Edebiyat akımları-Egzistansiyalizm (Varoluşçuluk)

adsiz

Egzistansiyalizm (Varoluşçuluk)

Bir felsefe sistemidir. İlk olarak Alman düşünür Martin  Heidegger tarafından ortaya atılmış, İkinci Dünya Savaşı yıllarında Fransız düşünür ve romancı Sartre’nin benimsemesi ve edebiyata uygulaması ile bütün dünyada yaygınlaşmıştır.

İnsanın kendi değerlerini kendinin oluşturabileceğini; geleceğini yine kendisinin kurabileceğini savunan bir felsefe akımıdır.

Varoluşçuluk iki kısma ayrılır: Hıristiyan varoluşçuluğu ve tanrıtanımaz varoluşçuluk. Egzistansiyalizm üzerine düşünen filozofların temelde hemfikir oldukları nokta; var oluşun özden önce geldiğidir. Egzistansiyalizm genelde kötümserlik, bunaltı, özgürlük, başkaldırış ve umutsuzluk felsefesi olarak düşünülür. Egzistansiyalizm Kierkegaard, Dostoyevski, daha farklı bir biçimde de olsa Nietzsche, Sartre, Camus ve Heidegger ile birlikte anılır.

Varoluşçuluk dört temel fikri savunur:

  1. Varoluş her zaman tek ve bireyseldir. Bu görüş bilinç, ruh ve akla öncelik veren idealizm biçimlerinin karşıtıdır.
  2. Varlığın anlamının araştırılmasını içerir.
  3. Varoluş insanın içinden bir tanesini seçebileceği bir olanaklar bütünüdür. Her türlü gerçekçiliğin karşıtıdır.
  4. Varoluş, her zaman dünyada var olmalıdır.

Egzistansiyalizmin başlıca özellikleri:

  • Bireyin geleceğini kendisinin belirleyeceğini ileri süren bir felsefi anlayışa dayanır.
  • Sanatçılar, yapıtlarında insanın kendisini aşması gerektiği, özgürlük gibi konuları yapıtlarında işlemişlerdir.
  • Yapıtlarda karakter yoktur, çeşitli durumlarla karşı karşıya kalmış insanlar vardır.

Egzistansiyalizmin önemli temsilcileri:

Jean Paul Sartre / Varlık, Yokluk

Albert Camus / Yabancı, Veba, Başkaldıran İnsan (l’homme revolte-deneme)

Andre Gide / Kalpazanlar

Samuel Becket

Franz Kafka / Das Schools, Şato, Der Prozess, Dava

AÇIKÖĞRETİM GÜZ DÖNEMİ DÖNEM SONU SINAVI
14 - 15 Ocak 2017

Üye OlŞifremi Unuttum

HAKKIMIZDA
alonot.com; kullanıcılarımızın KPSS & YGS-LYS & ALES & AÖF & YDS gibi sınavlara hazırlanmaları için hem ders notlarına, hem test pratiklere kolayca ulaşıp zaman kaybetmeden en üst düzeyde yarar sağlayabilmeleri amacıyla hizmet vermektedir. Ayrıca Mevzuat&İçtihat&Tezler&Makaleler ve diğer herşeyde! kapsamlı arama yapılabilmesi, aranılan konu ve kavramlara kolayca ulaşılabilmesi ve sonuçlar içerisinde hızla gezilebilmesi amacıyla kurulmuştur. Zamanla öğrencilerin ve kullanıcıların ilgisiyle büyüyen alonot.com sizlerin ilgisiyle ve daha zengin içerikle yayın hayatına devam edecektir. Faydalı olması dileğiyle...
GİZLİLİK POLİTİKASI
alonot.com sitesinde yayınlanan tüm içerik telif yasaları kapsamında koruma altındadır. Site içeriğinin ticari amaçlı ve izinsiz olarak kopyalanması ve kullanılması yasaktır. Ancak, ticari amaçlı olmamak ve link verilmek koşuluyla site içeriğinin kopyalanması ve kullanılması serbesttir. 5846 sayılı kanunun 25. maddesinin ek 4. maddesine göre telif hakkı ihlal edilen öncelikle üç gün içinde ihlalin durdulmasını istemek zorundadır. İçerik sahibinin veya yasal temsilcisinin istekte bulunması halinde, kendisine ait içerik veya dökümanların sitemizden 24 saat içinde yayından kaldırılmasını garantilemekteyiz. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. alonot.com hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir, bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.
Site Yönetimi.
İletişim: alonot.com@alonot.com & alonot.com@gmail.com
Kategoriler