Edebiyat akımları-Klasisizm

adsiz

Klasisizm

Edebiyatın özünü evrensel insan tabiatının anlatımı olarak görür. Eski Yunan-Latin sanatçı ve eserlerini örnek alır.

Kurallılığa bağlılığı, nesnelliği, akıl ve sağduyuyu, zevk vererek eğitmeyi ilke edinen, dil ve üslupta açıklık ve mükemmeliyetçiliği arayan akımdır.

  • Evrensel insan doğasını esas alma,
  • Gerçek olanı seçme,
  • Akıl ve sağduyudan ayrılmama,
  • Eski Yunan ve Latin’e dönme,
  • Kuralcı olma,
  • Zevk vererek eğitme,
  • Eserde bütünlüğü önemseme,
  • Dil ve üslupta mükemmeliyetçi olma gibi temel özellikleri vardır.

Klasik sanatçı ve eserleri:

Fenelon / Telemak

La Fontaine / Fabllar

Milton / Kaybolan Cennet

Malherbe / Aziz Petro’nun Gözyaşları

Moliere / Denemeler

Corneille / Yalancı

Türk Edebiyatında;

Şinasi / Şair Evlenmesi, La Fontaine’den çeviriler

Ahmet Vefik Paşa / Moliere’den çeviriler

AÇIKÖĞRETİM GÜZ DÖNEMİ DÖNEM SONU SINAVI
14 - 15 Ocak 2017

Üye OlŞifremi Unuttum

HAKKIMIZDA
alonot.com; kullanıcılarımızın KPSS & YGS-LYS & ALES & AÖF & YDS gibi sınavlara hazırlanmaları için hem ders notlarına, hem test pratiklere kolayca ulaşıp zaman kaybetmeden en üst düzeyde yarar sağlayabilmeleri amacıyla hizmet vermektedir. Ayrıca Mevzuat&İçtihat&Tezler&Makaleler ve diğer herşeyde! kapsamlı arama yapılabilmesi, aranılan konu ve kavramlara kolayca ulaşılabilmesi ve sonuçlar içerisinde hızla gezilebilmesi amacıyla kurulmuştur. Zamanla öğrencilerin ve kullanıcıların ilgisiyle büyüyen alonot.com sizlerin ilgisiyle ve daha zengin içerikle yayın hayatına devam edecektir. Faydalı olması dileğiyle...
GİZLİLİK POLİTİKASI
alonot.com sitesinde yayınlanan tüm içerik telif yasaları kapsamında koruma altındadır. Site içeriğinin ticari amaçlı ve izinsiz olarak kopyalanması ve kullanılması yasaktır. Ancak, ticari amaçlı olmamak ve link verilmek koşuluyla site içeriğinin kopyalanması ve kullanılması serbesttir. 5846 sayılı kanunun 25. maddesinin ek 4. maddesine göre telif hakkı ihlal edilen öncelikle üç gün içinde ihlalin durdulmasını istemek zorundadır. İçerik sahibinin veya yasal temsilcisinin istekte bulunması halinde, kendisine ait içerik veya dökümanların sitemizden 24 saat içinde yayından kaldırılmasını garantilemekteyiz. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. alonot.com hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir, bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.
Site Yönetimi.
İletişim: alonot.com@alonot.com & alonot.com@gmail.com
Kategoriler