Finansal piyasa çeşitleri nelerdir?

iktisat-ders-notlari
Finansal Piyasalar:

>          Organize ve Organize olmamış Piyasalar;

•       Organize Finansal Piyasalar: Alıcı ve satıcıları resmi olarak belirlenmiş fiziksel alanlarda buluşturan, işlemlerin oluşması için belli kurum ve kuruluşların denetimi ve gözetimine tabi olan ve işleyişe ilişkin kendine özgü kuralları olan piyasalardır. (Örnek: İnterbank Para Piyasası, TCMB bankalar arası döviz piyasası, IMKB Tahvil ve Bono Piya­sası, IMKB Hisse Senetleri Piyasası, IMKB Uluslararası Tahvil ve Bono Piyasası ve İstanbul Altın Borsası)

•       Organize Olmamış Piyasalar (Tezgâh üstü): Yasal ve idari olarak belirlenmiş kuralları olmayan, fiziki ve resmi ola­rak belirlenmiş bir mekânı bulunmayan, organize piyasa dışında kalan alım ve satım işlemlerinin gerçekleştiği, ilgili kurum ve kuruluşların denetim ve gözetiminden uzak piyasalardır. (Örnek: Bankalararası TL Piyasası, Bankalararası Repo Piyasası, Serbest Döviz Piyasası, Bankalararası Altın Piyasası)

 

>        Para ve Sermaye Piyasaları;

•     Para Piyasası: Kısa vadeli fon arz ve talebinin karşılaştığı piyasalardır. Para piyasalarından sağlanan fonlar kredi olarak işletmelerin döner varlıklarının finansmanında kullanılır. Piyasanın kaynaklarını tasarruf sahiplerinin birikimleri ve genellikle bankalardaki çeşitli mevduatlar oluşturur. Bu piyasalarda kambiyo senetleri, hazine bonosu, mevduat sertifikası, varlığa dayalı menkul kıymetler, banka kabulü gibi araçlar işlem görmektedir.

Likiditesi yüksek ve arz ve talep dalgalanması daha az olduğundan riski daha düşüktür. Getirisi düşüktür.

Günlük, aylık para gereksinimleri, iskonto senetleri, döviz ve diğer unsurlar, bu piyasanın temel konularını oluştur­maktadır.

•     Sermaye Piyasası: Orta ve uzun vadeli fon arz ve talebinin karşılaştığı piyasalardır. Genel olarak Hisse senedi ve tahvil kullanılır. Para piyasası genellikle işletme sermayesi ihtiyacı için kullanılırken; sermaye piyasası Uzun vadeli yatırım projelerinin finansmanı ve sermaye artırımı gibi amaçlar için kullanılır.

Uygulamada finansal aracıların birçoğunun her iki piyasada birden faaliyet göstermesi, fonların her iki piyasa arasında gidip gelebilmesi para ve sermaye piyasalarının biri birilerinden kesin çizgilerle ayrılmasını zorlaştırmaktadır.

>         Birincil ve İkincil piyasalar:

•       Birincil Piyasa: Birincil piyasalar ilk kez dolaşıma çıkan finansal araçların işlem gördüğü ve tasarrufların yatırımlara kanalize edildiği piyasalardır.

•       İkincil Piyasa: İkincil piyasalar menkul kıymetlerin yatırımcılar arasında el değiştirdiği, bu nedenle menkul kıymetlerin nakde dönüşümünü gerçekleştiren, yani likiditesini sağlayan piyasalardır. (Menkul Kıymet Borsaları)

AÇIKÖĞRETİM GÜZ DÖNEMİ DÖNEM SONU SINAVI
14 - 15 Ocak 2017

Üye OlŞifremi Unuttum

HAKKIMIZDA
alonot.com; kullanıcılarımızın KPSS & YGS-LYS & ALES & AÖF & YDS gibi sınavlara hazırlanmaları için hem ders notlarına, hem test pratiklere kolayca ulaşıp zaman kaybetmeden en üst düzeyde yarar sağlayabilmeleri amacıyla hizmet vermektedir. Ayrıca Mevzuat&İçtihat&Tezler&Makaleler ve diğer herşeyde! kapsamlı arama yapılabilmesi, aranılan konu ve kavramlara kolayca ulaşılabilmesi ve sonuçlar içerisinde hızla gezilebilmesi amacıyla kurulmuştur. Zamanla öğrencilerin ve kullanıcıların ilgisiyle büyüyen alonot.com sizlerin ilgisiyle ve daha zengin içerikle yayın hayatına devam edecektir. Faydalı olması dileğiyle...
GİZLİLİK POLİTİKASI
alonot.com sitesinde yayınlanan tüm içerik telif yasaları kapsamında koruma altındadır. Site içeriğinin ticari amaçlı ve izinsiz olarak kopyalanması ve kullanılması yasaktır. Ancak, ticari amaçlı olmamak ve link verilmek koşuluyla site içeriğinin kopyalanması ve kullanılması serbesttir. 5846 sayılı kanunun 25. maddesinin ek 4. maddesine göre telif hakkı ihlal edilen öncelikle üç gün içinde ihlalin durdulmasını istemek zorundadır. İçerik sahibinin veya yasal temsilcisinin istekte bulunması halinde, kendisine ait içerik veya dökümanların sitemizden 24 saat içinde yayından kaldırılmasını garantilemekteyiz. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. alonot.com hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir, bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.
Site Yönetimi.
İletişim: alonot.com@alonot.com & alonot.com@gmail.com
Kategoriler