EĞİTİM BİLİMLERİ PROGRAM GELİŞTİRME DOĞRU-YANLIŞ SORULARI

Kullanıcı avatarı
kpssci
İletişim:

18 Mar 2017 18:03

Türkiye’de en fazla kullanılan program değerlendirme yaklaşımı Ürün Merkezli
Değerlendirmedir.(doğru)

Konu Merkezli program tasarımlarının felsefi temeli Daimicilik ve Esasicilik dayanır.(yanlış idealizm ve realizm)

Konu Merkezli program tasarımlarının eğitim felsefesi İdealizm ve Realizme dayanır.(yanlış daimicilik ve esasicilik)

Öğrenen Merkezli program tasarımlarının felsefi temeli Pragmatizmdir.(doğru)
Öğrenen Merkezli program tasarımlarının eğitim felsefesi ilerlemeciliktir.(doğru)

Sorun Merkezli program tasarımlarının eğitim felsefesi Yeniden Kurmacılıktır.(doğru)

Değerler sorunu ile ilgilenen ve ahlak kavramını irdeleyen felsefe alanı Epistemoloji değil Aksiyolojidir.(doğru)

Eğitim hayatın kopyası değil ona hazırlıktır diyen İlerlemeciliktir.(yanlış daimicilik)

Okul yaşama hazırlıktan çok yaşamın kendisi olmalıdır diyen Daimiciliktir.(yanlış ilerlemecilik)

Taba Modelinde tümevarım yöntemi esastır.(doğru)

Bireyin pozitif bilim alanlarını özümsemesini sağlayan felsefi temel Esasiciliktir.(doğru)

Bireyin düşünme becerilerini geliştiren ve sorgulamaya yönlendiren felsefe Daimiciliktir.(doğru)

İlerlemecilikte öğrenci bilgiyi kendisi yapılandırır.(doğru)

Eğitim Programı “Nasıl yapılacak?” sorusuna yanıt arar.(yanlış ne yapılacak)
Bilen insanla bilinen konu arasında bağ kuran ve bilgi sorunu olarak tanımlanan felsefe Epistemolojidir.(doğru)

İdealizm ve Realizm çağdaş eğitim felefelerindendir.(yanlış geleneksel)

Çekirdek Tasarım bireye eleştirel düşünmeyi öğretir.(yanlış süreç tasarımı)

Süreç Tasarımında amaç öğrencinin en iyi şekilde nasıl öğreneceğidir.
Yordamanın istatiksel ölçüsü regrasyondur.(doğru)

Delphi Tekniğinde bilgiler toplanırken uzmanlardan yararlanılması zorunludur.(doğru)