Sizce kitaplardan mı, yoksa internetten yapılan araştırma mı daha iyidir?

Kullanıcı avatarı
öğretmenim
İletişim:

28 Şub 2018 15:21

Sizce kitaplardan mı, yoksa internetten yapılan araştırma mı daha iyidir?

Ben ikisini de önerirdim. Çünkü araştırma yapmak tek bir kaynak veya tek bir yol ve yöntemle yapılacak bir şey değildir. Doğruyu ve istenilen bilginin daha fazlasını bulmak için imkânları ve yöntemleri artırmalıyız. Bu konuda dikkat edilmesi gereken nokta araştırmanın nasıl yapılacağı konusunda öğrencileri uyarmak olmalıdır.
Ben kitaplardan araştırılması gerektiği taraftarıyım. Öğrenci o bilgiye ulaşmaya çalışırken birçok bilgi de okumuş öğrenmiş olacak. İnternet ise zaman yönünden faydalı da olsa aradığı bilgiyi direkt karşısına çıkarıyor ve farklı bilgiler öğrenmesini engelliyor.

Ben öğrencilerime internetten araştırma yapmalarını öneririm. Bunun en önemli sebebi; günümüzde teknoloji çağının yaşanmasıdır. Çünkü öğrenciler internetten yapılan araştırmalarda en kısa sürede en geniş bilgiye ulaşabilme imkânı bulurlar. Aynı konu hakkında belki yüzlerce binlerce bilgi kaynağına ulaşabilirler. İnternet üzerinden yapılan araştırmalarda daha fazla görsele ulaşılabilmesi öğrenmenin kalıcılığını arttırmanın yanı sıra, öğrencinin araştırmaya ilgisinin artmasını da sağlar. Ayrıca internetten yapılan araştırmaların dosya haline getirilmesinde zamandan tasarruf edilir.

Bence kitaplardan yapılan araştırmalar daha kalıcı ve güvenilirdir. İnternetten bir konu hakkında bir sürü bilgiye ulaşabilirsiniz. Kitapta ise bir bilgi hemen hemen her kitapta aynı anlama, aynı yola çıkmaktadır. Bir derste edebiyat hocamız bir yazarın ilk kitabını sormuştu ve internetten de araştırmamızı istemişti ders esnasında. Hepimiz farklı cevaplar verip sonuca bir kaç araştırmadan sonra ulaşabilmiştik. Ama kitapta yazarın hayatına dair bilgiler sırasıyla verilmektedir. İlk kitaba bakmış olsaydık hemen bulabilirdik. Bence kitap daha güvenilirdir aynı zamanda. Kitaptan araştırma yaparak daha kalıcı bilgiler edinilebilir. Kitapta gözümüze çarpan bir bilgi de aklımızın köşesinde yer edinip daha sonra önümüze çıktığında “Bunu daha önce şurada görmüştüm.” diyerek hatırlamamız kolaylaşır ve kalıcılık da artar.

Kitap, zihnimizin ve gönlümüzün ihtiyaçlarını en kestirme yoldan karşılayan kıymetli bir hazinedir. Dimağımızı çalıştıran, hayal gücü sınırlarını genişleten sihirli bir etkisi vardır. Yapılan araştırmanın kalıcılığı, etkisi bu yüzden internete göre daha fazladır kitapta. İnternetten yapılan araştırma ise öğrencilerde çıktı almaktan öte gidemez duruma geldi. İnternette yapılan araştırma öğrenciyi hazır bilgiye alıştırıyor. Bu da sadece konunun bulunması demektir. Oysaki kitaptan yapılan araştırmada; bilginin seçimi var, okuyup anlama var, karşılaştırma, zihinde harmanlama, süzme var. Bu farklılık araştırmanın öğrenci üzerindeki etkisini ortaya koyuyor. Bizim için önemli olan konunun bulunmasından çok onun öğrenci üzerindeki etkisi, davranışlarına yansıtılması ve bilişsel gelişim sağlamasıdır.

“Öğretmenlik Mülakat Soruları” sayfasına dön

• Bilgi
  • Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir