Finansal sistemin işleyişi

iktisat-ders-notlari
 

Finansal Sistemin işleyişi:

Finansal sistemin işleyiş ve gelişmişliği, tasarrufların yatırımlara kolayca dönüşmesi ve ülke kalkınması açısından oldukça önemlidir.

Fon arz edenler ile fon talep edenlerin birbirlerini bulmaları sağlanarak, fon değişimleri gerçekleştirilir. Buna aynı zamanda fon transferi denilmektedir. Fon transferi;

> Doğrudan Finansman (aracı kullanmaksızın): Günümüzde doğrudan finansman yöntemi daha çok sermaye piya­salarında kullanılmaktadır. En önemli avantajı, bir aracı kullanılmaması nedeniyle transfer masraflarından tasarruf sağlanır.

Dezavantajı: Fon transferinin zamanında gerçekleşememesi ve istenen büyüklükteki fonlara ulaşamama sakıncası­nın olmasıdır.

>         Dolaylı Finansman (aracı kullanılarak): Genellikle taraflar birbirini görmeksizin fon transferi gerçekleşir. Bu yön­temde fon sunanlar ellerindeki fonları bir finansal kuruluşa vermekte ve fonların ihtiyacı olan kesimlere dağılımı, fi­nansal kuruluşun değerlendirmelerine dayalı olarak gerçekleşmektedir.

 

Kredi Fonksiyonu: Ekonomik birimlerin tüketim ve yatırım harcamalarının finansmanına yönelik kredi imkânları yara­tılmaktadır. Sağlanan kredi imkânları ile hane halkları günlük tüketim, ev, araba, tatil gibi mal ve hizmetlere yönelik har­camalarını, işletmeler çeşitli yatırımlarını, hükümetler ise çeşitli kamu hizmetlerinin finansmanını sağlamaktadırlar.

>          Servet birikimi: servet, zenginliği meydana getiren ekonomik değerler toplamıdır. Finansal sistem içinde işlem gören, özellikle hisse senedi, tahvil, hazine bonosu gibi menkul kıymetlere yapılan yatırımlar, getirileri itibariyle, servet birikimi­ne hizmet etmektedir.

>          Politika oluşturma: Hükümetlerin iktisat politikalarını yürütmek için önemli bir rolü vardır. Hükümetler gerektiğinde finansal sistem içinde faiz oranları, mevduat karşılık oranları, döviz kurları gibi değişkenler, Bankacılık Kanunu ve Ser­maye piyasası Kanunu gibi yasal düzenlemelerle politikalarını uygulamaktadır.

> Risk Yönetimi ve Kontrolü: Finansal açıdan risk, beklenen getiri ile gerçekleşen getiri arasındaki sapmadır. Bir başka tanıma göre risk, bir varlığın gelecekteki değeri konusunda mevcut olan belirsizliktir. Finansal anlamda risklerin ta­mamen sıfırlanması söz konusu değildir. Finansal sistem işleyiş sürecine bağlı olarak ve risk dağıtımı için uygun araçlar sunarak risk yönetimini kolaylaştırmaktadır.

> Enformasyon: Finansal sistem özellikle fon talep edenler (borçlanmak isteyenler) hakkında ve çeşitli finansal varlıkla­rın getirileri ile ilgili beklentiler hakkında, enformasyon sağlar.

Finansal sistem işleyişinin ortaya çıkardığı çeşitli yöntem ve teknikler, finansal piyasalardaki Asimetrik enformasyon (ters seçim (işlem öncesi) ve kötü niyet (işlem sonrası)) sorunlarını azaltır ve yatırımcıların kullanabileceği enfor­masyon düzeyini arttırarak finansal piyasalardaki etkinliğin yükselmesini sağlar.

AÇIKÖĞRETİM GÜZ DÖNEMİ DÖNEM SONU SINAVI
14 - 15 Ocak 2017

Üye OlŞifremi Unuttum

HAKKIMIZDA
alonot.com; kullanıcılarımızın KPSS & YGS-LYS & ALES & AÖF & YDS gibi sınavlara hazırlanmaları için hem ders notlarına, hem test pratiklere kolayca ulaşıp zaman kaybetmeden en üst düzeyde yarar sağlayabilmeleri amacıyla hizmet vermektedir. Ayrıca Mevzuat&İçtihat&Tezler&Makaleler ve diğer herşeyde! kapsamlı arama yapılabilmesi, aranılan konu ve kavramlara kolayca ulaşılabilmesi ve sonuçlar içerisinde hızla gezilebilmesi amacıyla kurulmuştur. Zamanla öğrencilerin ve kullanıcıların ilgisiyle büyüyen alonot.com sizlerin ilgisiyle ve daha zengin içerikle yayın hayatına devam edecektir. Faydalı olması dileğiyle...
GİZLİLİK POLİTİKASI
alonot.com sitesinde yayınlanan tüm içerik telif yasaları kapsamında koruma altındadır. Site içeriğinin ticari amaçlı ve izinsiz olarak kopyalanması ve kullanılması yasaktır. Ancak, ticari amaçlı olmamak ve link verilmek koşuluyla site içeriğinin kopyalanması ve kullanılması serbesttir. 5846 sayılı kanunun 25. maddesinin ek 4. maddesine göre telif hakkı ihlal edilen öncelikle üç gün içinde ihlalin durdulmasını istemek zorundadır. İçerik sahibinin veya yasal temsilcisinin istekte bulunması halinde, kendisine ait içerik veya dökümanların sitemizden 24 saat içinde yayından kaldırılmasını garantilemekteyiz. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. alonot.com hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir, bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.
Site Yönetimi.
İletişim: alonot.com@alonot.com & alonot.com@gmail.com
Kategoriler