Edebiyat akımları-Parnasizm

adsiz

Parnasizm

XIX. yüzyılın ortalarında romantizme tepki olarak doğmuştur. Adını bir şiir kitabından alan bu akım, realizmin ve natüralizmin şiirdeki karşılığıdır. Sanat, sanat içindir anlayışını savunurlar ve biçim olarak yetkinliği, dış gerçekliğin tasvirini, duygudan arındırılmış düşünceyi nesnellik içinde anlatan şiir akımıdır.

  • Felsefi şiir: Parnasyen şairlerde düşünce ön plandadır. Duygusal olmayan evrensel nitelikteki bu düşünce herkese ait olmalıdır.
  • Biçim: Hem şiirin dil yapısı olarak hem de şekil olarak kusursuz olması görüşündedirler. Nazım şekli olarak genelde “sone”yi tercih etmişlerdir.
  • Ritim: Sembolizmde olduğu gibi iç yapıdan doğan ahengi değil, dış yapıdan doğan ritmi önemserler.
  • Sanatın işlevi: Sanat kendisi dışında başka hiçbir şeye hizmet edemez amacı taşır. Sanatta fayda olmaz.
  • Tasvir: Onlar içinde yaşanılan doğanın, varlıkların sahip olduğu güzelliği anlatır, kendi duygularını katmazlar.
  • Nesnellik: Onlara göre aşırı öznellik şiiri kalıcılıktan uzaklaştırır.

Parnas şair ve eserleri:

Gautier / Muhtelif Şiirler

Leconte de Lise / Barbar Şairler

Banville / Les Cariatides

François Coppee / Le Passant

Türk Edebiyatında ise;

Tevfik Fikret

Yahya Kemal

AÇIKÖĞRETİM GÜZ DÖNEMİ DÖNEM SONU SINAVI
14 - 15 Ocak 2017

Üye OlŞifremi Unuttum

HAKKIMIZDA
alonot.com; kullanıcılarımızın KPSS & YGS-LYS & ALES & AÖF & YDS gibi sınavlara hazırlanmaları için hem ders notlarına, hem test pratiklere kolayca ulaşıp zaman kaybetmeden en üst düzeyde yarar sağlayabilmeleri amacıyla hizmet vermektedir. Ayrıca Mevzuat&İçtihat&Tezler&Makaleler ve diğer herşeyde! kapsamlı arama yapılabilmesi, aranılan konu ve kavramlara kolayca ulaşılabilmesi ve sonuçlar içerisinde hızla gezilebilmesi amacıyla kurulmuştur. Zamanla öğrencilerin ve kullanıcıların ilgisiyle büyüyen alonot.com sizlerin ilgisiyle ve daha zengin içerikle yayın hayatına devam edecektir. Faydalı olması dileğiyle...
GİZLİLİK POLİTİKASI
alonot.com sitesinde yayınlanan tüm içerik telif yasaları kapsamında koruma altındadır. Site içeriğinin ticari amaçlı ve izinsiz olarak kopyalanması ve kullanılması yasaktır. Ancak, ticari amaçlı olmamak ve link verilmek koşuluyla site içeriğinin kopyalanması ve kullanılması serbesttir. 5846 sayılı kanunun 25. maddesinin ek 4. maddesine göre telif hakkı ihlal edilen öncelikle üç gün içinde ihlalin durdulmasını istemek zorundadır. İçerik sahibinin veya yasal temsilcisinin istekte bulunması halinde, kendisine ait içerik veya dökümanların sitemizden 24 saat içinde yayından kaldırılmasını garantilemekteyiz. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. alonot.com hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir, bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.
Site Yönetimi.
İletişim: alonot.com@alonot.com & alonot.com@gmail.com
Kategoriler