve ortaöğretim diploma ve öğrenim belgelerinin derece ve denkliklerine ilişkin ilke kararlarını Bakanın onayına sunmak- Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı
C) Bakanlık sivil savunma ve seferberlik hizmetlerini planlamak ve yürütmek - Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü
D) Bakanın resmî ve özel yazışmalarını, protokol ve tören işlerini düzenlemek ve yürütmek -
Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği
14. 652 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’ye göre aşağıda verilen bilgilerden hangisi doğru değildir?
A) Talim Terbiye Kurulu bir başkan ve on üyeden oluşur.
B) Öğretmenlerin emeklilik işlemleri temmuz ve ağustos ayları içerisinde yapılır.
C) Millî Eğitim Şûrasının sekreteryahizmetlerini yürütmek Basın ve Halkla İlişkiler
Müşavirliğinin görevleri arasındadır.
D) Müsteşara yardımcı olmak üzere 5 (beş) Müsteşar Yardımcısı görevlendirilebilir.

15. Özel Eğitim Kurumlarının uzaklık ile ilgili esasları müştereken hazırlayacakları yönetmelikle belirleyen bakanlıklar aşağıdakilerin hangisinde doğru olarak belirtilmiştir?
A) İçişleri, Milli Eğitim, Sağlık, Kültür ve Turizm
B) Milli Eğitim, İçişleri, Dışişleri, Maliye
C) İçişleri, Maliye, Sağlık, Kültür ve Turizm
D) Dışişleri, Milli Eğitim, Sağlık, Kültür ve Turizm

16. Kurum açma izni talebinin Valilikçe reddedilmesi halinde kurucu veya kurucu temsilcisi tarafından taleplerin reddine ilişkin işlemin itirazına Bakanlık kaç iş günü içinde karara bağlar?
A) 30
B) 25
C) 20
D) 15
17.Kurum ve kuruluşlar, başvuru üzerine istenen bilgi veya belgeye erişimi kaç iş günü içinde sağlarlar?
A) 7 gün
B) 10 gün
C) 15 gün
D) 20 gün
18. 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkındaki Kanun ile ilgili yer alan aşağıdaki bilgilerden hangisi yanlıştır?
A) Ön inceleme birden çok kişi tarafından yapılmışsa, farklı görüşler raporda
gerekçeleriyle ayrı ayrı belirtilir.
B) Yargı mensupları ile yargı kuruluşlarında çalışanlar ve askerler, başka mercilerin ön
incelemelerinde görevlendirilemez.
C) 4483 Sayılı Kanun, memurlar ve diğer kamu görevlilerinin işledikleri her türlü suçlar
sebebiyle uygulanır. D) Ön inceleme izin vermeye yetkili merci tarafından bizzat yapılabilir

19. 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkındaki Kanuna göre soruşturmanın açılması ile ilgili olarak izin vermeye yetkili merciler bakamından aşağıda verilen bilgilerden hangisi yanlıştır?
A) Merkez İlçede görevli memurlar ve diğer kamu görevlileri hakkında soruşturma izni vermeye yetkili makam İlçe Milli Eğitim Müdürüdür.
B) Bölge düzeyinde teşkilatlanan kurum ve kuruluşlarda görev yapan memurlar ve
diğer kamu görevlileri hakkında soruşturma izni vermeye yetkili makam görev yaptıkları
ilin valisidir.
C) Başbakanlık ve bakanlıkların merkez ve bağlı veya ilgili kuruluşlarında görev yapan diğer
memur ve kamu görevlileri hakkında soruşturma izni vermeye yetkili o kuruluşun en üst idari amiridir.
D) Bakanlar Kurulu kararı ile veya Başbakanlık ve bakanlıklar ile bağlı kuruluşların merkez
teşkilâtında görevli olup, ortak kararla atanan memurlar ve diğer kamu görevlileri hakkında
soruşturma izni vermeye yetkili ilgili bakan veya Başbakandır.

20. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre lise mezunu bir Devlet memurunun, memuriyete giriş ve yükselebileceği derece ile kademe aşağıdakilerden hangisinde doğru olarak verilmiştir?
A) Giriş: 15/1 Yükselebileceği: 7/son
B) Giriş: 14/2 Yükselebileceği: 5/son
C) Giriş: 13/1 Yükselebileceği: 4/son
D) Giriş: 13/3 Yükselebileceği: 3/son

21. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre yıllık izinlerin kullanılmasıyla ilgili aşağıdaki ifadelerden hangisi yanlıştır?
A) 10 yıl hizmeti olan memurların yıllık izni 20 gündür.
B) 15 yıl hizmeti olan memurun yıllık izni 30 gündür.
C) 8 yıl hizmeti olan ve son 4 yıl izin kullanmayan memur 40 gün izin kullanabilir.
D) Yıllık izinleri memur, uygun göreceği zamanlarda kullanabilir.

22. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre yetkili olmadığı halde basına, haber ajanslarına veya radyo ve televizyon kurumlarına bilgi veya demeç veren memura
aşağıdaki cezalardan hangisi verilir?
A) Uyarma
B) Kınama
C) Aylıktan kesme
D) Kademe İlerlemesinin durdurulması
23. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre görevi başında kalmasında sakınca görülecek Devlet memurunun görevden uzaklaştırılması durumunda, görevden
uzaklaştırmayı izleyen kaç iş günü içinde soruşturmaya başlanması gerekir?
A) 3
B) 5
C) 10
D) 15

24. “Eğitim kurumları dil, ırk, cinsiyet ve din ayırımı gözetilmeksizin herkese açıktır. Eğitimde hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz.” ifadesi
1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’nun aşağıdaki ilkelerinden hangisi ile ilgilidir?
A) Her yerde eğitim
B) Genellik ve eşitlik
C) Eğitim hakkı
D) Süreklilik
25. “Çocukların beden, zihin ve duygu gelişmesini ve iyi alışkanlıklar kazanmasını sağlamak.” ifadesi aşağıdaki eğitim kademelerinden hangisinin amaçlarındandır?
A) İlköğretim B) Ortaöğretim C) Okul öncesi D) Mesleki eğitim

26.1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanununa göre aşağıdaki yargılardan hangisi yanlıştır?
A) Eğitim ve öğretim hizmetinin, bu kanun hükümlerine göre Devlet adına yürütülmesinden, gözetim ve denetiminden Milli Eğitim Bakanlığı sorumludur.
B) Askeri eğitim kurumlarının dereceleri, Milli Savunma Bakanlığı ile birlikte tespit edilir.
C) Milli Eğitim Bakanlığı veya diğer bir bakanlık tarafından açılmış veya açılacak okullar
(Askeri liseler dahil) ile özel okulların derecelerinin tayini, Milli Eğitim Bakanlığına aittir.
D) İlköğretim Kurumları kesintisiz sekiz yıl süreli ve zorunlu okullardan oluşur.

27. İlköğretim haftası ne zamandır?
A) Eylül ayının ilk haftası
B) Eylül ayının ikinci haftası
C) Eylül ayının üçüncü haftası
D) Eylül ayının dördüncü haftası
28. Teftiş raporlarına göre, iki yıl üst üste başarısız olan geçici öğretmenlerle, ilköğretim okulu ve dengi okul mezunlarından olup geçici öğretmen olarak çalışmakta bulunanlardan kaç yıl içinde öğretmen okulu bitirme imtihanlarını veremeyenlerin görevlerine son verilir?
A) 2 yıl B) 5 yıl C) 8 yıl D) 15 yıl

29.Köy okullarına bitişik öğretmen lojmanlarıyla müstakil öğretmen lojmanlarının dolayında her ev için kaç metrekare arası bir arazi, öğretmen bahçesi olmak üzere okul arsasından veya uygulama bahçesinden yahut okula gelir sağlayacak araziden ayrılır?
A) 100-200
B) 200-400
C) 300-500
D) 500-1000

30. 652 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’ye göre aşağıda verilen bilgilerden hangisi doğru değildir?
A) Talim Terbiye Kurul Başkan ve üyeleri 4 (dört) yıllık süreyle atanır. Bu süre her defasında
1 (bir) yıl olmak üzere en fazla 3 (üç) defa uzatılabilir.
B) Öğretmenlerin Bakanlıkça belirlenen hizmet bölge veya alanlarında en az üç eğitim öğretim yılı görev yapması esastır.
C) “Okul ve eğitim yerleşkesi gibi eğitim tesislerinin okul ve eğitim tesisi olarak kullanılmak kaydıyla gerçek kişilere veya özel hukuk tüzel kişilerine kiralanmasına ilişkin işleri yürütmek.” İnşaat ve Emlak Grup Başkanlığının görevlerindendir.
D) “Bilgi Edinme Hakkı Kanununa göre yapılacak bilgi edinme başvurularını etkin, süratli ve
doğru bir şekilde sonuçlandırmak üzere gerekli tedbirleri almak.” Bilgi İşlem Grup Başkanlığının görevlerindendir

31.652 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’ye göre özel eğitim hizmetini sunan veya yararlananların gerçek
dışı beyanda bulunmak suretiyle fazladan ödemeye sebebiyet vermeleri durumunda bu tutarların kaç katı ilgililerden müteselsilen tahsil edilir?
A) 2
B) 3
C) 4
D) 5
32.652 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’ye göre Özüre dayalı yer değiştirme istekleri hizmet puanı sıralamasındaki yetersizlik sonucu yerine getirilemeyen öğretmenlere istekleri hâlinde istekte bulundukları yere atanmaya hak kazanıncaya kadar ne kadar süre aylıksız izin verilebilir?
A) Altı Ay
B) Bir Yıl
C) İki Yıl
D) Üç Yıl

33.1. 652 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’ye göre aşağıda yer alan görev – birim eşleştirmelerinden hangisi yanlıştır?
A) 5/6/1986 tarihli ve 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununa göre aday çırak, çırak, kalfa ve
ustaların genel ve meslekî eğitimlerini sağlamak - Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü
B) Ülkemizin hizmete ihtiyaç duyduğu alanları belirleyerek yurtdışına yükseköğrenim görmek amacıyla gönderileceklerde aranacak nitelikler, bunların sayıları, burs durumları, yurtdışındaki öğrenim aşamaları, öğrenim planları ve dönüşlerinde istihdamlarının sağlanması ile ilgili işleri yürütmek ve koordinasyonu sağlamak - Ortaöğretim Genel Müdürlüğü
C) Merkezî sistemle yürütülen resmî ve özel yerleştirme, bitirme, karşılaştırma sınavlarını
planlamak, uygulamak ve değerlendirmek - Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü
D) Yaygın eğitim ve öğretim ile açık öğretim hizmetlerini yürütmek - Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü
34.652 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’ye göre aşağıda verilen bilgilerden hangisi yanlıştır?
A) Talim Terbite Kurul Başkan ve üyeleri 4 (dört) yıllık süreyle atanır. Bu süre her defasında
1 (bir) yıl olmak üzere en fazla 3 (üç) defa uzatılabilir.
B) Öğretmenlerin Bakanlıkça belirlenen hizmet bölge veya alanlarında en az üç eğitim öğretim yılı görev yapması esastır.
C) “Bakanlık hizmet birimleri, taşra teşkilatı ile okul ve kurumlar için performans ölçütlerinin
oluşturulmasına yönelik çalışmalar yapmak.”Strateji Geliştirme Başkanlığının görevlerindendir
D) “Bilgi Edinme Hakkı Kanununa göre yapılacak bilgi edinme başvurularını etkin, süratli ve
doğru bir şekilde sonuçlandırmak üzere gerekli tedbirleri almak.” Bilgi İşlem Grup Başkanlığının görevlerindendir.
35.4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun’a göre aşağıdaki memurlar veya diğer kamu görevlilerinden hangisi hakkında hazırlık soruşturmasını Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı yapar?
A) Valiler
B) İlçe milli Eğitim Müdürlüğü
C) Kaymakamlar
D) İl Milli Eğitim Müdürleri
36. 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkındaki Kanuna göre yetkili mercinin, ön inceleme sonucunda verdiği soruşturma izninin açılmasına veya açılmamasına dair karara kaç gün içerisinde itiraz edilebilir?
A) 10 gün
B) 7 gün
C) 1 ay
D) 15 Gün
37. Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu kaç kişiden oluşur?
A) 7
B) 8
C) 9
D) 10

38. Aşağıdakilerden hangisinin Eğitim Öğretimini yapan aynı ve benzeri Özel Öğretim Kurumu açılamaz?
A) Dil Eğitim Öğretimi Yapan
B) Din Eğitim Öğretimi Yapan
C) MTSK Eğitim Öğretimi Yapan
D) Özel Eğitim, Eğitim Öğretimi Yapan
39. Bir özel öğretim kurumunun, öğretime başladığı tarihten itibaren mevcut ders saati sayısının, kuruluş sırasında asıl görevi bu kurumlarda olan öğretmen, uzman öğretici veya usta öğreticiler tarafından okutulması zorunlu olan sayısal veri aşağıdakilerden hangisidir?
A) 1/3
B) 3/2
C) 3/3
D) 4/1

40) 657 Devlet Memurları Kanununa göre, hiz¬meti 1 yıldan on yıla kadar (On yıl dahil) olan ve bir önceki yıl hiç yıllık izin kullanmayan Devlet memurunun, bulunduğu yıl içerisinde kullana¬bileceği yıllık izin süresi en fazla kaç gündür?
A) 20
B) 30
C) 40
D) 50
41) 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre kurum ve kuruluşlar çalıştırdıkları personele ait kadrolarda % kaç oranında engelli çalıştırmak zorundadır?
A) 1
B) 2
C) 3
D) 4
42.657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre, 2 (iki) yıl süreli yükseköğrenim bitirenlerin memuriyete giriş derece ve kademeleri hangisinde doğru olarak gösterilmiştir?
Derece Kademe
A) 10 1
B) 10 2
C) 10 3
D) 9 1
43) 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre ‘‘görev sırasında amirine sözle saygısızlık et¬mek’’ fiili aşağıdaki disiplin cezalarından hangi¬sini gerektirir?
A) Uyarma
B) Kınama
C) Aylıktan kesme
D) Kademe ilerlemesinin durdurulması
44) 657 sayılı Devlet Memurları Kanun’una göre; kınama cezası alan Devlet Memuru bu ce¬zasının özlük dosyasından silinmesi için kaç yıl sonra yetkili makamlara başvurabilir?
A) 2
B) 3
C) 5
D) 7
45) I-Türkiye’de ilköğretim okulu, lise veya dengi okullar, Milli Eğitim Bakanlığının izni olmaksızın açılamaz.
II-Milli Eğitim Bakanlığı veya diğer bir bakan¬lık tarafından açılmış veya açılacak okullar (Askeri liseler dahil) ile özel okulların derecelerinin tayini, Milli Eğitim Bakanlığına aittir.
III-Askeri eğitim kurumlarının dereceleri, Milli Savunma Bakanlığı ile birlikte tespit edilir.
1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’na göre, “okul açma yetkisi” ile ilgili olarak yukarı¬dakilerden hangisi ya da hangileri doğrudur?
A) Yalnız I B) I ve II C) II ve III D) I, II ve III

46) I. Toplu yaşama, dayanışma, yardımlaşma, birlikte çalışma ve örgütlenme anlayış ve alışkan¬lıkları kazandırmak
II. Türk toplumunun genel seviyesini yüksel¬tici ve kamuoyunu aydınlatıcı bilim verilerini sözle, yazı ile halka yaymak.
III. Milli kültür değerlerimizi koruyucu, gelişti¬rici, tanıtıcı, benimsetici nitelikte eğitim yapmak
IV. Öğrencileri, çeşitli program ve okullarla ilgi istidat ve kabiliyetleri ölçüsünde ve doğrultu¬sunda yüksek öğretime veya hem mesleğe hem de yüksek öğretime veya hayata ve iş alanlarına ha¬zırlamak
1739 sayılı Millî Eğitim Temel Kanunu’na göre yukarıdakilerden hangileri yaygın eğitimin amaç ve görevlerindendir?
A) I – II
B) III – IV
C) II – III
D) I – III
47) 1739 sayılı Millî Eğitim Temel Kanunu’na göre “Milli eğitimin amaçları yalnız resmi ve özel eğitim kurumlarında değil, aynı zamanda evde, çevrede, işyerlerinde, her yerde ve her fır¬satta gerçekleştirilmeye çalışılır.” ifadesi, Türk Millî Eğitimi’nin Temel İlkelerinden hangisiyle ilgilidir?
A) Süreklilik
B) Genellik ve eşitlik
C) Eğitim Hakkı
D) Her yerde eğitim
48) 1739 sayılı Millî Eğitim Temel Kanunu’na göre, İş Kanunu’na tabi iş yerlerinde işveren¬lerin okul öncesi eğitim kurumu kurmaları için gerekli şartlar ve diğer hususların gösterildiği tüzüğü hazırlayan bakanlıklar aşağıdakilerden hangisinde bir arada verilmiştir?
A) Sağlık Bakanlığı - Maliye Bakanlığı
B) Maliye Bakanlığı - Millî Eğitim Bakanlığı
C) Millî Eğitim Bakanlığı - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı
D) Sağlık Bakanlığı - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı

49) 222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu’na göre mecburi ilköğretim çağı ile ilgili aşağıdaki¬lerden hangisi doğrudur?
A) Mecburi ilköğretim çağı 6-14 yaş grubundaki çocukları kapsar. Bu çağ çocuğun 5 yaşını bitirdiği yılın aralık ayı sonunda başlar, 13 yaşını bitirip 14 yaşına girdiği yılın öğretim yılı sonunda biter.
B) Mecburi ilköğretim çağı 6-13 yaş grubundaki çocukları kapsar. Bu çağ çocuğun 5 yaşını bitirdiği yılın aralık ayı sonunda başlar, 13 yaşını bitirip 14 yaşına girdiği yılın öğretim yılı sonunda biter.
C) Mecburi ilköğretim çağı 6-13 yaş grubundaki çocukları kapsar. Bu çağ çocuğun 6 yaşını bitirdiği yılın eylül ayı sonunda başlar, 12 yaşını bitirip 13 yaşına girdiği yılın öğretim yılı sonunda biter.
D) Mecburi ilköğretim çağı 6-13 yaş grubundaki çocukları kapsar. Bu çağ çocuğun 5 yaşını bitirdiği yılın eylül ayı sonunda başlar, 13 yaşını bitirip 14 yaşına girdiği yılın öğretim yılı sonunda bite
50. 222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu’na göre Okul idareleri ve mülkî amirliklerce usulen sorulacak sorulara cevap vermekten kaçınanlar ile gerçeğe uymayan beyanda bulunanlara kaç TL idarî para cezası verilir?
A) 15 B) 100 C) 200 D) 300

51 ) 652 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşki¬lat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’ye göre Bakanlıkta, özel önem ve öncelik taşıyan konularda Bakana yardımcı ol¬mak üzere kaç Bakanlık Müşaviri atanabilir?
A) 10
B) 30
C) 50
D) 70

52) 652 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşki¬lat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’ye göre Özel Öğretim Kurumları Kanunu kapsamında açılan özel eğitim okulları ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde verilen destek eğitimini alabilmeleri için engel¬lilerin asgarî olarak hangi oranda engelli raporu olmalıdır?
A) %20 B) %30 C) %40 D) %50

53) “Millî Eğitim Şûrasının sekreterya hizmetlerini ……. yürütür.”
652 Sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Karar¬nameye göre; boş bırakılan yere aşağıdakiler¬den hangisi getirilirse doğru olur?
A) Özel Kalem Müdürlüğü
B) Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü
C) Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı
D) İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü

54) I. Okul öncesi ve ilköğretim okul ve kurumları¬nın yönetimine ve öğrencilerinin eğitim ve öğretimi¬ne yönelik politikalar belirlemek ve uygulamak.
II. Okul öncesi ve ilköğretim okul ve kurumla¬rının eğitim ve öğretim programlarını, ders kitapla¬rını, eğitim araç-gereçlerini hazırlamak veya hazır¬latmak ve Talim ve Terbiye Kuruluna sunmak.
III. İlköğretim öğrencilerinin barınma ihtiyaçla¬rının giderilmesi ve maddî yönden desteklenmesi ile ilgili iş ve işlemleri yürütmek.
IV. Mevzuatla Bakanlığa verilen diğer görev ve hizmetleri yapmak.
V. Eğitim ve öğretimde uygulanan yeni teknolo¬ji ve gelişmeleri izlemek ve değerlendirmek.

652 Sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Karar¬nameye göre; yukarıda verilenlerden hangisi/ hangileri Temel Eğitim Genel Müdürlüğünün görevlerinden değildir?
A) IV ve V B) I ve III C) II ve III D) Yalnız II

55) 652 Sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Karar¬nameye göre; aşağıdakilerden hangisi Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının görevlerinden bi¬ridir?
A) Bakanlığın görev alanına giren konularda faaliyet gösteren kamu kurum ve kuruluşları, gerçek ve tüzel kişiler ile gönüllü kuruluşlara, faaliyetlerinde yol gösterecek plan ve programlar oluşturmak ve rehberlik etmek.
B) Bakanlığın amaçlarını daha iyi gerçekleştirmek, mevzuata, plan ve programa uygun
çalışmalarını temin etmek amacıyla gerekli hukukî teklifleri hazırlayıp Bakana sunmak.
C) Eğitim sistemini, eğitim ve öğretim plan ve programlarını, ders kitaplarını hazırlatmak, hazırlananları incelemek veya inceletmek, araştırmak, geliştirmek ve uygulama kararlarını Bakan onayına sunmak.
D) Eğitim ve öğretim alanında ülkemizle dil, tarih veya kültür birliği bulunan ülke ve topluluklar ile diğer ülkelerle işbirliğine yönelik işleri
56) 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görev¬lilerinin Yargılanması Hakkında Kanun’a göre İlçe Milli Eğitim müdürlüğünde çalışan bir me¬mur hakkında görevinde işlediği suçtan dolayı soruşturma izin verme yetkisi kime aittir?
A) Vali
B) Kaymakam
C) İl Milli Eğitim Müdürü
D) İlçe Milli Eğitim Müdürü
57)4483 sayılı Kanun’a göre Soruşturma izni verilmesine ilişkin karara karşı hakkında incele¬me yapılan memurun itirazı yetkili merciin kara¬rının tebliğinden itibaren kaç gündür?
A) 3
B) 5
C) 7
D) 10
58) I. Kurum ve kuruluşlarca yayımlanmış bilgi veya belgeler
II. Kurum ve kuruluşlarca broşür ve ilan yoluyla kamuya açıklanmış bilgi veya belgeler
III. Yayımlanmış bilgi veya belgelerin ne şekilde, ne zaman ve nerede yayımlandığına dair bilgiler 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu’na göre “yayımlanmış veya kamuya açıklanmış bilgi veya belgeler” ile ilgili olarak yukarıdakilerden hangileri bilgi edinme başvurusuna konu ola¬maz?
A) I – II
B) I – III
C) I – II – III
D) Yalnız III
59) 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu’na göre başvuru dilekçesinde aşağıdakilerden hangisinin bulunması zorunlu değildir?
A) Ad-Soyadı
B) İmza
C) Telefon
D) Başvuru sahibi Tüzel kişi ise tüzel kişinin unvanı
60) 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu’na göre uzman öğretici, usta öğretici ve öğretmenlik yapma nitelik ve şartlarını taşı¬yan diğer Devlet memurlarına, ilgili birimlerin izniyle haftada kaç saati geçmemek üzere üc¬retli ders görevi verilebilir?
A) 5
B) 10
C) 15
D) 20
61)5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu’na göre Bu Kanun kapsamındaki ilko¬kul, ortaokul, lise ve özel eğitim okulları için hangi tarihiden sonra verilen kurum açma izin¬leri, ertesi eğitim-öğretim yılından itibaren ge¬çerlidir?
A) 1 Eylül B) 15 Nisan C) 15 Mayıs D) 1 Mart

62) “Eğitim süresi toplam 220 saatlik programdan aşağı olmamak üzere iki aydan az beş aydan çok olamaz.”
MEB Aday Memurlarının Yetiştirilmelerine İlişkin Yönetmeliğe göre; Yukarıda yapılan açık¬lama hangi programın toplam süresini belirt¬mektedir?
A) Adaylık Eğitim B) Hazırlayıcı Eğitim C) Temel Eğitim D) Uygulamalı Eğitim

63) Millî Eğitim Bakanlığı Personeli izin Yöner¬gesi ‘ne göre aşağıdakilerden hangisi amirin takdirine bağlı olan izindir?
A) Memura, isteği üzerine eşinin doğum yapması nedeniyle verilen on günlük izin
B) Memura, isteği üzerine kendisinin veya çocuğunun evlenmesi hâlinde verilen yedi günlük izin
C) Memura, doğum yapmadan önce ve doğum yaptığı tarihten itibaren sekizer hafta olarak verilen aylıklı izin
D) Memura, mazereti nedeniyle bir yıl içinde toptan veya parça parça olarak verilen on günlük izin

Basarılar…
  • Bilgi
  • Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir