Edebiyat akımları-Hümanizm

adsiz

Hümanizm

İnsan varlığını tek ve en yüksek değer kaynağı sayan, insanın doğaüstü olana hiç başvurmadan rasyonel olarak yaratıcı olabileceğini söyleyen, insanın özgürlüğünü ön plana çıkaran felsefi akımdır.

Hümanizm, Rönesans ve Reform hareketlerine kaynaklık etmiştir.

İlk izleri XIV. Yüzyılda İtalya’da Dante, Petrarca, Boccaccio ile ortaya çıkmış olan hümanizm, XV. yüzyılda İspanya, Portekiz, Fransa, İngiltere ve Almanya’ya sıçramıştır. Temel nitelikleri:

  • Antik Yunan ve Latin edebiyatını örnek alma,
  • İnsanı sanat eserinin konusu yapma,
  • Tüm insanları kucaklayıcı (evrensel) olma,
  • Üst düzey kişilere ait (aristokrat) olma,
  • Dil, üslup ve şekil endişesi taşıma.

Önemli bazı hümanist yazar ve eserleri:

Dante / İlahi Komedya

Petrarca / Canzoniere

Boccaccio / Decamerone

Rabelis / Pantagruel

Montaigne / Denemeler

Cervantes / Don Kişot

Shakspeare / Yanlışlıklar Komedisi, Venedik Taciri, Romeo ve Juliet, Julius Casesar,

Machbeth, Othello

AÇIKÖĞRETİM GÜZ DÖNEMİ DÖNEM SONU SINAVI
14 - 15 Ocak 2017

Üye OlŞifremi Unuttum

HAKKIMIZDA
alonot.com; kullanıcılarımızın KPSS & YGS-LYS & ALES & AÖF & YDS gibi sınavlara hazırlanmaları için hem ders notlarına, hem test pratiklere kolayca ulaşıp zaman kaybetmeden en üst düzeyde yarar sağlayabilmeleri amacıyla hizmet vermektedir. Ayrıca Mevzuat&İçtihat&Tezler&Makaleler ve diğer herşeyde! kapsamlı arama yapılabilmesi, aranılan konu ve kavramlara kolayca ulaşılabilmesi ve sonuçlar içerisinde hızla gezilebilmesi amacıyla kurulmuştur. Zamanla öğrencilerin ve kullanıcıların ilgisiyle büyüyen alonot.com sizlerin ilgisiyle ve daha zengin içerikle yayın hayatına devam edecektir. Faydalı olması dileğiyle...
GİZLİLİK POLİTİKASI
alonot.com sitesinde yayınlanan tüm içerik telif yasaları kapsamında koruma altındadır. Site içeriğinin ticari amaçlı ve izinsiz olarak kopyalanması ve kullanılması yasaktır. Ancak, ticari amaçlı olmamak ve link verilmek koşuluyla site içeriğinin kopyalanması ve kullanılması serbesttir. 5846 sayılı kanunun 25. maddesinin ek 4. maddesine göre telif hakkı ihlal edilen öncelikle üç gün içinde ihlalin durdulmasını istemek zorundadır. İçerik sahibinin veya yasal temsilcisinin istekte bulunması halinde, kendisine ait içerik veya dökümanların sitemizden 24 saat içinde yayından kaldırılmasını garantilemekteyiz. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. alonot.com hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir, bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.
Site Yönetimi.
İletişim: alonot.com@alonot.com & alonot.com@gmail.com
Kategoriler