Edebiyat akımları-Realizm (gerçekçilik)

adsiz

Realizm (Gerçekçilik)

XIX. yüzyılın ikinci yarısında romantizmin aşırı duygusallığına tepki olarak ortaya çıkmıştır.

1857 yılında Gustave Flaubert’in Mademe Bovary adlı romanıyla, realizmin  romantizm karşısında üstünlük sağladığı kabul edilmektedir.

  • Gerçekçi olma: Realizmde duygu ve haller yerini toplum ve insan gerçeklerine bırakır. Yaşanan ve gözlenen gerçek tüm çıplaklığıyla anlatılır.
  • Gözlem: Gözlem, araştırma ve belgelere dayanarak, yaşananı nesnel bir şekilde aktarmayı amaçlarlar.
  • Çağdaş insanı anlatma: Her toplumdan insanı ayrım yapmaksızın anlatmakla birlikte daha çok alt tabakaya yönelmişlerdir.
  • Eleştirel gerçeklik: Çeşitli açıdan ele aldıkları insanı, olayları eleştiri süzgecinden geçirirler ve eserlerine bu şekilde yansıtırlar.
  • Toplumcu gerçekçilik: Eleştirilen durumdan çıkış yöntemleri aranır.
  • Tasvir: Bu akımda gerçeğin anlatılması için kişilerin psikolojileri, onların kişiliklerini etkileyen çevrelerinin tanıtımı, içinde bulundukları ortam ayrıntılarıyla anlatılır. Bu yüzden realizm için vazgeçilmez anlatım yöntemlerinden biridir.
  • Nesnel olma: Eserlerde yazarlar kendi duygu ve düşüncelerine yer vermezler.
  • Olayları sınırlama: Eserlerinde daha çok yaşamın olağan olaylarına yöneldikleri için çok basit bir konu bile ele alınıp işlenir. Olaylar anlatılırken eserde tesadüfe yer verilmez.
  • Üslup: Gerçekçi yazarlar biçim güzelliğine çok önem vermemiş, dilde ve anlatımda süsten, özentiden kaçınmışlardır.
  • Realizmin ortaya çıkardığı diğer kavramlar ise pozitivizm ve determinizmdir. Pozitivizm, modern bilimi temel alan dini ve mistik düşünce tarzını reddeden dünya görüşüdür. Determinizm ise, olup biten her şeyi bir nedene bağlayan, deneyi, ispatı ön planda tutan görüştür.

Realist sanatçı ve eserleri:

Stendhal / Kırmızı ve Siyah

Balzac / Goriot Baba, Vadideki Zambak

Gogol / Ölü Canlar

Charles Dickens / Oliver Twist, Antika Dükkanı, Büyük Ümitler

Turgenyev / Babalar ve Oğullar

Flaubert / Madame Bovary, Üç Hikaye

Dostoyevski / Suç ve Ceza, Budala, Karamazof Kardeşler, Kumarbaz

Tolstoy / Savaş ve Barış, Anna Karanina

Maupassant / Güzel Dost, Ölüm Kadar Acı

Daniel Defoe / Robinson Crusoe

Çehov / Hikayeler

Maksim Gorki / Ana, Üç Kişi

Ernest Hemingway / Silahlara Veda, Çanlar Kimin İçin Çalıyor, İhtiyar Balıkçı

Türk Edebiyatında ise:

Recaizade Mahmut Ekrem / Araba Sevdası

Samipaşazade Sezai / Zehra

Nabizade Nazım / Kara Bibik

Halit Ziya / Mai ve Siyah, Aşk-ı Memnu, Kırık Hayatlar

Yakup Kadri Karaosmanoğlu / Kiralık Konak, Yaban

Memduh Şevket Esendal / Ayaşlı ve Kiracıları

Reşat Nuri Güntekin / romanlarıyla

Refik Halit Karay / romanları ve hikayeleriyle

Sait Faik Abasıyanık / roman ve hikayeleriyle

AÇIKÖĞRETİM GÜZ DÖNEMİ DÖNEM SONU SINAVI
14 - 15 Ocak 2017

Üye OlŞifremi Unuttum

HAKKIMIZDA
alonot.com; kullanıcılarımızın KPSS & YGS-LYS & ALES & AÖF & YDS gibi sınavlara hazırlanmaları için hem ders notlarına, hem test pratiklere kolayca ulaşıp zaman kaybetmeden en üst düzeyde yarar sağlayabilmeleri amacıyla hizmet vermektedir. Ayrıca Mevzuat&İçtihat&Tezler&Makaleler ve diğer herşeyde! kapsamlı arama yapılabilmesi, aranılan konu ve kavramlara kolayca ulaşılabilmesi ve sonuçlar içerisinde hızla gezilebilmesi amacıyla kurulmuştur. Zamanla öğrencilerin ve kullanıcıların ilgisiyle büyüyen alonot.com sizlerin ilgisiyle ve daha zengin içerikle yayın hayatına devam edecektir. Faydalı olması dileğiyle...
GİZLİLİK POLİTİKASI
alonot.com sitesinde yayınlanan tüm içerik telif yasaları kapsamında koruma altındadır. Site içeriğinin ticari amaçlı ve izinsiz olarak kopyalanması ve kullanılması yasaktır. Ancak, ticari amaçlı olmamak ve link verilmek koşuluyla site içeriğinin kopyalanması ve kullanılması serbesttir. 5846 sayılı kanunun 25. maddesinin ek 4. maddesine göre telif hakkı ihlal edilen öncelikle üç gün içinde ihlalin durdulmasını istemek zorundadır. İçerik sahibinin veya yasal temsilcisinin istekte bulunması halinde, kendisine ait içerik veya dökümanların sitemizden 24 saat içinde yayından kaldırılmasını garantilemekteyiz. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. alonot.com hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir, bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.
Site Yönetimi.
İletişim: alonot.com@alonot.com & alonot.com@gmail.com
Kategoriler