Doğal düzen ve kadın erkek doğası üzerine kuramcılar

adsiz

DOĞAL  DÜZEN

Aristoteles: Devlet olmaksızın iyi bir insan yaşamı kesinlikle söz konusu  değildir.

Hobbes:  Çıkarlarını korumak için savaşırlar. Savaş çıkarlara zarar verir, bunu engellemek için akıl yoluyla devleti kurarlar. Bazı haklarından feragat ederler. İktidarı eleştirme yetisi yoktur.

Locke:  Bir doğa yasası çerçevesinde birlikte yaşama söz konusu. Bu birlikteliğin devamı için devlet var. Hakların emaneti ve iktidar eleştirilir. Doğal düzenin savaş düzeni olmadığı vurgular.

Montesgue: Hobbesla aynı düşüncede ama kavga etmektn çok birbirlerinden uzak durmalarına neden oluyor bireysel çıkarlar. Doğal halden çıkıp toplulukların oluşması üzerine savaşlar başlar.

Rousseau: Yaşamı sürdürma ve merhamet etme iç güdülerine sahip olan bir hayvan olarak resmeder.

Owen: (Bu düşünür üzerinde durmadı ama notlarda var) Daha çok dış dünya kişiyi etkiler demiş Koşullar değişince kişide  değişir.

Marx ve Engels:  Owen’a katkı olarak üretim diyorlar.

Darwin: Doğa üstün olanı seçer ve ahlak bireye fayda sağlamaz ama bir rekabet durumunda avantaj sağlar.

ERKEK/KADIN DOĞASI

Platon: hem erkek hem kadın tüm toplumsal görevleri yerine getirebilir ancak dokuma, yemek pişirme gibi önemsiz konular dışında erkek daha başarılıdır. Yine de olğanüstü bir kadın erkeklerle eşit  koşullarda yarışabilir.

Aristoteles: Erkeklerin ve kadınların foksiyonları kendilerine özgüdür ve her ikiside kendi alanlarında üstündürler.

Rausseau:  Talepkar bir erkekle kurnaz bi kadın arsında gelişme olası hassas iktdar ilişkileri var.

Mary Wollstonecraft: Kadın yurttaş olması için parasal ve toplumsal bağlı olmamalı.

Johan Stuart Mill: Mary gibi düşünüyor bu bağlılık kadının gerçek doğasını yansıtmaz platon gibi kadın ve erkekler yarışmalı ama çoğunlukla kadının kaybedeceği tartışılır.

Carol Gilligan: Kadın erkek farklı akıl yürütme yöntemi uygular buda onların dünyayı algılamalarını etkiler.

Alison Jaggar: kadının baskı altına alınması onların toplumu daha iyi anlayabilmelerini sağladığını söyler. Kadının algısı tercih edilmeli.

AÇIKÖĞRETİM GÜZ DÖNEMİ DÖNEM SONU SINAVI
14 - 15 Ocak 2017

Üye OlŞifremi Unuttum

HAKKIMIZDA
alonot.com; kullanıcılarımızın KPSS & YGS-LYS & ALES & AÖF & YDS gibi sınavlara hazırlanmaları için hem ders notlarına, hem test pratiklere kolayca ulaşıp zaman kaybetmeden en üst düzeyde yarar sağlayabilmeleri amacıyla hizmet vermektedir. Ayrıca Mevzuat&İçtihat&Tezler&Makaleler ve diğer herşeyde! kapsamlı arama yapılabilmesi, aranılan konu ve kavramlara kolayca ulaşılabilmesi ve sonuçlar içerisinde hızla gezilebilmesi amacıyla kurulmuştur. Zamanla öğrencilerin ve kullanıcıların ilgisiyle büyüyen alonot.com sizlerin ilgisiyle ve daha zengin içerikle yayın hayatına devam edecektir. Faydalı olması dileğiyle...
GİZLİLİK POLİTİKASI
alonot.com sitesinde yayınlanan tüm içerik telif yasaları kapsamında koruma altındadır. Site içeriğinin ticari amaçlı ve izinsiz olarak kopyalanması ve kullanılması yasaktır. Ancak, ticari amaçlı olmamak ve link verilmek koşuluyla site içeriğinin kopyalanması ve kullanılması serbesttir. 5846 sayılı kanunun 25. maddesinin ek 4. maddesine göre telif hakkı ihlal edilen öncelikle üç gün içinde ihlalin durdulmasını istemek zorundadır. İçerik sahibinin veya yasal temsilcisinin istekte bulunması halinde, kendisine ait içerik veya dökümanların sitemizden 24 saat içinde yayından kaldırılmasını garantilemekteyiz. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. alonot.com hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir, bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.
Site Yönetimi.
İletişim: alonot.com@alonot.com & alonot.com@gmail.com
Kategoriler