Edebiyat akımları-Postmodernizm

adsiz

Postmodernizm

1960’tan sonra yaygınlaşmıştır. Postmodernizmin kendinden önceki akımlar gibi net bir bildirgesi yoktur. Zira eklektizm (seçmecilik) en öncde gelen yönlerinden biridir. Ayrıca postmodernizmle birey daha da ön plana çıkmıştır.

Temel Özellikleri

 • Rasyonalizm, pozitivizm, kapitalizm, Marksizm, vb. bütün ideoloji ve felsefelere karşı olmak
 • Modernizm ve değerlerine karşı sorgulayıcı bir tavır almak
 • Evrensel bütünlük yerine her türlü çoğulculuktan yana tavır almak
 • “Her şey gider.” Felsefesini ilke edinmek. Her alanda tam bir eklektizm anlayışı sergilemek
 • Gelenek-modern, yüksek kültür-kitle kültürü, sağ-sol, şimdi-geçmiş gibi kutupluluk ortamında olmak
 • Her alanda kural, düzen, ilke, yasa, adetlere karşı bozucu, ihlal edici tavır sergilemek
 • Aşırı görecelik tavrı benimsemek
 • Tek bir gerçek, tek bir anlam yoktur. Çok gerçek ve anlam vardır, düşüncesinde hareket etmek.
 • İronik olmak
 • Milli ve evrensel kültür anlayışını reddedip çoğulcu kültür anlayışını benimsemek
 • Dine karşı olumlu bir tavır almak
 • Geçmişin kendi şartlarına uygun bir biçimde yaşatılmasını istemek
 • Gerçekliğin yerine imajı koymak
 • Sentez ve bütünleşmenin yerine parçayı veya parçalanmayı barındırmak

Postmodern romanda ise yazar, okuyucuya sürekli bir oyunun içinde olduğunu hatırlatır. Daha önceleri teknik bir hata olarak görülen yazarın kendini belli etmesi bilhassa kullanılır. Kısaca okur da romanda aktif görev alır. Zaman zaman onun tamamlaması gereken açıklar bırakılmıştır. Bu gerçek okur kitlesinin dışında yazarın romanın içinde yer verdiği değişik okuyucular da vardır. Bu okurlar romanda tıpkı bir yazar gibi anlatıcı görevini zaman zaman üstlenirler. Esasında kitabı yazan kişi kendine biraz daha karanlıkta bir yer seçer yani, “varsayılan” yazardır artık. Bu geleneksel edebiyatta rastlanmayan bir durumdur. Sonuç itibariyle postmodernizm, tıpkı modernizmde olduğu gibi rahatlıkla sistematize edilemeyecek bir akımdır diyebiliriz.

AÇIKÖĞRETİM GÜZ DÖNEMİ DÖNEM SONU SINAVI
14 - 15 Ocak 2017

Üye OlŞifremi Unuttum

HAKKIMIZDA
alonot.com; kullanıcılarımızın KPSS & YGS-LYS & ALES & AÖF & YDS gibi sınavlara hazırlanmaları için hem ders notlarına, hem test pratiklere kolayca ulaşıp zaman kaybetmeden en üst düzeyde yarar sağlayabilmeleri amacıyla hizmet vermektedir. Ayrıca Mevzuat&İçtihat&Tezler&Makaleler ve diğer herşeyde! kapsamlı arama yapılabilmesi, aranılan konu ve kavramlara kolayca ulaşılabilmesi ve sonuçlar içerisinde hızla gezilebilmesi amacıyla kurulmuştur. Zamanla öğrencilerin ve kullanıcıların ilgisiyle büyüyen alonot.com sizlerin ilgisiyle ve daha zengin içerikle yayın hayatına devam edecektir. Faydalı olması dileğiyle...
GİZLİLİK POLİTİKASI
alonot.com sitesinde yayınlanan tüm içerik telif yasaları kapsamında koruma altındadır. Site içeriğinin ticari amaçlı ve izinsiz olarak kopyalanması ve kullanılması yasaktır. Ancak, ticari amaçlı olmamak ve link verilmek koşuluyla site içeriğinin kopyalanması ve kullanılması serbesttir. 5846 sayılı kanunun 25. maddesinin ek 4. maddesine göre telif hakkı ihlal edilen öncelikle üç gün içinde ihlalin durdulmasını istemek zorundadır. İçerik sahibinin veya yasal temsilcisinin istekte bulunması halinde, kendisine ait içerik veya dökümanların sitemizden 24 saat içinde yayından kaldırılmasını garantilemekteyiz. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. alonot.com hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir, bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.
Site Yönetimi.
İletişim: alonot.com@alonot.com & alonot.com@gmail.com
Kategoriler